Vitamíny v těle psa se podílejí na štěpení bílkovin, tuků a cukrů a mají pro organismus životně důležitý význam. Posilují imunitu psa. Pes si však vitamíny ve většině případů nedokáže sám vyrobit, a proto je musí získávat ve stravě a vodě.
Nedostatek vitamínů se na zdraví psa nemusí projevovat, přesto však může organismus nepříznivě ovlivňovat. Je zásadní rozdíl mezi minimální potřebou, která zabrání viditelným projevům nedostatku, a optimální hodnotami vitamínů, které zajistí dlouhodobé prospívání psa.
Nadbytečné vitamíny rozpustné ve vodě (vitamíny skupiny B a C) pes vyloučí močí. U vitamínů rozpustných v tucích (vitamíny A, D, E, K) se přebytek ukládá v těle (v tucích).
U suchých krmiv vyráběných za vysokých teplot dochází během zpracování ke ztrátě vitamínů v jejich přirozené formě, a proto se přidávají do granulí uměle – tzv. „nástřikem“ v závěrečné fázi výroby.
Zvýšené množství vitamínů a minerálů potřebují především březí a kojící feny, štěňata ve vývinu, psi během vysoké fyzické zátěže nebo v rekonvalescence, nemoci a ve stáří.
Pozor! Vyvarujte se krmení jednostrannou stravou, protože pokud organismus psa přijme příliš málo nebo naopak hodně minerálů, může dojít k řadě vážných onemocnění.
Foto kategorie: Michele Blackwell, Unsplash