Jak a čím krmit psí seniory

senior
trendy
složení
klouby
kůže, srst, drápy
hojení ran
imunita
při nadváze
při hubenosti
mozek, nervy
oči
uši
zuby
zápach z tlamy
srdce, cévy
trávení, žaludek
průjem
plynatost, nadýmání
ledviny, močové cesty
Stárnutí se u psa zabránit nedá. Některé projevy však dokážete potlačit či zmírnit vhodným krmivem tak, abyste udrželi pevné zdraví a ideální váhu svého psího mazlíčka co nejdéle. Vhodným krmivem pro seniora často také předejdete vzniku chronických onemocnění či zmírníte průběh těch, které vašeho starého pejska už sužují.

V kolika letech začíná psí důchod?

Psi začínají stárnout v závislosti na velikosti plemene a své kondici obvykle od 5–7 let. Jednoduchým vodítkem, kdy začít přemýšlet, zda krmit granulemi pro psí seniory, může být následující dělení:

  • Malá a střední plemena (do 25 kg) – od 7 let věku
  • Velká plemena (26–50 kg) – od 6 let
  • Obří plemena (51 a víc kg) – od 5 let

Jak se stáří na psech projevuje?

Starší psi se rychleji unaví. To může být způsobené přirozeným zpomalením metabolismu nebo důsledek potíží s klouby či artritidou. Je proto důležité ohlídat, aby váš pes nenabíral na váze, která způsobí nadměrné zatížení a bolestivost kloubů. Při výběru vhodného krmiva se proto zaměřte na granule pro psy s výživou kloubů.

Častější spánek může být také projevem bolesti, proto byste si větší spavost svého chlupáče nikdy neměli vysvětlovat jenom jako příznak stárnutí. Pokud si u svého psa všimnete náhlých změn v pohyblivosti, spacích návyků, přibírání, hubenosti nebo žravosti, vyhledejte veterináře a proberte s ním možné příčiny.

Starším psům se častěji horší kvalita kůže a srsti. To může souviset se sníženou tvorbou omega-3 mastných kyselin (kyseliny linolenové) v játrech psa.

Objevit se můžou i problémy s dásněmi a zuby, což vede k tomu, že se pejskovi hůře kouše a „smrdí“ mu z tlamy. Hledejte proto granule se složkami, které snižují zápach z tlamy, a granule, které mají příznivý vliv na zuby a dásně.

Aby toho nebylo málo, pejskům slábne sluch, zrak i čich. Tím může být ovlivněna i chuť. Krmivo se jim proto může zdát méně voňavé a chutné. Ztráta zájmu o jídlo může být ale také důsledkem nějakého onemocnění. Nepodceňujte sníženou chuť k jídlu svého mazlíčka a raději se poraďte s ošetřujícím veterinářem.

Ve stáří dochází také častěji k zažívacím potížím, můžou se objevit první příznaky onemocnění trávicího ústrojí, které souvisí se změnami prostředí ve střevech psa. Důležité proto je, aby granule pro seniory obsahovaly dostatečné množství FOS (fruktooligosacharidů, především inulinu), které jsou obsažené např. v kořenové zelenině a ovoci.

Zajímat byste se měli také o vysoký obsah vitamínu E a betakarotenu – jde o přírodní antioxidanty bojující proti volným radikálům, které poškozují tkáně a způsobují stárnutí. Tím také antioxidanty pomáhají k posílení imunity u starších psů.

Mezi vážná onemocnění spojená s pozdějším věkem pak patří problémy s ledvinami, srdcem a rakovina. Nezapomínejte proto na pravidelné kontroly u veterináře a odběry krve.

Potřebuje psí senior více či méně bílkovin?

Studie zaměřené na dietní krmivo pro seniory (často označované jako „mature“ nebo „senior“) prokázaly, že potřeba kvalitních bílkovin se s věkem psa nesnižuje a také to, že vysoké procento bílkovin nezpůsobuje selhání ledvin.

Souvislost mezi vysokým obsahem bílkovin v krmivu a selháním ledvin byla sice prokázána už v 80. letech minulého století, ale daný výzkum se týkal hlodavců, nikoliv psů.

Zdraví starší psi potřebují dokonce o více než 50 % víc bílkovin v krmivu, než mladí psi.

Krmivo bohaté na bílkoviny je pro starší psy důležité, protože jejich metabolismus už nedokáže rozložit bílkoviny tak efektivně jako dřív, proto by krmivo mělo obsahovat víc bílkovin.

