Bylinky, koření a oleje

Bylinky a koření jsou dobrým zdrojem minerálů, vitamínů a enzymů, ale zároveň s nimi musíme zacházet velmi opatrně.

Pozor! Některé bylinky a koření se nesmí podávat dlouhodobě – např. šalvěj, echinacea, máta, pampeliška, majoránka atd.

Pozor! Některé bylinky a koření mohou vyvolat u citlivějších psů závažnou alergickou reakci. Mezi časté alergeny patří např. vlčí bob, čekanka, heřmánek, rozmarýna, řebříček, vojtěška atd.

Rostlinné oleje se snažte podávat lisované za studena, kdy si zachovávají velké množství vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Olej, který je tepelně zpracován, spíše zdraví poškozuje, než prospívá.

Konopný olej z technického konopí (bez THC) patří mezi nejhodnotnější rostlinné oleje.

Ostropestřec mariánský je velmi prospěšný, ale může způsobit alergickou reakci. Buďte proto opatrní, pokud má váš pes alergii např. na heřmánek, řebříček nebo měsíček.

Kokosový a palmový olej obsahují velké množství nasycených mastných kyselin.

Pozor! Nevýhodou většiny rostlinných olejů je, že rychle žluknou a jsou velmi citlivé na světlo. Granule proto uchovávejte ve tmě a v uzavřené nádobě.

Pozor! Pokud je váš pes nemocný a pravidelně užívá léky, před koupí granulí s bylinkami a oleji se vždy nejdříve poraďte s ošetřujícím veterinářem.

Foto kategorie: Rob Pumphrey, Unsplash

Počet složek: 156

Obrázek článku

Aksamitník

Aksamitník (afrikán) je okrasná rostlina, která se např. na Kavkaze používá také jako koření. Díky obsahu karotenoidů (luteinu) se používá i jako přírodní oranžovo-žluté barvivo. Nálev z afrikánu zklidňuje žaludek, pomáhá proti zácpě.
Obrázek článku

Aloe

Aloe vera obsahuje řadu velmi důležitých aminokyselin, minerálních látek (hořčík, vápník, draslík, sodík) a stopových prvků (zinek, chróm, měď, selen, mangan) a vitaminů (A, C, E, skup. B – např. B1, B2, B3, B6, B9 – kyselinu listovou, …
Obrázek článku

Andělika

Andělika lékařská (andělský kořen) je léčivá rostlina, která se používá i jako koření. Obsahuje silice, flavonoidy, hořčiny (tanin), třísloviny, fumarokumariny, vlákninu (peptin). Klidní nervovou soustavu, mírní stres a úzkost. Má …
Obrázek článku

Anýz

Anýz (bedrník, „chlebové semínko“) patří mezi nejstarší koření na světě. Obsahuje silice, kumariny, flavonoidy a fenoly. Působí jako antioxidant, pomáhá detoxikovat tělo tím, že váže volné radikály a odvádí je pryč z těla. Má silný …
Placeholder článku

Aralka

Aralka je keř, jehož účinné látky se používají jako náhrada ženšenu. Obsahuje glykosidy, silice, saponiny, pryskyřice a cholin. Má protizánětlivé účinky. Zvyšuje kapacitu plic a používá se k léčbě astmatu. Podporuje centrální nervový …
Placeholder článku

Argánie

Arganový olej se získává z plodů argánie trnité rostoucí v pouštních oblastech Maroka. Může se dožít až 200 let. Patří na seznam ohrožených druhů a je chráněna UNESCO. Obsahuje řadu významných antioxidantů (vitamínu A a E), esenciální …
Placeholder článku

Arnika

Arnika horská (prha) je vytrvalá vonící bylina, která obsahuje flavonoidy, silice (thymol), hořčiny, karotenoidy, cholin, kumariny a třísloviny. Využívá se především zevně na poranění a záněty. Má vynikající antiseptické a protizánětlivé …
Obrázek článku

Arónie

Arónie (černá jeřabina, temnoplodec) obsahuje vitamíny (především C, E, skupiny B), dále betakaroten, flavonoidy, antokyany, vlákninu (peptin), minerální látky a stopové prvky (jód, železo, mangan, fluor). Jde o bohatý antioxidant, který …
Placeholder článku

Astragalus

Astragalus (kozinec) je bylina, která posiluje imunitní systém psa, podporuje činnost srdce a prokrvování ledvin, podporuje tvorbu buněk krve. Působí také močopudně. Působí protizánětlivě, antivirově, antibakteriálně a antioxidačně, tj.
Placeholder článku

Badyán

Badyán (badyaník, čínský anýz, hvězdicový anýz) je strom, ze kterého se sbírá plod ve tvaru osmihvězdice. Jde o koření, které vůní připomíná anýz. Obsahuje silice a flavonoidy. Posiluje organismus, zlepšuje zdraví srsti a kůže. Podporuje …

Přečtěte si články o bylinkách, koření a olejích

Víte, že...

Onemocnění ústní dutiny můžete předcházet pravidelnou kontrolou tlamy a čištěním zubů od zubního kamene jednou až dvakrát týdně měkkým kartáčkem na zuby nebo smotkem vaty.