15 tipů, jak vybrat kvalitní granule pro psy

štěně & fena
dospělý pes
senior
trendy
složení
klouby
kosti
kůže, srst, drápy
hojení ran
imunita
rakovina, nádor
při nadváze
při hubenosti
mozek, nervy
epilepsie
oči
uši
zuby
zápach z tlamy
srdce, cévy
krev
plíce
hypo štítná žláza
hyper štítná žláza
trávení, žaludek
průjem
zácpa
plynatost, nadýmání
játra
žlučník
slinivka
cukrovka
slezina
ledviny, močové cesty
struvity
oxaláty
uráty
prostata
plodnost
Trh komerčních krmiv pro psy je založený na zpracování odpadu a zbytků z potravinářského průmyslu. To je smutný fakt. Naštěstí jsou na trhu ale i značky kvalitních granulí pro psy, které se složením granulí přibližují přirozené stravě psa. Nyní se dozvíte, jak takové značky poznáte a podle čeho byste se při výběru nejlepších granulí pro svého psa měli rozhodovat.

1. Nespoléhejte se jen na reklamu

Na trhu je více než 250 značek a 3100 příchutí granulí. V tak velké konkurenci se každý výrobce snaží zaujmout a odlišit svou značku od ostatních – někteří výrobci prodávají speciální granule pro jednotlivá psí plemena, jiný výrobce staví na exotickém složení nebo zdůrazňuje původ značky granulí. Některé značky sázejí na kvalitu krmiv, ale většina výrobců spoléhá především na reklamu.

Jenže reklama, resp. cena nerovná se kvalita. Cena = (kvalitní) suroviny + výrobní náklady + marže výrobce + provize prodejců + reklama + image značky.

2. Zajímejte se o co nejlepší poměr kvality a ceny granulí

Cena surovin tvoří jen zlomek výsledné ceny. Jen cenou byste se proto při výběru granulí řídit neměli. Při hodnocení krmiv se spíš zajímejte o kvalitu a složení granulí, které za danou cenu dostanete.

Jedním z ukazatelů kvality je deklarované složení a garantovaná analýza toho, co granule obsahují. Výrobci se totiž musí při popisu složení krmiva řídit:

  • nařízeními ČR a EU (např. EC 1831/2003 a 767/2009)
  • mezinárodními standardy:

    • AAFCO – Asociace amerických úředníků pro kontrolu krmiv
    • FEDIAF European PetFood – Evropská federace výrobců krmiv pro domácí zvířata
    • UK Pet Food (dříve PFMA) – Britská asociace výrobců krmiva pro domácí zvířata

3. Orientujte se podle velikosti denní dávky krmiva

Dalším měřítkem kvality granulí je doporučená denní dávka (dále „DDD“), kterou váš pes musí sníst, aby mohl na krmivu dlouhodobě prospívat a získávat z něj všechny nezbytné živiny, minerální látky a vitamíny.

Denní krmná dávka granulí se odvíjí mimo jiné od velikosti psa
Srovnávač granulí Granlupo vypočítává ideální denní dávku granulí každému pejskovi na míru. Foto: Shutterstock

Velikost denní dávky se pro každého psa liší, protože zohledňuje:

  • věk – štěněcí věk, pubertu, dospělost
  • hmotnost – podváhu, obezitu
  • zdravotní stav – onemocnění, březost a kojení u fen
  • aktivitu

Ideální krmná dávka se počítá ze základních ukazatelů složení granulí:

Např. čím je množství popela nižší, tím je krmivo pro psa hodnotnější, tj. stravitelnější a výživnější. Doporučená denní dávka tak zohledňuje i stravitelnost krmiva.

Díky vysoké koncentraci živin totiž stačí krmit menším množstvím. Váš pes z nich získá vše, co potřebuje a bude se těšit zdravé tělesné kondici.

Zjednodušeně se dá říct, že nejkvalitnější granule pro psy poznáte podle nízké denní dávky krmiva, která zaručuje dlouhodobé prospívání psa.

