Kopřiva

Kopřiva obsahuje minerální látky (vápník, fosfor, síru, sodík, draslík, hořčík), stopové prvky (železo, jód, křemík), vitamíny (A, C, K, B2), karotenoidy, flavonoidy, serotonin, histamin a třísloviny.

Nejlepší doba pro sběr kopřiv je jaro. Od března do dubna se sklízejí především mladé výhonky. Sbírat a sušit listy kopřivy můžete celoročně.

Působí příznivě proti otokům, zánětům a snižuje alergické reakce – na organismus psa působí jako antihistaminikum. Posiluje imunitní systém.

Tím, že čistí krev, dokáže pomoci i při kožních problémech (vyrážkách, zánětech, kožních mykózách). Zlepšuje stav kůže, odmašťuje ji a dodává lesk srsti. Urychluje hojení ran, regeneraci tkání a růst svalové hmoty (vyživuje muskuloskeletární systém).

Kopřiva je bohatá na železo a podporuje tvorbu červených krvinek, užívá se při chudokrevnosti (anémii). Podává se při krvácení z dásní. Prokrvuje vnitřní orgány. Snižuje hladinu cukru v krvi. Je ideální pro psy trpící cukrovkou.

Posiluje funkci žluče, odvádí žlučové usazeniny ze žlučovodů. Podporuje činnost jater a pomáhá při zvětšené prostatě a osteoartritidě. Povzbuzuje činnost slinivky, posiluje žaludek a snižuje riziko žaludečních vředů. Působí proti průjmu.

Kopřiva má mírné močopudné účinky, tím pomáhá organismu zbavit se nadbytečné vody a škodlivých látek, snižuje otoky. Podporuje činnost ledvin a čistí organismus od kyseliny močové, čímž ulevuje kloubům (při revmatu, dně). Dále snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů (urátů).

Pozor! Kvůli obsahu kyseliny šťavelové a křemičité není vhodné podávat kopřivu psům s ledvinovými kameny tvořené těmito sloučeninami (oxaláty, křemičitany).

Kopřiva podporuje tvorbu mateřského mléka.

Pozor! Ve vzácných případech reagují psi s alergiemi na listy kopřivy citlivě.

Granule pro psy, které obsahují bylinky/koření/rostlinné oleje

Víte, že...

Psovodům se staročesky říkalo psáři nebo holota. Původně šlo o nevolníky, kteří měli v ošetřování knížecí lovecké psy.