Ječmen

Ječmen je obilnina obsahující lepek. Obilniny nejsou nezbytnou součástí jídelníčku psa – masožravce a patří mezi těžko stravitelné balastní látky, tzv. „nosiče živin“.

Pozor! Ječmen patří mezi nejčastější potravinové alergeny.

Je tvořen až z 80 % ze sacharidů, 12 % bílkoviny a 2,5 % tuků. Má vysoký obsah vlákniny. Obsahuje minerální látky (fosfor, draslík, sodík, vápník, hořčík), stopové prvky (měď, železo, mangan, zinek, selen), vitamíny (E, skupiny B – skupiny B – B1, B3, B5, B6B7 – biotin) a omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny.

Svým složením se podobá pšenici, ale jako surovina je ječmen dražší, proto se v krmivech objevuje spíše zřídka.

Z ječmene vzniká slad, který se používá k výrobě piva, při které vznikají pivovarské kvasnice, které tedy také obsahují lepek.

Pozor! U psů alergických na ječmen občas dochází i k alergické reakci na pšenici a rýži.

Selen v ječmeni podporuje činnost srdce a oběhové soustavy, chrání zrak. Selen a vitamín E společně působí proti rakovině. Vitamín E je významný pro kvalitnější kůži, lesklejší srst a pevnější drápy.

Vápník, draslík a vitaminy řady B se starají o pevné kosti, zdravé nervy a mozek.

Chrání srdce a oběhovou soustavu, snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Jsou proto vhodné v dietě pro psy trpící cukrovkou i v redukčních dietách určených pro psy s nadváhou.

Křemík posiluje pojivové tkáně (šlachy, vazy, chrupavky). Minerální látky urychlují hojení ran, mají protizánětlivý účinek.

Vysoký obsah sacharidů (rozpustné vlákniny) v podobě ječné mouky příznivě působí na žaludek a střeva, zklidňuje a detoxikuje trávicí ústrojí, pomáhá proti zácpě. Je vynikající také při různých nemocích jater a žlučníku.

Zvyšují vylučování žluči, podporují činnost jater a žaludku. Působí močopudně.

Pozor! Obilninami by se nemělo krmit při rakovinných onemocněních, alergiích (především potravinových), napadení kvasinkovými infekcemi, nadváze. Dále u psů, kteří často trpí nadýmáním a plynatostí. Obilniny jsou nevhodné při nemocech kloubů a epilepsii.

V krmivu se objevuje jako ječmen, ječná mouka, ječné otruby, ječný šrot, ječné zrno, ječné vločky, ječné kroupy, ječné krupky, ječmenná sladěnka, obilný slad, slad.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které neobsahují obiloviny

Víte, že...

Receptory na smyslových vousech na čenichu a v okolí hlavy jsou velmi důležité ke zjišťování pohybu poblíž hlavy. Tyto receptory jsou také velmi citlivé na tlak. Pokud je pes agresivní, chvějí se.