Problémem při srovnání dávkování granulí však je, že výrobci občas „přizpůsobují“ velikost doporučené denní dávky svým obchodním cílům:

  • DDD je podhodnocená – nižší, aby se zdálo, že jde o kvalitnější granule, kterých pes nemusí sežrat tolik jako při krmení konkurenční značkou. Výsledkem pak je, že pes má hlad, hubne nebo se z něj stává „popelnice“, která sežere, co může.
  • DDD je obecná či uvedená v širokém rozpětí oddo – aby se tabulka krmných dávek vešla na obal granulí, ale i proto, že na dálku není možné stanovit konkrétní dávku pro vašeho psa. Může docházet k překrmování a přibírání psa, které vede k nadváze až obezitě.
  • DDD se počítá různě, tj. podle různých mezinárodních standardů (AAFCO pro americký trh vs. FEDIAF pro evropský trh).

Srovnávač granulí Granlupo proto nepřebírá vypočtené hodnoty od výrobců, ale spočítá ideální denní dávku granulí každému pejskovi na míru s ohledem na jeho konkrétní potřeby. Na základě velikosti denní dávky krmiva pak probíhá i samotné porovnání granulí pro psy.

4. Pozorně čtěte složení granulí

Na webech výrobců nebo distributorů pro ČR najdete obvykle informace o tom, k čemu jednotlivé složky v granulích jsou, jaké mají účinky, co podporují, případně léčí. Je dobře, že výrobci pejskařům složení granulí vysvětlují a vzdělávají je. I přesto používejte selský rozum a držte se hesla „Důvěřuj, ale prověřuj.

Pokud výrobce například tvrdí, že jeho granule jsou nejlepší, protože obsahují „kompletní vitamíny a minerální látky“, ale v garantované analýze uvádí pouze část z nich, mělo by vás to zarazit. Obecně se dá říct, že čím více konkrétních informací, vč. číselných hodnot, je výrobce ochotný uvést ve složení, tím lépe.

Mezi základní informace v garantované analýze patří:

  • Základní živiny – bílkoviny, tuky, nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6
  • Minerální látky – vápník, fosfor, draslík, sodík, chlorid, hořčík
  • Stopové prvky – měď, jód, železo, mangan, selen, zinek
  • Vitamíny – vitamíny A, D, E a K, vitamín C a vitamíny řady B – B1, B2, B3, B5, B6 a B12

5. Zapomeňte na granule s nekonkrétním složením

černý odpadkový pytel
Granule pro psy se složením, kterému nerozumíte a ve kterém nepoznáváte reálné potraviny, raději nekupujte. Foto: Shutterstock

Co byste si dali radši: Hovězí steak, nebo „živočišný protein“? Jasně, že steak! Protože intuice vám říká, že mezi těmito dvěma surovinami bude asi velký rozdíl v kvalitě. A říká vám to proto, že vás chce uchránit před nepříjemnými zažívacími potížemi z jídla nejasného původu.

Při výběru granulí pro vašeho miláčka uvažujte stejně. Pokud výrobce uvádí pouze obecné či nejasné složení, např. „vedlejší produkty živočišného původu“ nebo „maso a živočišné deriváty“ nebo blíže nespecifikuje, z jakého zvířete pochází „masokostní moučka“, zbystřete.

Výrobce se v takovém případě nejspíš nemá čím chlubit nebo ještě hůř, chce před vámi něco skrýt. Neriskujte zdraví svého nejlepšího přítele a nekrmte ho zbytky z jatek, které ani sám výrobce nedokáže pojmenovat.

Malý kvíz: Které granule jsou obecně kvalitnější?

A) Složení Granulí 1: Obilniny (mimo jiné 4 % rýže), maso a živočišné vedlejší produkty (20 %, z toho 4 % hovězího, 5 % drůbeží moučky jako přírodní zdroj glukosaminu), oleje a tuky (mimo jiné 0,25 % rybího oleje jako přírodního zdroje omega-3, 0,4 % slunečnicového oleje), rostlinné vedlejší produkty (mimo jiné 1 % řízky z cukrové řepy), minerální látky.

nebo

B) Složení Granulí 2: Čerstvé kuřecí maso bez kostí (13 %), sušené kuřecí maso (12 %), sušené krůtí maso (11 %), červená čočka, celý hrášek (8 %), polní fazole, čerstvé kuřecí vnitřnosti (játra, srdce, ledviny – 4 %), sušený atlantský sleď (4 %), čerstvá celá vejce (4 %), čerstvý celý platýz (4 %), olej ze sledě (3 %), kuřecí tuk (3 %), na slunci zrající vojtěška.

