Kukuřice

Kukuřice (kukuřičný gluten, kukuřičná mouka, kukuřičný šrot) patří mezi těžko stravitelné bezlepkové obilniny, které nejsou nezbytnou součástí jídelníčku psa – masožravce a patří mezi těžko stravitelné balastní látky, tzv. „nosiče živin“.

Kukuřice nepatří do přirozeného jídelníčku psa. Rozhodně by proto neměla ve složení převažovat a tvořit hlavní složku psího krmiva. Není snadno stravitelná a pro psa nemá vysokou nutriční hodnotu (obsah bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů, stopových prvků, aminokyselin).

Obsahuje velké množství sacharidů, které však pes nepotřebuje, protože jako šelma získává energii z masa, tj. z bílkovin a tuků.

Kvůli velkému obsahu uhlohydrátů má kukuřice vysoký glykemický index (53-69 podle způsobu zpracování) a zvyšuje hladinu cukru v krvi zvířete. (Oproti tomu maso má glykemický index 0). Vysoký obsah cukrů také zatěžuje nadledvinky a slinivku, může vést ke vzniku cukrovky.

Pozor! Kukuřice má vysoký glykemický index. Krmivo s vysokým obsahem kukuřice proto není vhodné pro psy trpící cukrovkou.

Kukuřice poskytuje sice velké množství sacharidů, které dodávají energii svalům (vč. srdce) a mozku, ale pes sacharidy pro získání energie nepotřebuje – energii získává především z tuků a částečně bílkovin.

Pozor! Kukuřice způsobuje tloustnutí, protože energie obsažená v ní se rychle mění na zásoby, které se v těle ukládají jako tuk.

Pozor! Kukuřice patří mezi velmi časté alergeny v krmivech pro psy. Řada psů trpí nesnášenlivostí kukuřice (intolerance se projevuje průjmem, nadýmáním, plynatostí) nebo dokonce potravní alergií na ni (souvisí s reakcí imunity na rostlinné bílkoviny).

Příčinou může být samotné zrno kukuřice, ale také škodlivé látky a parazité, které se do zrna dostanou při jeho pěstování (hnojiva, postřiky) nebo skladování (roztoči, toxiny z plísní nebo hub).

Pozor! Vzhledem k tomu, že jsou kukuřicí krmena i hospodářská zvířata (skot, drůbež), může se stát, že u citlivých jedinců se projeví alergie/nesnášenlivost kukuřice i po krmení hovězím nebo kuřecím masem, což může být u psů mylně pokládáno za alergii na hovězí nebo kuřecí bílkovinu.

Pozor! Přestože je kukuřice bezlepková obilnina, při výrobě kukuřičného škrobu vzniká kukuřičný lepek, který může u citlivých jedinců způsobit trávicí problémy.

Kukuřice se do krmiva přidává především proto, že je levným zdrojem bílkovin, přestože pes mnohem lépe zpracovává bílkoviny živočišného původu.

Pozor! Pokud krmivo obsahuje vysoký podíl kukuřice, v žaludku se mu nevytvoří dostatek trávicích šťáv a pes krmivo nedokáže zpracovat. Snahou o alespoň částečné strávení dochází k přetěžování slinivky, ke zkvašení kukuřice v trávicím ústrojí a následně nadýmání, které může způsobit až torzi žaludku psa.

Vzhledem k výše uvedeným důvodům je vhodné se vyhnout krmivům, ve kterých je kukuřice na předních místech ve složení.

Pozor! Dejte pozor na rozdělení kukuřice do více složek pod různými názvy. Výrobci krmiv používají různé názvy pro kukuřici, protože mají ze zákona povinnost uvádět suroviny v sestupném pořadí podle jejich množství v granulích.

Pokud však jednu surovinu rozdělí do více složek, množství každé z nich bude menší a dostanou se dále od začátku složení, tj. budou vypadat jako méně významné.

Množství takto rozdělených složek bude v krmivu menší a díky tomu se dostanou dále od začátku, resp. blíž ke konci složení, a budou vypadat jako méně významné.

Kukuřice se do krmiv přidává hlavně jako levný zdroj energie, a to i přesto, že obsahuje méně energie než maso. Druhým hlavním důvodem je, že kukuřičný škrob (příp. kukuřičný sirup) napomáhá zvlhčování a želírování granulí, tedy tomu, aby granule držely tvar a při manipulaci se nerozpadaly.

Kukuřice stejně jako ostatní obilniny lze zkrmovat pouze po tepelné úpravě.

V krmivech můžeme najít kukuřici pod označeními jako celozrnná kukuřice, celá mletá zrna, kukuřice natural, mletá kukuřice, kukuřičný šrot nebo kukuřičný škrob. Nejčastěji však jako:

  • Kukuřičné klíčky – získává se z nich olej s vysokým podílem kyseliny linolové a vitamínu E.
  • Kukuřičné otruby – vnější vrstva kukuřičného jádra. Je levnějším zdrojem vlákniny a slouží především jako výplň, která přidává objem do nižších jakostních krmiv pro psy.
  • Kukuřičná celulóza – produkt získaný chemicky z vnějších buněčných stěn kukuřice. Obvykle se přidává do krmiv kvůli objemu, nemá nutriční hodnotu.
  • Kukuřičná moučka – skládá se z klíčků a dalších částí kukuřičného jádra, ze kterých byl odstraněn kukuřičný olej. Jde o vedlejší produkt bohatý na bílkoviny, ale často používaný jako výplň krmiva.
  • Kukuřičný lepek (gluten, kukuřičná glutenová moučka) – vedlejší produkt při výrobě kukuřičného škrobu. Levný výrobek, který v krmivu slouží hlavně jako pojivo a má velmi malou výživovou hodnotu. Může způsobit alergickou reakci.
  • Kukuřičný sirup – sirup vyrobený z upraveného kukuřičného škrobu, typicky používaný jako sladidlo. Obvykle se používá jako přísada do krmiva, aby byl výrobek chutnější.

Pokud pes kukuřici dobře snáší, v malém množství mohou přeci jen převážit její příznivé účinky.

Kukuřice obsahuje minerální látky (draslík, fosfor, hořčík), stopové prvky (železo, zinek, mangan, selen) a vitamíny (A, skupiny B – především B1, B3, B5, B7 – biotin, B9), antioxidanty a přírodní barviva nazvané karotenoidy.

Karotenoidy patří mezi významné antioxidanty, které chrání organismus proti škodlivým látkám (volným radikálům) a pomáhají detoxikovat organismus. Příznivě také působí na zrak (především sítnici oka).

Niacin (vitamín B3) snižuje stres a zlepšuje náladu. Vysoké dávky kukuřice mohou také zpomalit působení serotoninu v mozku. Serotonin je důležitá látka, která snižuje stres a úzkost.

Přispívá ke krvetvorbě a okysličování buněk, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání srdce.

Kukuřice obsahuje biotin, který zlepšuje stav kůže, lesk srsti a pevnost drápů. Zvyšuje plodnost.

Vysoký obsah vlákniny podporuje peristaltiku střev, zabraňuje zácpě. Má močopudný účinek, takže pomáhá rychleji vyloučit škodlivé látky z těla psa. Snižuje otoky končetin.

Pomáhá při léčbě urátových kamenů.

Pozor! Kukuřice se nedoporučuje při léčbě oxalátových ledvinových kamenů.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které neobsahují kukuřici

Víte, že...

Úplně kupírovaný ocas dal plemenu jméno bobtail nebo prostě bob (anglicky bob = krátce stižený ocas).