Vitamín E (alfa tokoferol) patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou doporučené minimální hodnoty vitamínu E (v 1 kg sušiny) a to následovně: Pro dospělého psa s lehkou aktivitou – 4,17 mg, se středně vysokou aktivitou – 3,6 mg. Pro štěňata, březí a kojící feny – min. 5 mg.
Jde o nejvýznamnější antioxidant v těle psa, který váže volné radikály, přispívá tím k detoxikaci organismu a posílení imunitního systému.
Vitamín E se přidává do krmiv jako přirozený konzervant, který zabraňuje oxidaci a žluknutí suchých krmiv.
Pozor! Vitamín E je citlivý na světlo a v přítomnosti žluklých tuků rychle oxiduje, proto je důležité uchovávat suché krmivo na tmavém chladnějším místě v uzavřené nádobě.
Pozor! U pečených krmiv dochází až k 60% ztrátě vitamínu E.
Přispívá k normálnímu fungování nervového systému i mozku, snižuje riziko svalových křečí. Je důležitý pro zrak, podává se při onemocnění plic.
Snižuje hladinu cholesterolu a tuku v krvi, snižuje vysoký krevní tlak a tím chrání srdce. Zlepšuje poměr dobrého a špatného cholesterolu u psů nemocných cukrovkou. Podporuje také správnou činnost krevního oběhu a cév.
Hraje důležitou roli při štěpení bílkovin, tuků a sacharidů a zásobuje energií vnitřní orgány, svaly (vč. srdce) a mozku. Má močopudné (diuretické) účinky. Využívá se při neplodnosti nebo opakovaných potratech.
Vitamín E přispívá ke zdravé kůži, lesklé srsti a pevným drápům. Snižuje riziko kožních zánětů a ekzémů, rány se rychleji a lépe hojí.
Ukládá se v játrech, tuku, v kůži, mozku a kostech do zásoby. Vylučuje se játry a žlučí.
Nedostatek vitamínu E se projevuje hubnutím, může vést až k chudokrevnosti (anémii). Mezi další známky nedostatku patří poruchy zraku, únava, suchá kůže a špatné hojení ran, onemocnění srdce, snížení imunity. U samců může snížit plodnost, u fen způsobit potrat.
Větší dávku vitamínu E by mělo obsahovat krmivo pro březí a kojící feny, u kterých hladina vitamínu E může poklesnout, zvýšit riziko předčasného porodu a nízké porodní váhy štěňat. Dále je vhodný pro psy ve vysoké fyzické zátěži a staré či nemocné psy.
Přemíra vitamínu E se může projevit ztrátou chuti k jídlu, únavou, průjmem, oslabením imunitního systému psa.
Pozor! Opatrně s dávkováním vitamínu E u psů s onemocněním srdce, jater nebo cukrovkou.
Vitamín E najdete v mase savců a ve vnitřnostech (játrech a ledvinách), ve vejcích (žloutku) a mléce. Dále v listové zelenině (špenátu), v celozrnných obilninách a oleji z pšeničných klíčků, v luštěninách (sóje), v zastudena lisovaných olejích (sezamových, lněných a slunečnicových semínkách).