Pozor! Nepleťte si s „vitamínem“ K3 (menadionem), který je vyráběn synteticky jako náhražka vitamínu K. Menadion pravděpodobně oslabuje imunitní systém psa a tím zvyšuje riziko alergií a zánětů. Zatěžuje také játra a ledviny, může vést k chudokrevnosti (anémii). V granulích se mu proto snažte vyhnout.
Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) nejsou stanovené ani minimální, ani maximální hodnoty vitamínu K.
Vitamín K (fytochinon) patří mezi přírodní vitamíny rozpustné v tucích. Důležitou roli hraje při srážení krve, pomáhá při hojení ran. Zlepšuje vstřebávání vápníku a tím se podílí na tvorbě kostí a zubů. Často se přidává jako doplňků na podporu kloubů. Podporuje správnou činnost srdce, jater a ledvin.
Ukládá se v játrech, tuku, v kůži, mozku a kostech do zásoby. Vylučuje se játry a žlučí.
Nedostatek vitamínu K může být způsoben podáváním antibiotik nebo nadměrným množstvím vitamínu A a E. Nedostatek se projevuje poruchami krevní srážlivosti, krví v moči a ve stolici, pomalejším hojením ran, řídnutím kostí (osteoporózou).
Zvýšené množství vitamínu K by měl být obsažen v krmivu určeném pro březí a kojící feny, starší, podvyživené a nemocné psy užívající antibiotika nebo psy oslabené poruchou jater či častými střevními problémy.
Pozor! Nadbytek vitamínu K způsobuje rozpad červených krvinek (hemolýzu) a chudokrevnost (anémii).
Pozor! Vitamín K je citlivý na světlo, proto je důležité uchovávat suché krmivo na tmavém nejlépe chladnějším místě v uzavřené nádobě.
Mezi hlavní zdroje vitamínu K patří listová zelenina (především špenát, dále salát, kapusta, zelí), košťálová zelenina (květák, brokolice, petržel), mořské řasy, rajčata, luštěniny (fazolky, hrách), jahody, šípek, kopřiva, mrkev. Dále ho najdeme v mase a vnitřnostech (játrech, ledvinách), rybách, vejcích, kravském mléce, jogurtu, rybím tuku a rostlinných olejích (olivovém, řepkovém).