Vitamíny a minerální látky

Vitamíny v těle psa se podílejí na štěpení bílkovin, tuků a cukrů a mají pro organismus životně důležitý význam. Posilují imunitu psa. Pes si však vitamíny ve většině případů nedokáže sám vyrobit, a proto je musí získávat ve stravě a vodě.

Nedostatek vitamínů se na zdraví psa nemusí projevovat, přesto však může organismus nepříznivě ovlivňovat. Je zásadní rozdíl mezi minimální potřebou, která zabrání viditelným projevům nedostatku, a optimální hodnotami vitamínů, které zajistí dlouhodobé prospívání psa.

Nadbytečné vitamíny rozpustné ve vodě (vitamíny skupiny B a C) pes vyloučí močí. U vitamínů rozpustných v tucích (vitamíny A, D, E, K) se přebytek ukládá v těle (v tucích).

U suchých krmiv vyráběných za vysokých teplot dochází během zpracování ke ztrátě vitamínů v jejich přirozené formě, a proto se přidávají do granulí uměle – tzv. „nástřikem“ v závěrečné fázi výroby.

Zvýšené množství vitamínů a minerálů potřebují především březí a kojící feny, štěňata ve vývinu, psi během vysoké fyzické zátěže nebo v rekonvalescence, nemoci a ve stáří.

Pozor! Vyvarujte se krmení jednostrannou stravou, protože pokud organismus psa přijme příliš málo nebo naopak hodně minerálů, může dojít k řadě vážných onemocnění.

Foto kategorie: Michele Blackwell, Unsplash

Počet složek: 68

Placeholder článku

Antioxidanty přírodní

Každá buňka v těle potřebuje kyslík pro metabolismus, tj. uvolnění energie. Nicméně 1-3 % vstřebaného kyslíku se nikdy nevyužije ke spalování. Namísto toho kyslík reaguje se sloučeninami kovů, které se v těle přirozeně vyskytují, a …
Obrázek článku

Arginin

Arginin (L-arginin) je esenciální aminokyselina, která tvoří základ bílkovin. Organismus psa si arginin nedokáže sám vyrobit, proto ho musí přijímat v krmivu. Používá se pro lepší prokrvení svalů (vč. pohlavních), zvyšuje tvorbu růstového …
Obrázek článku

Cystin

Cystin (L-cystin) patří mezi přírodní neesenciální aminokyseliny tvořené 2 molekulami cysteinu. Tato aminokyselina se nachází v chlupech, peří, kopytech, kůži, vlasech a drápech živočichů. Cystin se účastní mnoha metabolických procesů, …
Obrázek článku

Draslík (K)

Draslík (K) patří mezi nejdůležitější minerální látky v těle a má vliv prakticky na všechny životní funkce v organismu psa. Draslík na vzduchu rychle oxiduje a velmi snadno reaguje s vodou. Často se vyskytuje ve formě solí jako …
Obrázek článku

Fenylalanin

Fenylalanin (DLPA, Pha, Pa, Phe, F) je esenciální aminokyselina, která je součástí bílkovin a slouží k tvorbě přenašečů nervových vzruchů, tj. pro činnost nervové soustavy. Pes si fenylalanin nedokáže vyrobit sám a musí ho přijímat v …
Placeholder článku

Flavonoidy

Flavonoidy (bioflavonoidy, isoflavonoidy, vitamín PP) jsou látky obsažené v rostlinách. Jejich označení pochází z latinského slova „žlutý“. Mezi nejznámější patří quercetin a rutin. Mají protizánětlivé a antioxidační účinky – vážou volné …
Obrázek článku

Fosfor (P)

Fosfor (P) patří mezi nejdůležitější minerální látky a společně s vápníkem je nejvíc zastoupen v kostech a zubech psa (přes 80 %). Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou doporučené následující hodnoty fosforu (v 1 kg …
Obrázek článku

Histidin

Histidin (L-histidin, His, H) je esenciální aminokyselin přítomných v bílkovinách. Pes si ji nedokáže sám vyrobit a musí ji přijímat v potravě. Slouží k výrobě hormonu histaminu, který spouští zánětlivou reakci (tj. vyvolává alergickou …
Obrázek článku

Hořčík (Mg)

Hořčík (Mg) patří mezi nejdůležitější minerální látky a má vliv prakticky na všechny životní funkce v organismu psa. Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou stanovené pouze minimální hodnoty hořčíku (v 1 kg sušiny): Pro …
Placeholder článku

Hořčiny

Hořčiny jsou všechny hořké rostlinné látky, které kromě své hořkosti nemají jiný účinek nebo použití. Posilují imunitu a zvyšují odolnost organismu, např. při infekční chorobě. Mají schopnost dráždit chuťové buňky a zvyšovat chuť k jídlu, …

Přečtěte si články o vitamínech a minerálních látkách

Víte, že...

Na hradě Bítov se nachází největší sbírka vycpaných psů na světě, přičemž každý ze psů je vycpán v poloze, kterou měl za svého života nejraději. Baron Jiří Haas ml. byl totiž velkým milovníkem psů (měl jich i 200) a některé si proto ponechal i po jejich smrti.