Správná odpověď zní: B) je správně. Hned si vysvětlíme proč.

Co že je špatně u Granulí 1? (Spíš co není…)

Co je dobře u Granulí 2:

  • Kuřecí maso bez kostí (13 %) = konkrétní. Je patrné, z jakého druhu maso pochází.
  • Kuřecí vnitřnosti (játra, srdce, ledviny – 4 %) = konkrétní. Je zřejmé, které vnitřnosti a z jakého druhu drůbeže v granulích jsou.
  • Olej ze sledě (3 %) = Je jasné, že jde o olej živočišný z konkrétního druhu ryby.

6. Chtějte na prvním místě maso, ideálně sušené

Maso má být ve složení na prvním místě, protože pes je masožravá šelma. Byl, je a bude. A platí to i u granulí pro jorkšíry a čivavy.

Výjimku tvoří granule pro nemocné pejsky

Jedinou výjimku, kdy maso nemusí či dokonce nesmí být na prvním místě ve složení, tvoří granule pro nemocné pejsky. Ti musí dodržovat speciálně upravenou dietu předepsanou veterinářem. Příliš mnoho bílkovin či fosforu z masa může totiž zhoršit jejich zdravotní stav.

Rozlišujte mezi čerstvým masem a sušinou

syrové červené maso
U obsahu masa v granulích si dejte pozor na hru se slovy. Zatímco čerstvé maso obsahuje cca 67 % vody a jen 33 % masa, sušina obsahuje cca 90 % masa a jen 10 % vody. Sušina tedy obsahuje 3x víc masa než čerstvé maso. 

Např.: Granule s 20 % čerstvého masa tedy obsahují reálně jen 7 % masa. Zatímco granule s 20 % sušiny obsahují 18 % masa. Foto: Shutterstock

Ve složení granulí si také všímejte, zda výrobce uvádí čerstvé nebo sušené maso. Sice je to pořád maso, a to je dobře, ale zásadní rozdíl spočívá v obsahu vody. Abyste čerstvé a sušené maso mohli srovnat, musíte vodu nejdřív odečíst.

Čerstvé maso je ze dvou třetin voda, zatímco sušené maso obsahuje už jen cca 5–10 % vody. Jinými slovy čerstvé kuře, které tvoří 20 % všech vstupních surovin, tvoří po vysušení pouhých 7 % granulí! Stačí si proto zapamatovat, že 1 % sušeného masa = cca 3 % čerstvého masa.

Dejte přednost masu a vnitřnostem mladých zvířat

Maso bohužel patří k nejvíce chemicky znečištěným surovinám. Obsahuje zbytky antibiotik a syntetických hormonů a je v něm také více pesticidů než v mléčných výrobcích, obilninách, zelenině a ovoci.

Ke krmení je proto vhodné vybírat spíše maso a vnitřnosti mladých zvířat, v jejichž těle je uloženo méně škodlivých látek (raději telecí než hovězí, selečí než vepřové, jehněčí než skopové atd.).

Nej granule pro psy: Potravinářská kvalita, BIO, ECO, NATURAL, ORGANIC atd.

Pokud výrobce neuvádí, zda jde ve složení o sušené nebo čerstvé maso, vždy počítejte s horší variantou, tj. že se jedná o čerstvé maso, a uvedené procento masa vydělte třemi.

  • Díky vyššímu % čerstvého masa bude většina pejskařů považovat granule za kvalitní.
  • Složku s vysokým % může výrobce umístit na začátek složení, tj. na pozici, podle které pejskaři granule často srovnávají.

