Rybí maso je velmi dobře stravitelné, ale má nízkou energetickou hodnotu, protože obsahuje přes 50 % vody.
Ryby mají průměrně 17 % kvalitních bílkovin a 2-25 % hodnotných tuků. Jsou vynikajícím zdrojem vitamínů (A, D, E, K, B12), minerálních látek a stopových prvků (fosforu, vápníku). Mořské ryby obsahují navíc velké množství jódu, hořčíku, selenu, zinku, mají nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku.
Ryby jsou obzvláště bohaté na cenné omega-3 mastné kyseliny (EPA, DHA), které posilují imunitní systém psa. Pro tyto účinky jsou doporučované hlavně tučné mořské ryby jako losos, tuňák, makrela, sardinky, ančovičky, halibut nebo sleď.
Pozor! Tichomořský losos je často infikován rickettsiemi, které jsou pro psa nebezpečné.
Ryby podporují tvorbu červených krvinek a obsahují taurin, který posiluje srdce a pomáhá metabolismu tuků. Mají příznivý vliv na snižování cholesterolu a krevního tlaku, mají mírný protisrážlivý účinek, takže snižují riziko vzniku srdečních onemocnění a cukrovky.
Rybí maso oddaluje stárnutí a pomáhá udržet psa v kondici do vysokého věku.
Rybí tuk se získává z rybích jater a působí příznivě na kůži a lesklou srst, urychluje hojení ran, kožních vyrážek a ekzémů. Podporuje správný růst a vývoj kostí. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při zánětech kloubů a při onemocněních střev. Podporuje činnost mozku a také odbourávání tuků.
Pozor! Nesmí se podávat příliš vysoké dávky rybího tuku, protože v tuku rozpustné vitamíny A a D mohou být při velkých dávkách toxické.
Pro psy, kteří potřebují zvýšit dávku jódu a posílit funkci štítné žlázy, jsou dobrým zdrojem ryby jako makrela, treska, losos, pražma, mořský vlk, platýs, parmice.
Pro psy, kteří potřebují zhubnout, jsou vhodné dravé ryby – ze sladkovodních např. štika, pstruh, okoun nebo candát. Z mořských treska nebo platýs.
Pozor! Některé ryby, zvláště sladkovodní, obsahují enzym thiaminázu, který narušuje vstřebávání vitamínu B1 (thiaminu). Při dlouhodobém krmení ryb s tímto enzymem je proto nezbytné podávat doplněk bohatý na vitamín B1 – pivovarské kvasnice.
Mezi ryby, které obsahují tento enzym, patří kapr, sumeček, cejn, karas atd. Ryby bez thiaminázy jsou treska, okounek, síh, štika, úhoř, pstruh, losos atd.
Pozor! Některé větší druhy ryb, které se dožívají vyššího věku, v sobě mají těžké kovy (především rtuť). Zvažte proto krmení masem žraloků, velkou makrelou královskou, tuňáky, mečouny, pangasiem nebo mořskými okouny.
Sladkovodní ryby obecně obsahují škodlivin méně než mořské.
Pozor! Vždy se snažte vyhnout krmivům, která u složky „ryby“ neuvádějí konkrétní typ ryb, ze kterých složka pochází. Buďte opatrní především tehdy, pokud se u vašeho psa projevuje potravinová alergie na konkrétní živočišnou bílkovinu.