Pšenice

Pšenice patří mezi obilniny obsahující lepek. Obilniny nejsou nezbytnou součástí jídelníčku psa – masožravce a patří mezi těžko stravitelné balastní látky, tzv. „nosiče živin“.

Pozor! Pšenice se řadí mezi nejčastější alergeny v krmivech pro psy.

Pozor! U psů alergických na ječmen občas dochází i k alergické reakci na pšenici a rýži.

Pozor! Část psů alergických na pšenici, je alergická také na její odvozeniny (kamut, špalda, bulgur, kuskus), přesto část psů s nimi problém mít nemusejí. Při případných pokusech s krmivem buďte proto velmi opatrní.

Pozor! Pšenice má vysoký glykemický index, tzn. rychle a výrazně zvyšuje hladinu cukru v krvi. Buďte proto obezřetní především u psů trpících cukrovkou.

Pozor! Obilniny způsobují nadváhu, protože energie obsažená v obilninách se rychle mění na zásoby, které se v těle ukládají jako tuk.

Většina vitamínů (A, E, C, skupiny B – B2, B3), minerálních látek (vápníku, hořčíku), stopových prvků (železa, manganu) a vlákniny je v pšenici obsažena v otrubách a klíčku – tedy v částech, jež se odstraní při zpracování celozrnné pšenice na bílou mouku. (Rafinovaná bílá mouka obsahuje až o 80 % méně živin a 90 % méně vlákniny.)

Celá zrna jsou zdrojem antioxidantů, příznivý vliv mají na onemocnění srdce a omezují riziko rakoviny tlustého střeva. Podporují chuť k jídlu.

Mladá pšenice (tj. lístky pšenice) neobsahuje lepek, protože ten se nachází v zrnech pšenice, která v době sklizně mladé pšenice ještě nejsou vyvinuta.

Pozor! V ojedinělých případech však může mladá pšenice způsobovat alergickou reakci (vyrážky, ekzémy, otoky). Je pěstovaná ve vlhkém prostředí, a proto může být napadena plísní nebo škodlivými baktériemi. Pokud máte psa alergického na pšenici, před vyzkoušením mladé pšenice se poraďte s ošetřujícím veterinářem.

Mladá pšenice detoxikuje organismus, urychluje hojení a posiluje imunitní systém psa.

Povzbuzuje nervový systém, snižuje únavu. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

Podporuje trávení, čistí trávicí trakt, a působí proti zácpě. Podporuje správnou činnost jater a ledvin. Pomáhá při hubnutí.

Pozor! Obilninami by se nemělo krmit při rakovinných onemocněních, alergiích (především potravinových), napadení kvasinkovými infekcemi, nadváze. Dále u psů, kteří často trpí nadýmáním a plynatostí. Obilniny jsou nevhodné při nemocech kloubů a epilepsii.

V krmivu najdeme pšenici pod označením jako pšeničná mouka, pšeničný gluten, pšeničný lepek, tvrdá pšenice, pšeničná krupice, pšeničné klíčky, pšeničné otruby, graham, semolina, kuskus, kamut, bulgur, špalda, špaldová mouka. Může se ale ukrývat i v obecných názvech jako otruby, těstoviny. Ve své zdravější podobě pak jako mladá nebo zelená pšenice.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které neobsahují obiloviny

Víte, že...

Většina štěňat československého vlčáka se rodí v zimě.