Antioxidanty umělé

Potravinářské přídatné látky (aditiva) jsou chemické látky, které se přidávají do krmiv kvůli vylepšení nebo zachování jejich trvanlivosti, vzhledu, složení, chutě, vůně atd.

Éčka v krmivech pro psy začínající na E3** (E300-E399) se označují jako umělé antioxidanty, které prodlužují trvanlivost a chrání před žluknutím; a regulátory kyselosti, které upravují pH krmiva.

Mezi tato éčka patří např. BHA (E320 butylhydroxyanisol), BHT (E321 butylhydroxytoluen), E324 (ethoxyquin) a E310 propylgallát, které se řadí mezi velmi časté přísady do krmiv, způsobují kopřivku a jsou podezřelé z poškozování jater.

Mezi éčka však také patří látky zdraví obecně prospěšné, např. E300-304 (vitamín C), E306-309 (tokoferoly, vitamín E) a E375 (niacinvitamín B3).

Pozor! Pokud máte psa s alergií/potravinovou nesnášenlivostí, dejte pozor na éčka živočišného původu – E322 (lecitin), E325-327 (mléčnany sodné/draselné/vápenaté).

Pozor! Pokud odmítáte geneticky modifikované látky, pak se vyhněte éčkům E306 (vitamínu E), E307 (alfa-tokoferolu), E308 (gamma-tokoferolu), E309 (delta-tokoferolu) a E322 (lecitinu).

Uměle přidaným látkám je lepší se vyhnout a vždy dát přednost krmivu, které má přírodní složení a všechny složky v něm si dokážete představit jako konkrétní suroviny (maso, zeleninu, ovoce nebo bylinky).

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které neobsahují umělé přísady

Víte, že...

Vrčení a zlověstné hučení jsou agresivní zvuky. Psi se snaží vypadat větší a silnější – vydávat zvuky jako velký pes. Jde o sociální zvuk, proto ve většině případů nevrčí na neživé předměty.