Sója

Luštěniny, i když neobsahují lepek, nejsou nezbytnou součástí jídelníčku psa – masožravce a patří mezi těžko stravitelné balastní látky, tzv. „nosiče živin“.

Luštěniny obsahují velké množství bílkovin (až 25 %) a jsou tak jejich levným zdrojem. Při zachování běžného obsahu bílkovin deklarovaných na obalu krmiva, proto výrobci nemusí do krmiv přidávat tolik živočišných (dražších) bílkovin, které jsou přitom pro psa výrazně stravitelnější.

Pozor! Luštěniny ve větším množství působí na psy nadýmavě, mohou způsobit průjem nebo zvracení.

Pozor! Luštěniny obsahují vysoké množství kyseliny fytové, která brání vstřebávání vápníku, hořčíku a železa. Obsahují také nestravitelné bílkoviny lektiny (stejně jako obilniny a brambory), které narušují metabolismus cukrů a inzulínu, což může vést při dlouhodobém zkrmování většího množství luštěnin k cukrovce, nadváze a onemocnění srdce.

Sója je zdraví prospěšnější, pokud je podávána ve fermentované podobě – po zkvašení, během kterého se fytáty rozloží. Díky vaření, klíčení a namáčení luštěnin naštěstí dochází také k výraznému snížení obsahu lektinů.

Fermentovaná sója (tempeh, miso) je bohatá na rostlinné bílkoviny vzácný vitamín K2, který patří mezi silné antioxidanty a tvoří základ pro využití vápníku v kostech a zubech. Sója má vysoký obsah vitamínů skupiny B, minerálních látek (vápníku, draslíku, hořčíku) a stopových prvků (železa, manganu, hliníku).

Předpokládá se, že pomáhá snížit krevní tlak a zabránit úbytku kostní hmoty, omezuje riziko onemocnění srdce a prostaty. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, používá se při onemocnění jater a k prevenci žlučových a ledvinových (urátových) kamenů.

Pozor! Výše uvedené výhody sóji popisují účinky kvalitních sójových bobů v bio kvalitě. V krmivech pro psy se však často objevují vedlejší produkty vznikající zpracováním bobů, které mají výrazně nižší výživovou hodnotu. Jde o drť, ze které vzniká izolovaný sójový protein.

Pozor! Sója patří mezi nejčastější alergeny v krmivech pro psy, proto se jí raději vyhněte a svému zdravému psovi dávejte krmivo bez sóji. Vyhnete se tím nejen problematické stravitelnosti rostlinných bílkovin, ale i případné nesnášenlivosti či alergii na sóju (příp. na plísně, roztoče či hnojiva v ní obsažená).

Pozor! Sója patří mezi nejčastěji geneticky modifikované plodiny (GMO) – týká se především sóji v amerických krmivech pro psy. Cílem GMO je větší odolnost vůči toxickým insekticidům a herbicidu Roundup, který patří k nejpoužívanějším průmyslovým hnojivům na světě. Ten však zvyšuje riziko vzniku řady chronických onemocnění (srdce, mozku, slinivky/cukrovky, plic, ledvin, poruchy imunity atd.).

Pozor! Sója obsahuje velké množství tuku, který ovšem nedokáže nahradit pro psa výrazně stravitelnější a využitelnější živočišné tuky.

Pozor! Sója obsahuje antinutrienty, které tlumí enzymy slinivky (trypsin), které jsou nezbytné k trávení bílkovin.

Pozor! Sója obsahuje látky (goitrogeny), které potlačují funkci štítné žlázy. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) pak může vést k nadváze, zvýšené únavě, zimomřivosti, častým poruchám a zánětům kůže (přílišné pigmentaci, suché svědivé kůži) a srsti (nadměrnému línání, pomalému růstu chlupů), poruchám jater, snížené imunitě, neplodnosti.

Pozor! Sója obsahuje fytoestrogeny, které mohou narušit endokrinní funkci a napodobovat nebo blokovat účinek estrogenu. Příliš mnoho estrogenu v krmivu může způsobit neplodnost, abnormality imunitního systému a problémy s růstem a kvalitou srsti.

Pozor! Kvůli výše uvedeným negativním účinkům sóji na zdraví psa je množství sóji v krmivu omezeno na max. 5-15 % obsahu krmiva (podle PetfoodIndustry).

V krmivu se často objevuje jako sója, sójové boby, sójová mouka, sójová moučka, krupice, otruby, tofu, sójové maso, sójová krupice, sójové lusky, sójová bílkovina, sójové isoflavony, sójový bílkovinný koncentrát nebo (izolovaný) sójový protein.

Sója se může objevit také ve složkách jako rostlinný nebo zeleninový vývar, bujón, strukturované rostlinné bílkoviny, strukturované rostlinné bílkoviny, TSF (sójová mouka s texturou), rostlinné bílkoviny, sójový lecitin, přírodní aroma, guarová guma (obsahuje sójový protein), sorbát draselný, benzoát sodný atd.

Narazit můžete také na (sójový) lecitin, který je velmi levným zahušťovadlem a emulgátorem a používá se pro vytvoření krmiva ze směsi látek, které by se jinak nespojily/nesmíchaly.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které neobsahují sóju

Víte, že...

O člověku zlém se praví, „že je vzteklý jako pes“.