Obilniny

Obilniny nejsou nezbytnou součástí jídelníčku psa – masožravce a patří mezi těžko stravitelné balastní látky, tzv. „nosiče živin“.

Poskytují sice dostatek sacharidů, ale pes je pro získání energie nepotřebuje – energii získává především z tuků a částečně bílkovin.

Pozor! Obilniny způsobují tloustnutí, protože energie obsažená v nich se rychle mění na zásoby, které se v těle ukládají jako tuk.

Obilniny se do krmiva přidávají především proto, že jsou levným zdrojem bílkovin, přestože pes mnohem lépe zpracovává bílkoviny živočišného původu.

Pozor! Pokud krmivo obsahuje vysoký podíl obilí, v žaludku psa se nevytvoří dostatek trávicích šťáv a pes nedokáže krmivo zpracovat. Snahou o alespoň částečné strávení dochází k přetěžování slinivky, ke zkvašení obilí v trávicím ústrojí a následně nadýmání, které může způsobit až torzi žaludku psa.

Pokud pes obilniny v krmivu dostává, měly by být tyto suroviny uvařené, protože tak se více podobají přetrávenému stavu, ve kterém je masožravci přijímají ze žaludku kořisti.

Pozor! Obilniny velmi často vedou u psů k potravním alergiím (souvisí s reakcí imunity na rostlinné bílkoviny) nebo k jejich nesnášenlivosti (souvisí s chybějícím trávicím enzymem), zejména se to týká pšenice a kukuřice. Citlivost na obilniny pravděpodobně souvisí s lepkem (seitanem), který je obsažen v mnoha druzích obilnin (pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kamut atd.).

Mezi bezlepkové obilniny patří pohanka, proso, jáhly, amarant kukuřice, qinoa a rýže (ideálně hnědá neloupaná, ne bílá). (Další bezlepkové potraviny obsahující uhlohydráty jsou brambory, sezam a sója).

Pomáhají při léčbě urátových kamenů.

Pozor! Nedoporučuje se podávat celozrnné obilniny při struvitových kamenech.

Pozor! Alergickou reakci nemusí způsobit obilí jako takové, ale látky, které se do obilí dostanou během jeho pěstování (zbytky hnojiv, postřiků) nebo skladování (roztoči, plísně, mykotoxiny).

Pozor! Vzhledem k tomu, že jsou obilninami krmena i hospodářská zvířata (skot, drůbež), může se stát, že u citlivějších jedinců se projeví alergie/nesnášenlivost obilnin i po krmení hovězím nebo kuřecím masem, což může být u psů mylně pokládáno za alergii na hovězí nebo kuřecí bílkovinu.

Potravinová alergie se nejčastěji projevuje opakovanými záněty uší a kůže, svěděním a zarudnutím (především v okolí očí, tlamy, vnitřních částí uší, polštářků na tlapách, v podpaží, okolo řitního otvoru), kýcháním, vypadáváním srsti, nadýmáním, plynatostí, průjmy.

Pozor! Obilninami by se nemělo krmit při rakovinných onemocněních, alergiích (především potravinových), napadení kvasinkovými infekcemi, nadváze. Dále u psů, kteří často trpí nadýmáním a plynatostí. Obilniny jsou nevhodné při nemocech kloubů a epilepsii.

Na druhou stranu se obilniny často objevují v krmivech pro psy ve vysoké zátěži nebo hubené psy, kteří obtížně přibírají na váze.

V krmivu najdete celou řadu názvů označující obilniny. Mezi ty patrné patří: obilniny, obiloviny, cereálie, zrna, celozrnné výrobky, krmné obiloviny. Obilniny se však mohou skrývat i pod obecnými názvy jako rostlinné produkty, rostlinné vlákninové produkty nebo vedlejší produkty rostlinného původu.

Pozor! Krmiva, která neobsahují obilniny, jsou označována jako „grain-free“. Pozor nezaměňovat s označením „grain-low“, protože ve druhém případě jde o krmivo, které „malé“ množství obilnin obsahuje.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které neobsahují obiloviny

Víte, že...

Psi si hrají mnohem častěji než jiné psovité šelmy, včetně vlků. A hrají si i v dospělosti, což je výjimečné i mezi ostatními hrajícími si zvířaty, včetně člověka.