Pokud výrobce uvádí, že granule obsahují výhradně suroviny potravinářské kvality či maso z volně se pasoucích zvířat, berte to jako významné plus, ale přesto zůstaňte opatrní. Tyto informace se velmi těžko ověřují. Jako důkaz proto od výrobce požadujte mezinárodní certifikáty kvality nebo oborová ocenění.

Obrázek článku

V čem se liší ultra/super/prémiová krmiva pro psa?

Na českém trhu s krmivem pro psy je více než 250 značek, které nabízí granule v nejrůznější kvalitě – od nejlevnějších po nejdražší. Za nejkvalitnější se považují krmiva human-grade, holistická, ultraprémiová či superprémiová, která se …

7. Sledujte prvních 5 složek, kterých je v granulích nejvíc

Výrobci granulí mají ze zákona povinnost řadit použité suroviny ve složení sestupně, takže surovina na prvním místě je v granulích zastoupena v největším množství. Prvních pět složek se proto dá považovat za nejdůležitější. Nicméně vždy je lepší dočíst složení granulí až do konce.

Opět platí, že čím konkrétněji jsou složky popsané (číselně v %), tím je možné výrobce označit za důvěryhodnější.

Pro větší názornost si to ukažme na příkladu:

Složení: Losos (17 %), dehydrované bílkoviny z lososa, kukuřice, kukuřičné otruby, rýže (9 %), kukuřičný lepek, živočišný tuk, vedlejší výrobky živočišného původu, sušená řepná dužina, minerální látky.

Přestože je losos ve složení na prvním místě, tato složka tvoří pouhých 17 % z celkového objemu granulí. Mělo by vás proto zajímat, jaké další ingredience tvoří „zbývajících“ 83 % granulí.

 8. V granulích si všímejte různých názvů jedné složky

kukuřičný klas
Kukuřice se v granulích skrývá nejčastěji pod těmito názvy: celozrnná kukuřice, celá mletá zrna, kukuřice natural, mletá kukuřice, kukuřičný šrot, kukuřičné klíčky, kukuřičné otruby, kukuřičná celulóza, kukuřičná moučka, kukuřičný lepek (gluten, kukuřičná glutenová moučka), kukuřičný sirup. Foto: Shutterstock

Co mají společného kukuřice, kukuřičný gluten, kukuřičná mouka a kukuřičný šrot? Ano, samozřejmě – pořád je to kukuřice. A z jakého důvodu ji tedy výrobci ve složení rozepisují? Aby na vás vyzráli.

Výrobci mají ze zákona povinnost uvádět suroviny v sestupném pořadí podle jejich množství v granulích. Přesto však existuje způsob, jak velké množství nevhodné složky skrýt – správně, stačí ji rozdělit do více složek.

Množství takto rozdělených složek bude menší a díky tomu se posunou dále od začátku, resp. blíž ke konci složení, a budou vypadat jako méně významné. Zároveň tím umožní, aby se na začátku složení granulí objevila požadovaná surovina, tj. živočišná složka.

Co se stane, když všechny lososy a kukuřice sečteme?

Jako příklad použijme již zmíněné složení granulí:

Losos (17 %), dehydrované bílkoviny z lososa, kukuřice, kukuřičné otruby, rýže (9 %), kukuřičný lepek, živočišný tuk, vedlejší výrobky živočišného původu, sušená řepná dužina, minerální látky.

Dehydrovaných bílkovin z lososa může být max. 17 % (ne více než první složky). Kukuřičných otrub a kukuřice je v granulích víc než rýže a méně než lososa (tj. vždy něco mezi 9–17 %, počítejme průměr – 13 %). Kukuřičného lepku bude max. 9 % (ne víc než rýže).

Takže po sečtení lososů a kukuřic může „nové“ složení vypadat i takto: Kukuřice max. 35 % (2 × 13 % + 9 %), losos max. 34 % (2 × 17 %), rýže, živočišný tuk… Ejhle, pro psa těžko stravitelná kukuřice je najednou na prvním místě.