Pokud máte zdravého seniora, vyhýbejte se proto granulím, které mají nízký obsah bílkovin.

Jak poznat nedostatek bílkovin v granulích pro seniory?

Nedostatek bílkovin u psů způsobuje:

  • línání a matnou srst
  • ztrátu svalů
  • oslabuje imunitní systém psa a zvyšuje tím riziko infekce nebo komplikace při hojení ran

Svého psa byste měli krmit vysoce stravitelnými bílkovinami, které pomáhají udržet svalovou hmotu i při léčení zranění, posilují imunitní systém.

Naopak omezte obsah tuku v krmivu. Starší psi s přibývajícím věkem potřebují méně kalorií, proto dejte pozor na příliš tučné maso a nechtěné přibírání na váze.

Když pes nechce žrát

Odmítání krmiva není bezdůvodné, většinou psovi prostě nechutná, a proto byste měli zkusit jiné granule, které bude žrát s radostí. Pokud si nejste jistí, jak při změně krmiva postupovat, poraďte se raději s veterinářem.

Pokud váš pes krmivo odmítá, nikdy ho nenuťte násilím ani ho netrapte hlady s tím, že „až vyhladoví, tak to sní“.

Někdy je změna granulí nezbytnou součástí léčby určitých onemocnění. Pokud je to bohužel i váš případ, vždy důsledně dodržujte pokyny veterináře a konzultujte s ním také všechny změny, které se chystáte v krmení udělat.

Jak přejít z granulí pro dospělé psy na granule pro seniory

Při přechodu z granulí pro dospělé psy na nové granule pro seniory se vyhněte náhlým změnám v krmení.

Pokud chcete změnit granule, nespěchejte a naučte psa na nové složení granulí postupně během jednoho týdne. Ideální postup změny granulí je:

  • 1. den: ¼ nových granulí a ¾ původních granulí
  • 3. den: ½ nových granulí a ½ původních granulí
  • 5. den: ¾ nových granulí a ¼ původních granulí
  • 7. den: 100 % nových granulí
Změna krmiva by měla proběhnout postupně v rozmezí 5–10 dní.

Každý den do dávky krmiva přimíchejte víc nových a méně původních granulí. To samé platí i pro změnu značky granulí. Náhlá změna v krmení může u psa vyvolat zažívací potíže a způsobit průjem.

Co mají granule pro seniory obsahovat?

Obecně by krmivo pro seniory mělo být měkčí a obsahovat vysoce stravitelné suroviny. Větší pohyblivosti kloubů můžou pomoci omega3 nenasycené mastné kyseliny a doplňky jako glukosamin a chondroitin. Činnost mozku pak stimulují antioxidanty, DHA a omega-3 mastné kyseliny.

Obrázek článku

15 tipů, jak vybrat kvalitní granule pro psy

Trh komerčních krmiv pro psy je založený na zpracování odpadu a zbytků z potravinářského průmyslu. To je smutný fakt. Naštěstí jsou na trhu ale i značky kvalitních granulí pro psy, které se složením granulí přibližují přirozené stravě psa.

Vhodné doplňky stravy pro psí seniory

Granule pro psí seniory, zvláště pro ty velkých plemen, často obsahují větší množství glukosaminu na podporu kloubů. To je v pořádku, ale pokud váš pes trpí artritidou, nespoléhejte se jen na krmivo. Proberte s ošetřujícím veterinářem, jak pomoci vašemu psovi obnovit chrupavky a hybnost kloubů.

U přípravků na klouby se obvykle doporučuje začít s vyšším dávkováním, abyste co nejdříve dokázali poznat, jak váš pes na léčbu reaguje. Pokud se pes pohybuje snadněji, začal zase víc skákat a běhat, zkuste dávku snížit. Je možné, že k udržení dobré kondice stačí menší dávka.

Pokud se stav do jednoho měsíce nezlepší, po poradě s veterinářem vyzkoušejte jiný doplněk stravy.

V úvahu připadají i doplňky lidské stravy s obsahem glukosaminu, chondroitin sulfátu, zelené mušle (slávky zelenoústé) nebo kyseliny hyaluronové.

Komerční diety pro seniory často obsahují také antioxidanty, které snižují nebezpečí rakoviny způsobené volnými radikály. Antioxidanty jsou obsažené v některých vitamínech a minerálních látkách – např. vitamín C, E a A, betakaroten a selen.

