Sacharidy (uhlohydráty, karbohydráty) tvoří především cukry, škroby, celulóza.
Sacharidy nejsou pro psy nezbytné, a proto žádná z výživových norem krmiva pro psy jejich potřebu neuvádí. Psi patřící mezi masožravce si totiž dokážou glukózu vyrobit z bílkovin (aminokyselin) v játrech. Není proto nutné, aby je dostávali v krmivu.
Používání sacharidů v krmivech má především cenový přínos pro výrobce a majitele psů – sacharidy jsou výrazně levnější a dostupnější zdroj energie než kvalitní živočišné bílkoviny. Výrobce také potřebuje sacharidy k tomu, aby suché krmivo (granule) lépe drželo pohromadě.
Menší množství stravitelných sacharidů v krmivu (max. 14 %) však pro psa může být i výhodné – sacharidy jsou rychlým zdrojem energie a snižují nutnost organismu zpracovávat bílkoviny. To může být vhodné např. pro psy s onemocněním jater, ledvin a slinivky nebo u březích a kojících fen.
Sacharidy se dělí do čtyř skupin – vstřebatelné sacharidy (tj. rychlá energie), stravitelné sacharidy (škrob), fermentovatelné sacharidy (prebiotika – využitelné pro baktérie ve střevech, např. pektin) a nefermentovatelné sacharidy (vláknina – pomáhá peristaltice střev, např. lignin).
Příliš velké množství sacharidů (více než 14 %) je u psů nežádoucí. Přitom některé druhy suchých krmiv obsahují 30-70 % sacharidů!
Pozor! Většina výrobců krmiv však procento sacharidů v krmivu neuvádí. Obecně je proto lepší dát přednost krmivům, která obsahují vysoké procento bílkovin a tuků.
Při nadměrném přísunu sacharidů se nevyužité sacharidy mění v tuky, které se pak v těle ukládají – pes tloustne. Nadbytek sacharidů nejspíš také vede ke vzniku cukrovky.
Hůře stravitelné nebo nestravitelné sacharidy mohou vyvolat nesnášenlivost, tzv. intoleranci dané složky v potravě psa, a způsobovat trávicí problémy. Mezi projevy nesnášenlivosti patří především záněty, zvýšená plynatost, nadýmání nebo průjem.
Pozor! Většina dospělých psů nesnáší kravské mléko kvůli mléčnému cukru (laktóze), protože ho nedokážou strávit. Zatímco menší část psů na něj má alergii kvůli obsahu hovězí bílkoviny.
Nejčastějším sacharidem, který se nachází v krmivech pro psy, je škrob. Stravitelnost syrového škrobu je u psů omezená. Po tepelné úpravě se jeho stravitelnost zvyšuje.
Hlavním zdrojem škrobu jsou obilniny (rýže, kukuřice, pšenice, ječmen atd.), luštěniny, vařené brambory, sladké brambory (batáty) nebo maniok.
Pro srovnání: Čistě masová konzerva, syrové maso a ryby neobsahuje energii uhlohydrátového původu, ale masová konzerva s obilninami nebo suché psí krmivo obsahují 30 až 40 %, příp. 40 až 50 % energie z cukrů.
Mezi sacharidy patří sacharóza (řepný nebo třtinový cukr), maltóza (sladový cukr), glukóza (hroznový cukr), fruktóza (ovocný cukr) nebo laktóza (mléčný cukr). Dále vláknina, celulóza, FOS (frukto-oligosacharidy, prebiotika), MOS (manan-oligosacharidy) a slizové látky (např. psyllium).