Možná se to na první pohled nezdá, ale i granule se můžou zkazit. Pokud je špatně uskladníte, začnou se v nich tvořit plísně, bakterie a jiní parazité. Ti pak mohou vyvolat řadu zažívacích potíží od zvracení přes horečku až po křeče v břiše a průjem.1 V horším případě to může vyústit v salmonelu, listeriózu, příp. další nemoci.2
Vhodným skladováním tedy zajistíte, že budou granule čerstvé, zdravotně nezávadné a nutričně stabilní (nebudou přicházet o živiny).3
Pokud granule pořádně uzavřete a skladujete na chladném, suchém místě, prodloužíte jejich trvanlivost a zachováte chutnost.
Vysoké teploty výrazně snižují trvanlivost granulí. Děje se tak už při teplotách nad 20 °C. Z tohoto důvodu by se granule měly skladovat při teplotách v rozsahu 4–16 °C.
Vlhkost zase vede ke vzniku plísní a množení bakterií. Bakterie rostou, když vlhkost dosáhne 30 %, plísním stačí 5–15 %. Vzhledem k tomu, že granule obsahují většinou 6–9 % vlhkosti, je nesmírně důležité skladovat granule na chladném a suchém místě.4
Měly by být rovněž dobře uzavřené, aby k nim nemohl vzduch. Ten totiž způsobuje žluknutí tuků, které jsou v granulích obsaženy.5 To se pak negativně projeví na chuti i vůni krmiva a dochází k jeho znehodnocení.
Při správném skladování by se do granulí neměli dostat ani škůdci jako hmyz nebo hlodavci. Ti mohou do granulí přenést nežádoucí mikroorganismy a zahájit tak proces kažení.
Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se skladováním granulí pro psy zabýval a vydal několik doporučení. Podívejte se, jak postupovat.
Při nákupu granulí se podívejte, že je obal v pořádku. Neměl by vykazovat viditelné známky poškození, například trhliny. To platí i v případě doručení z e-shopu. Poškozené balení nekupujte, případně vraťte.
Pokud mají granule nezvyklou barvu, zapáchají, jsou plesnivé nebo v nich najdete něco, co do nich nepatří, rozhodně je psovi nedávejte. To platí i v případě, že máte granule už nějakou dobu doma a k jejich znehodnocení došlo u vás doma.
Originální obal od výrobce je navržený tak, aby uchoval granule čerstvé. Je zbytečné krmivo přesypávat do plastového barelu na granule. Někteří výrobci to ani nedoporučují, např. značka Hill’s uvádí, že plastové boxy na granule mohou mít negativní vliv na chuť a vůni krmiva.
Kovové nádoby jsou lepší volbou než plastové barely. Ve škrábancích uvnitř plastového boxu se mohou tvořit bakterie, což přispívá k tomu, že se granule kazí.
Na obale od výrobce navíc najdete celou řadu důležitých informací, např. složení, dobu trvanlivosti, informace ke krmné dávce, čárový kód i číslo šarže pro případ, že byste chtěli výrobci nahlásit problém s daným balením.
Pokud na pytli od granulí objevíte malé otvory, nemusí jít nutně o poškození. Někteří výrobci6, např. Hill's, je tam dělají schválně. Jde o větrací otvory, které usnadňují manipulaci s pytlem a brání jeho protržení. Pokud pytel správně uskladníte, nemusíte se bát, žádní škůdci by se k nim neměli dostat.
Granule tím ochráníte ještě víc. Ať už před oxidací, vlhkostí, škůdci, nebo vynalézavými pejsky, kteří se umějí do pytle dostat. Originální balení co nejvíc stlačte, aby v něm bylo minimum vzduchu, a zajistěte například klipem. Poté dobře uzavřete i samotný barel. Řada výrobců dává na pytle od granulí uzavíratelný zip, abyste měli skladování co nejsnadnější.
Pokud se rozhodnete granule přece jen přesypat z původního obalu do boxu na granule, zkontrolujte, že je nádoba čistá a suchá. Víko musí dobře těsnit.
Nikdy nepřidávejte nové granule ke zbytku starého krmiva. To by se na dně začalo kazit. Nejprve spotřebujte původní krmivo a poté zásobník na granule pořádně umyjte, vysušte a zkontrolujte, jestli není někde prasklý. Neměl by v něm zůstat tuk ani drobky z původního krmiva. Teprve pak můžete do dózy nasypat nové granule. Nezapomeňte si také někam poznamenat datum expirace.
Podle FDA byste měli granule skladovat při teplotě do 26,5 °C. Raději se však držte výše uvedené rady, že teplota by neměla přesáhnout 20 °C. Příliš velké teplo může vést k rozkladu živin a znehodnocení krmiva. Stejně tak by granule neměly navlhnout, aby se v nich netvořila plíseň a další parazité.
