Zelenina a ovoce poskytují psům základní minerální látky (vápník, fosfor, draslík, hořčík), stopové prvky (železo), vitamíny (A, E, K) a vlákninu v jejich přirozené formě – a to je vždy lepší než podávání průmyslových doplňků.
Pozor! Pes je masožravec, ne býložravec, vegan nebo vegetarián. Zelenina by proto neměla tvořit základ potravy zdravého psa, doporučuje se max. 10 % krmiva. Zeleninou krmíme psa především proto, abychom nahradili obsah trávicího traktu, resp. výkalů kořisti. Dalším úkolem zeleniny je pomáhat uvolnění stolice, aby nedocházelo k zácpě.
Zelenina zabraňuje překyselení organismu, které může způsobit řadu chronických onemocnění. Řada orgánů (játra, slinivka, žlučník, endokrinní žlázy, srdce a ledviny) fungují v zásaditějším prostředí lépe.
Čerstvá zelenina je skvělým zdrojem vody a chrání psy před dehydratací, která by mohla vést k onemocnění ledvin nebo vzniku ledvinových/močových kamenů.
Podávání zeleniny by mělo být velmi rozmanité, nejlepší je krmit sezónní zeleninou, protože ta nejvíc odpovídá přírodnímu rytmu. Z vařené zeleniny dokáže pes snadněji získat více živin, syrová zelenina skvěle poslouží jako osvěžující nízkokalorické pamlsky. Mějte přitom na paměti, že listová zelenina (salát, špenát) je mnohem stravitelnější než zelenina s vysokým obsahem škrobu (obilniny, brambory).
Vzhledem k tomu, že psi obvykle hltají a nekoušou jídlo jako my, nakrájejte svému psovi zeleninu na tenké plátky, což ho i přinutí žrát pomaleji.
Mezi nejpočetnější druhy patří kořenová zelenina (mrkev, petržel, celer, červená řepa), košťálová zelenina (hlávkové zelí, čínské zelí, kapusta, květák, brokolice, kedlubna) a listová zelenina (hlávkový salát kysané zelí, mangold, petržel, špenát, salát, čekanka, rukola).
Kořenová zelenina pomáhá při průjmu. Listová zelenina, dýně a košťálová zelenina naopak při zácpě. Zelenina je také vhodná součást redukčních diet pro psy s nadváhou.
Pozor! Není vhodné krmit lilkem, syrovými fazolemi nebo bramborami, ředkví.