Hořčík (Mg)

Hořčík (Mg) patří mezi nejdůležitější minerální látky a má vliv prakticky na všechny životní funkce v organismu psa.

Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou stanovené pouze minimální hodnoty hořčíku (v 1 kg sušiny): Pro dospělého psa s lehkou aktivitou – 0,08 %, se středně vysokou aktivitou – 0,07 %. Pro štěňata, březí a kojící feny je spodní hranicí 0,04 %.

Hořčík je nezbytný pro tvorbu a udržování zdravých kostí a zubů a metabolismus sodíku, vápníku a draslíku. Také pro kosterní svalstvo, uvolňuje svaly.

Posiluje imunitu, působí protizánětlivě a snižuje přecitlivělost na alergeny. Zpevňuje kůži, srst a drápy.

Příznivě působí na činnost nervového systému, zlepšuje paměť, zvyšuje odolnost vůči stresu.

Má vliv na správnou činnost srdce, zabraňuje krevním sraženinám, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Je mimořádně důležitý pro psy nemocné cukrovkou, protože se podílí na regulaci energie získané z cukrů a uplatňuje se při metabolismu inzulínu.

Hořčík zlepšuje trávení a předchází zácpě, podporuje činnost žlučníku a močového měchýře. Chrání před škodlivostí nadbytečného vápníku, tj. před vznikem žlučových a ledvinových kamenů s obsahem vápníku. Hořčík totiž zabraňuje vzniku nerozpustných šťavelanů (z kyseliny šťavelové a vápníku – oxalátů). U samců přispívá ke správné funkci prostaty.

Zvýšený obsah hořčíku v krmivu potřebují březí a kojící feny, psi ve vysoké fyzické zátěži nebo s onemocněním cukrovky, jater nebo ledvin.

Nedostatek hořčíku se projevuje depresí, slabostí, svalovými křečemi, únavou, poruchami srdečního rytmu, ztrátou srsti a lámavými drápy. Dále ztrátou chutí k jídlu.

Nejvíce hořčíku najdete v mase a kostech, rybách (makrelách, lososech), vnitřnostech (játrech, ledvinách), vejcích, mléčných výrobcích, kvasnicích. Dále v celozrnných obilninách (ovesných otrubách a vločkách, pohance, ječných kroupách, bulguru), zelené listové zelenině (špenátu), dýňových semenech, luštěninách (sójových bobech, fazolích), bramborách, banánech a ananasech.

Hořčík získávaný z krmiva v chelátové formě je pro tělo psa lépe vstřebatelný a využitelnější.

Granule pro psy, které obsahují hořčík (Mg)

Víte, že...

Poměr vápníku (Ca) a fosforu (P) má být v granulích max. 2:1 (dospělý pes), 1,6:1 (březí/kojící fena, štěně mladší 14 týdnů a štěně starší 14 týdnů s víc než 15 kg v dospělosti) a 1,8:1 (štěně starší 14 týdnů do 15 kg v dospělosti). Splňují tento limit i granule, kterými krmíte? Vyzkoušejte Srovnávač.