Přidávat antioxidanty do granulí je určitě dobrý nápad, otázkou však zůstává, jaký přínos tyto doplňky pro psa mají. Vzhledem k dlouhé době životnosti suchého krmiva se dá předpokládat, že časem se část vitamínů z krmiva vytratí.

Vhodnějšími doplňky stravy pro psí seniory jsou proto vitamíny a minerální látky v jejich původní podobě – tj. v čerstvé zelenině a ovoci, v bylinkách.

Jak často krmit

Svého psa nepřekrmujte a vycházejte z doporučené denní dávky krmiva, která je vypočítaná tak, aby obsahovala všechny živiny, které váš pes potřebuje.

Pokud se vám bude zdát, že váš pes tloustne, raději trochu uberte. Naopak pokud bude žrát všechno, co mu přijde pod čumák, zkuste denní dávku zvýšit.

Zdravého psa můžete krmit po celý život dvakrát denně – ráno a večer.

To, jestli vašemu psovi krmná dávka stačí, poznáte nejlíp na jeho kondici a vitalitě. Pokud si nejste jistí, poraďte se s chovatelem vašeho plemene nebo s veterinářem.

Pokud pes své granule nesní hned, můžete mu je v misce ponechat, ale pamatujte, že čím déle jsou granule na vzduchu, tím rychleji se kazí, jsou méně stravitelné a chutné. Navlhčené granule byste měli vyhodit vždy do 1 hodiny od namočení.

Protože suché granule obsahují jen asi 10 % vlhkosti, je bezpodmínečně nutné, abyste svému psovi zajistili po celý den dostatek čerstvé čisté vody. Jen tak může doplnit dostatek tekutin, které jsou životně důležité pro správné fungování jeho organismu.

Potřebuje váš psí senior více či méně krmiva?

Pokud má váš mazlíček menší chuť k jídlu a méně funkční trávení, potřebuje více krmiva. Pokud váš pes žere jako dřív, ale méně se pohybuje, stačí mu méně krmiva.

Jak povzbudit chuť k jídlu u starého psa

Pokud krmíte suchým krmivem, zkuste menší a měkčí granule nebo je svému starouškovi navlhčete vlažnou vodou.

Pokud váš pes granule už nechce, zkuste je zalít vlažnou vodou nebo přidat kousek masa nebo zeleniny, masový vývar nebo vajíčko natvrdo.

Povzbuzení chuti může pomoct i ohřátí krmiva. Tím se uvolní silnější aroma. Jen dejte pozor, abyste to s ohříváním nepřehnali a váš pes se nespálil. Krmivo by vždy mělo mít pokojovou teplotu.

Zkuste svého psa krmit častěji, ale v menších dávkách. To může vést k ochotě sníst více krmiva.

Zajistěte svému psovi neustálý přístup k čisté čerstvé vodě. Ale pozor. Pokud váš pes vypije velké množství tekutin, může to znamenat závažnější zdravotní problém. Pokud zvýšená žíznivost přetrvává delší dobu, rozhodně se poraďte s veterinářem.

Po čem pes tloustne

Obezita je u psů častým problémem a stejně jako u lidí, může mít nepříznivý dopad na zdraví psa, protože s sebou nese řadu zdravotních rizik v podobě cukrovky, onemocnění jater nebo bolestí kloubů.

K obezitě dochází, když pes dostává v krmivu více energie, než dokáže spotřebovat. Nevyběhanou energii tělo ukládá v podobě tuku. Většinou je proto nadváha spojována s nedostatkem pohybu. Je ale pravdou, že určitá plemena mají k obezitě blíž – např. labradoři nebo mopslíci.

Obrázek článku

Obezita u psa a maintenance: Jak krmit psy s nadváhou

Dietní granule pro psy s nadváhou se označují jako maintenance, light, low calories, weight management, nízkoenergetické nebo redukční diety pro psy. Ale ani ty nejlepší granule na hubnutí nejsou zárukou toho, že pes zhubne. Obézní pes …

Krmiva určená pro seniory často obsahující vysoké procento sacharidů (např. kukuřice), které zvyšují pravděpodobnost zánětů a bolestivost způsobenou artritidou. Sacharidy můžou navíc způsobit zdravotní problémy, vč. nadváhy a poruchy trávení.

Psi sacharidy nepotřebují. Proč tedy výrobci přidávají sacharidy do krmiv? Protože kukuřice je levnějším zdrojem energie než maso.

Bílkoviny (proteiny) a sacharidy (uhlohydráty) obsahují stejné množství energie – 4 kcal/kg. Nahrazením bílkovin sacharidy tedy nesnížíte příjem kalorií, ale snížíte příjem živin.

