Hodnota popela (popelovin) uváděná v procentech ve složení krmiva neznamená, že se do granulí přidává popel, ale říká, kolik popela (=odpadu) by z granulí vzniklo, kdyby se spálily.
Popel je běžný jakostní znak krmiva a jako takový musí být uveden na obalu krmiva. Hodnoty se pohybují v rozmezí 5–8 %, výjimkou však nejsou ani hodnoty vyšší. Pokud údaj na obalu krmiva zcela chybí, předpokládá se, že krmivo obsahuje 10 % popela.
Obecně platí, že čím nižší procento popela z krmiva vznikne, tím je krmivo pro psa stravitelnější, tedy kvalitnější. Vysoké procento popelovin znamená, že krmivo obsahuje vysoké procento nevyužitelného odpadu rostlinného či živočišného původu – např. obilné slupky, příliš mnoho kostí.
Popel vzniká také z minerálních látek a stopových prvků – výjimku tvoří vápník, fosfor, sodík a hořčík, které se do krmiv přidávají navíc. Popel dále vzniká ze spečených umělých přísad, které se do krmiv dostanou ze zpracovatelského průmyslu nebo jsou do krmiva záměrně přidávané jako umělé konzervanty, ochucovadla, sladidla, emulgátory, zahušťovadla, koncentráty atd.
Pozor! Množství popela v krmivu není až tak důležité, POKUD nekrmíte psa, u kterého bylo diagnostikováno onemocnění ledvin a jde o stav, který může vyžadovat krmivo se sníženým obsahem popela.
Pozor! Vyvarujte se vysokého obsahu minerálů (popela) v důsledku vysoké hladiny vápníku, pokud krmíte štěně velkého plemene. Pro štěňata velkých plemen budete potřebovat krmivo s nižším obsahem vápníku, abyste snížili riziko vzniku onemocnění kloubů.