Fosfor (P)

Fosfor (P) patří mezi nejdůležitější minerální látky a společně s vápníkem je nejvíc zastoupen v kostech a zubech psa (přes 80 %).

Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou doporučené následující hodnoty fosforu (v 1 kg sušiny): Pro dospělého psa s lehkou aktivitou – 0,46-1,6 %, se středně vysokou aktivitou – 0,4-1,6 %. Pro štěňata do 14 týdnů věku, březí a kojící feny min. 0,9 % a pro starší štěňata pak min. 0,7 % fosforu.

Důležitý je poměr vápníku a fosforu v těle. FEDIAF doporučuje poměr vápníku a fosforu takto: Dospělý pes 1:1 – 2:1, štěňata do 14 týdnů a březí/kojící feny 1:1 – 1,6:1, štěňata starší 14 týdnů (v dospělosti do 15 kg) – 1:1 – 1,8:1, štěňata starší 14 týdnů (v dospělosti nad 15 kg) – 1:1 – 1,6:1.

Pokud dojde v těle psa k nadbytku fosforu, může dojít ke snížení obsahu vápníku, následně k rozkladu kostí, tvorbě ledvinových kamenů. Nadbytek fosforu může také vyvolat nedostatek železa a hořčíku v těle psa.

Je potřebný pro zdravý růst a vývoj kostí a zubů u štěňat, pro správnou funkci mozku a nervů. Je důležitý pro zpracování tuků a polysacharidů.

Pozor! Pokud je obsah fosforu a vápníku vysoký, jejich stravitelnost klesá. Můžou se objevit dysplazie kyčelních a loketních kloubů, řídnutí kostí, výrůstků na kostech a kymácivý pohyb psů.

Nedostatek fosforu v těle psa je vzácný, protože je bohatě obsažen v řadě potravin. Pokud však k nedostatku dojde, může zapříčinit to, že pes začne požírat výkaly. Projevit se může také vypadáváním zubů nebo zlomeninami kostí, kulháním, špatnou srstí, špatným zužitkováním krmiva, zácpou a velkým objemem výkalů. Dále i poruchou funkce ledvin, ztrátou chuti k jídlu, chudokrevností, oslabením imunity a následně sklonem k infekcím a zánětům. Tento nedostatek se může objevit u psů s cukrovkou nebo dlouhodobě hladovějících.

Fosfor se vyskytuje v potravě živočišného původu – v syrových kostech, mase, vnitřnostech (játra, plíce, srdce, mozeček), vaječných žloutcích, mléčných výrobcích, rybách, kvasnicích. Fosfor z rostlinných zdrojů je ve výživě psa málo využitelný.

Granule pro psy, které obsahují fosfor (P)

Víte, že...

Štěkot obsahuje tóny vrčení, kňučení a vytí. Změnou převahy jednoho tónu nad ostatními mění štěkání svůj charakter a význam. Štěkání na cizí lidi je nejostřejší a má nejnižší tóny – psi je zlostně vyplivují. Štěkot z osamění má vyšší tóny a je proměnlivější, někdy s dlouhou přestávkou. Hravé štěkání má také vyšší frekvenci, ale jednotlivá štěknutí následují rychleji po sobě než štěkot z osamění.