Obecně je mnohem lepší krmit proteiny, které psi dokážou efektivně přeměnit na energii a svaly, než sacharidy, které energii promění spíš v tuk. Tuk je hodnotný zdroj energie, ale musí se s ním opatrně. Příliš mnoho tuku způsobuje nadváhu, zatímco jeho nedostatek způsobí pocit hladu.

Dieta obsahující větší množství tuku může být ideální pro starší psy, kteří trpí podváhou a nechtějí jíst. Tučné jídlo je chutnější a může tím pomoct k nabrání potřebné váhy.

Poznáte, že má váš pes nadváhu?

Pokud psa pohladíte po zádech a cítíte drobné hrbolky páteře, pak váš pes nadváhou netrpí. Pokud však musíte zatlačit, abyste nahmatali páteř, váš pes trpí nadváhou či obezitou.

Rychlým vodítkem, jak poznat obezitu u psa, je pohled na tělo psa seshora. Pokud dokážete rozpoznat, kde končí hrudní koš a kde začíná břicho, je vše v pořádku. Pokud hrudní koš plynule přechází v břicho a břicho směrem ke stehnům neustupuje nahoru, je něco špatně.

Obrázek článku

Ideální váha psa a tvar těla podle Body Condition System

Body Condition System (BCS) je systém hodnocení tělesné kondice psa. Díky stupnici BCS dokážete i sami poměrně jednoduše a rychle určit tvar těla svého psa a to, zda je příliš hubený, má zdravou váhu nebo je obézní.

Když pes potřebuje zhubnout

Ze všeho nejdřív se zamyslete nad krmivem. Možná je příliš tučné (např. často krmiva s rybami nebo granule s vepřovým masem), je ho příliš hodně nebo kromě krmiva váš chlupáč dostává příliš mnoho pamlsků (uzené ucho, buvolí tyčinky atd.).

Zaměstnejte psovi tělo i hlavu. Začněte se spolu více hýbat. Běhejte, choďte na delší procházky, hrajte si, házejte si míčkem nebo se naučte nové povely a triky, které budou vás oba bavit. Pravidelným pohybem spálí váš pes více kalorií a změní se i složení těla – tuk nahradí svaly.

Tipy, jak přispět k omezení nadváhy psa:

  • Když jíte, odvolejte svého psa na pelíšek, ať neloudí a vy nemusíte odolávat neuvěřitelně smutným a „hladovým“ psím očím.
  • Krmte svého psa pravidelně a častěji, ale po menších dávkách.

Pokud si myslíte, že krmíte správně a váš pes má dostatek pohybu, poraďte se raději s veterinářem, jaké další příčiny může nadváha u vašeho pejska mít. Může jít například o nedostatečnou funkci štítné žlázy, Cushingův syndrom, onemocnění kloubů atd.

Obrázek článku

Co nesmí jíst pes: Nebezpečné potraviny a přísady v granulích

Toxickými látkami, které pes nesmí jíst, jsou nejen jedy, ale také čisticí prostředky, léky a většina okrasných rostlin. Mezi jedovaté potraviny pro psa patří např. těsto na chleba, čokoláda, hroznové víno a makadamové ořechy. Opatrní …

Pamlsky – čeho se vyvarovat

Zdravé pamlsky (sušené = neuzené, bez soli, konzervantů a barviv) by měly tvořit maximálně 10 % z celkové energie, kterou pes denně získá.

90 % energie by měl pes získat z krmiva a jen 10 % z pamlsků.

Omezte tučné pamlsky a nahraďte je třeba kousky zeleniny nebo zralého ovoce. Odečtěte kalorie získané v pamlscích od velikosti denní dávky krmiva.

Závěrem

Čas nezastavíme a čumáčky našich psů jednou prostě začnou šednout, ale udělejme maximum proto, aby naši nejlepší čtyřnozí přátelé žili dlouhý a šťastný život.

Pomozme jim užít si stáří naplno – postarejme se o to, aby jejich strava obsahovala dostatek bílkovin, vitamínů, minerálů a zajistěme jim také dostatek pohybu. Dejme pozor na jejich přibírání na váze a zajistěme jim kvalitní a pravidelnou veterinářskou péči.

Co teď?

Vyzkoušejte srovnávač Granlupo a najděte vhodné granule pro svého milovaného psího seniora.

Podobné články

Víte, že...

Lajka byla toulavý moskevský pes, odchycený na ulici. Lajka byla cca tříletý kříženec a vážila 6 kg.