Omega6

Mezi omega-6 nenasycené mastné kyseliny (PUFA) patří kyselina linoleová (LA), kyselina arachidonová (AA), kyselina gamma linoleová (GLA) a kyselina dihomogamma linoleová (DGLA). Kyselinu arachidonovou si pes dokáže vytvořit sám z LA.

Omega-6 kyseliny jsou zdraví prospěšné – přispívají ke zdravé reprodukci (ovulaci, porodu). Podávání omega 6 mastných kyselin se doporučuje při vyšší hladině cholesterolu v krvi. Příznivý vliv má také na kůži, srst a drápy.

Pozor! Výrazný nadbytek některých omega 6 kyselin (zvláště AA), může být rizikový. Většina omega-6 kyselin totiž vyvolává v organismu zánětlivé reakce.

Důležitý je také poměr omega-3 s omega-6 mastnými kyselinami. Nevhodný poměr mezi nimi může vést ke snížení imunity, horšímu hojení ran, ke vzniku onemocnění srdce, zánětů či problémů s klouby.

Závazný poměr omega kyselin dosud AAFCO (Americký úřad pro kontrolu krmiv) ani FEDIAF (Asociace výrobců krmiv pro domácí zvířata) do svých výživových standardů bohužel nezahrnuly. Zůstává tedy na jednotlivých výrobcích krmiv, jaký poměr omega kyselin zvolí.

Např. Orijen používá v krmivu poměr omega 3 a omega 6 mezi 2:1 a 5:1. Nejčastěji se v krmivech pohybuje poměr omega3 a omega 6 mezi 10:1 a 5:1. Kromě poměru je však důležité také absolutní množství omega 3 v krmivu.

Mezi zdroje AA patří hovězí tuk a tuk drůbeže (kuřete, krůty, kachny), vnitřnosti (ledviny, slezina). Mezi zdroje LA patří vejce, obilniny (pšenice, kukuřice), řepkový, konopný, brutnákový, pupalkový a slunečnicový olej.

Granule pro psy, které obsahují omega 6

Víte, že...

Příčinou jasného světla místo očí na fotografiích psa je vrstva pod sítnicí, která zdvojnásobuje citlivost očí za nízkého osvětlení. Světlo skrz sítnici oka cestuje do tkáňového trojúhelníku „tapetum lucidum“, který ho odráží zpět.