Bylinky a koření

Bylinky a koření mohou sloužit jako účinný doplněk stravy, protože jsou dobrým zdrojem minerálů, vitamínů a enzymů, ale zároveň s nimi musíme zacházet velmi opatrně.

Rostlinky se silným nebo léčivým účinkem by měly být podávány jen ve formě krátkodobé kúry, abychom zabránili tomu, že si na ně tělo psa zvykne, nebo se jimi dokonce předávkuje.

Důležité také je, aby byly sušeny šetrně při nízkých teplotách (pod 40 °C), což zaručí, že nebudou zničeny účinné látky a enzymy.

Pozor! Některé bylinky a koření se dokonce nesmí podávat dlouhodobě. Mezi takové patří např. proskurník, zázvor, šalvěj, pelyněk, echinacea (třapatka), máta, pampeliška, majoránka, kostival, lékořice, lnice, podběl, svízel atd.

Pozor! Některé bylinky a koření mohou vyvolat u citlivějších jedinců závažnou alergickou reakci (např. otoky, svědění, vyrážku atd.). Mezi časté alergeny patří např. vlčí bob (lupina), pelyněk, čekanka, heřmánek, rozmarýna, řebříček, vojtěška, echinacea (třapatka), lékořice, kmín, skořice atd.

Pozor! Prakticky každá bylinka může mít vedlejší účinky a v kombinaci s jinými léčivkami jejich účinky zesílí. Nikdy proto nekombinujte více než 4 bylinky najednou a před jejich podáním se poraďte s výživovým poradcem pro psy nebo odborníkem na bylinky.

Pozor! Pokud je váš pes nemocný a pravidelně užívá léky, vždy se nejdříve poraďte s ošetřujícím veterinářem a podrobně prostudujte příbalové letáky k užívaným léčivům.

Granule pro psy, které obsahují bylinky/koření/rostlinné oleje

Víte, že...

Irský červenobílý setr je kvůli velmi hlubokému hrudníku náchylný na torzi žaludku – smrtelně nebezpečnému převrácení příliš plného žaludku.