Nevhodné je i skladování v mrazu. Pytel s granulemi byste nikdy neměli nechávat v garáži, ve sklepě ani venku. A rozhodně ne přímo na zemi, aby se do nich nedostali škůdci. Granule by také neměly být v blízkosti čisticích prostředků a toxických látek.8
Pokud se budete řídit těmito radami, výrazně přispějete k tomu, že si psí granule udrží požadovanou kvalitu co nejdéle. Zároveň se můžete kdykoli zeptat výrobce vašeho krmiva pro psy, jakým způsobem doporučuje granule skladovat.
Chcete poradit s výběrem vhodných granulí? Vyzkoušejte srovnávač Granlupo.
FDA vydal také několik doporučení pro nakládání s granulemi během krmení.
Ke granulím dejte pejskovi také misku s čerstvou vodou. Bude po nich mít žízeň. Ostatně přístup k pitné vodě by měl mít po celý den.
Namáčíte pejskovi granule do vody, aby změkly a lépe se mu jedly? V takovém případě je po 30 minutách vyhoďte, jestliže je pes nechce.
Děti by neměly mít přístup ke granulím pro psy z toho důvodu, že i přes veškerou snahu výrobců někdy granule mohou obsahovat salmonelu nebo listerie, tedy bakterie, kterými se může nakazit i člověk.
Zvlášť malé děti a lidé s oslabenou imunitou jsou k onemocnění náchylnější. Stejně tak i děti mohou do psího krmiva zanést nežádoucí bakterie, a tak je lepší, když se k němu vůbec nedostanou.
Pokud si vyberete levný dávkovač, u kterého nemůžete regulovat dávku, hrozí, že svého psa překrmíte, protože bude mít granule neustále dostupné. Raději zvolte sice dražší, ale chytřejší dávkovač, u kterého nastavíte přesnou dávku i čas krmení.
Zároveň je dobré dávkovač zbytečně nepřeplňovat. Stačí, když v něm bude denní dávka. Krmivo v dávkovači se může rychleji zkazit. Dávkovač je dobré na konci každého dne umýt.
Pokud pes nedojí všechny granule, nenechávejte je v misce. Obzvlášť v létě, kdy se to hmyzem všude jen hemží, by mohlo dojít k přenosu bakterií a dalších parazitů z hmyzu na psa.
Nedojedené granule nedávejte do mrazáku. Zmrazení a následné rozmrazení nahrává plísním.
Nedojedené granule nedávejte ani zpět do kontejneru na krmivo. Mohou být vlhké od slin nebo od vody, pokud se pejsek po jídle napije a nacáká na ně. Skladujte je raději v potravinové dóze. Nejsou-li granule příliš mokré, můžete je využít při dalším krmení.10
Nerozbalené granule byste měli spotřebovat do data expirace, které je uvedeno na obalu. Obecně platí, že:
Při nákupu granulí se podívejte na dobu expirace a nezapomeňte si u výrobce, případně prodejce ověřit, jak dlouho po otevření granule vydrží. U příliš krátké expirace se totiž můžou zkazit.
Otevřené balení granulí spotřebujte během 2–3 měsíců a krmiva bohatá na rybí tuk ještě rychleji. A samozřejmě také před datem expirace.
Pokud vaše balení vydrží déle než 2–3 měsíce, je zbytečně velké. Měli byste kupovat menší, abyste svému pejskovi dávali čerstvé, nutričně hodnotné a bezpečné krmivo.12
Můžete se také poradit přímo s výrobcem.
Životnost granulí prodlužují přírodní či umělé antioxidanty a konzervanty. Přírodní antioxidanty a konzervanty jsou v pořádku, patří mezi ně například vitamíny C a E nebo extrakt z rozmarýnu.
Umělé antioxidanty a konzervanty jsou pro psy naopak nebezpečné. Patří sem například ethoxyquin, BHA (butylhydroxyanisol) či BHT (butylhydroxytoluen) – dva prokázané zvířecí karcinogeny.
Dobrým ukazatelem je váš pes. Má totiž mnohem lepší čich a pozná, když je s granulemi něco špatně. Pokud tedy granule normálně vyluxuje během vteřiny, ale najednou je zničehonic odmítá, má to svůj důvod.
Zkažené granule poznáte také podle toho, že:
Výrobci granulí používají různé druhy obalů, proto nejde jednoznačně říct, kam obal od granulí vyhodit. Vždy se podívejte na recyklační symboly uvedené na obalu. Narazit můžete na:
Chcete-li vyhodit staré nebo zkažené granule, dejte je do sáčku, pořádně uzavřete a vyhoďte do uzavíratelné popelnice. Zabráníte tak zvířatům žijícím venku, aby je snědla.
Plastový obal na granule využijte třeba jako pytel na odpadky, až granule spotřebujete.
Kdykoli budete mít dotaz ohledně skladování granulí, obraťte se buď přímo na jejich výrobce, nebo na prodejce. Měli by vám poskytnout odpovědi.
A kdybyste potřebovali poradit s výběrem vhodných granulí, vyzkoušejte srovnávač Granlupo – najde vhodné granule pro vašeho pejska, a dokonce vypočítá, jak dlouho mu vydrží. Snadno také poradí, zda nekupujete příliš velké balení.