9. Vyhýbejte se alergenům a umělým přísadám

umělé přísady - zkumavky s chemikáliemi
Čím víc umělých přísad v granulích je, tím vyšší pravděpodobnost vzniku zdravotních rizik u psa hrozí. Foto: Shutterstock

Také se ve svém okolí od přátel stále častěji dozvídáte, že jejich pes má alergii na to či ono? Ne všem alergenům se dokážeme vyhnout (pylům, prachu, trávě, roztočům), ale proč svého psa zbytečně vystavovat alergenům obsaženým v krmivu?

Pozor! Pokud je něco alergen, ještě to neznamená, že to pes nemůže jíst, když na to alergický není. Některým psům nesedí lepek, ale to neznamená, že se mu mají preventivně vyhýbat všichni.

Mezi nejčastější alergeny v psích granulích patří:

  • Lepek obsažený v obilninách – pšenice, žito, oves, ječmen.
  • Kukuřice – také obilnina, která však neobsahuje lepek.
  • Kuřecí, hovězí a vepřové maso a tuk – Pozor! Často nemusí jít o alergii na živočišnou bílkovinu jako takovou, ale např. na krmivo, kterými jsou tato hospodářská zvířata v průmyslových chovech krmená. 
  • Sója – patří mezi luštěniny, které jsou pro psy obecně špatně stravitelné.
  • Vejce – souvisí s výše uvedeným kuřecím, resp. drůbežím masem.
  • Mléčné výrobky – psi nedokážou štěpit mléčný cukr (laktózu).
  • Neurčité složky živočišného nebo rostlinného původu – zkrátka živočišný nebo rostlinný odpad. Obvykle označený jako vedlejší produkty, masokostní moučka, masné výrobky, živočišný protein, tuk, želatina, směs, peří, kopyta, rohy, chlupy atd.
  • Veškeré umělé přísady – umělá barviva, konzervanty, ochucovadla, sladidla, emulgátory, zahušťovadla, koncentráty, hydrolyzáty, „éčka“, BHA, BHT, propyl gallát, sorban draselný, difosforečnany, fosforečnany sodné, propionan vápenatý, ethoxyquin atd.
Víte, že...
Už v roce 1989 existovalo na světě cca 70 tisíc chemikálií (a každý rok přibývá cca 3 tisíce nových).

V roce 1990 byla prozkoumána schopnost vyvolat rakovinu u zvířat jen u cca 2 tisíc látek = pouhých 3 % z celkového počtu! Navíc ani nebyly prozkoumány všechny možné vazby mezi nimi.
Pejsek

Označení „hypoalergenní granule“ berte s rezervou

U granulí označených jako nejlepší granule pro alergické psy buďte opatrní. Protože to, co platí pro většinu psů, nemusí platit zrovna pro toho vašeho nešťastníka.

Hypoalergenní granule obvykle neobsahují kuře, ale co když zrovna vašemu pejskovi kuře nevadí, ale má alergii na maso obsažené v těchto „hypoalergenních“ granulích? Nedejte proto jen na označení granulí od výrobce, ale zjistěte si, co konkrétně dané granule obsahují.

Alergie je obranná reakce imunitního systému psa nejčastěji na živočišnou bílkovinu obsaženou v krmivu (např. mléčné produkty). Zatímco intoleranci na složku v krmivu způsobuje porucha metabolismu, kdy v těle psa chybí enzym, který by ji zpracoval (např. laktózu, tj. mléčný cukr).

Někteří psi nesnáší laktózu, ale zakysané mléčné produkty jim nevadí. Pokud má ale váš pes alergii na bílkovinu (hovězí, ovčí, kozí atd.), mléčné výrobky mu vůbec nedávejte.

Jak poznáte, že vašeho psa trápí alergie?

Jak poznáte, že vašeho psa trápí alergie?
Svědí vašeho psa oči, drbe si uši a tlamu, okusuje slabiny, olizuje tlapky? Je možné, že se jedná o alergii. Nenechte svého psa trápit a co nejdříve navštivte veterináře. Foto: Shutterstock

Nejčastěji alergie na krmivo ovlivňuje:

  • Srst a kůži – pes se často drbe, okusuje, má vyrážku, svědí ho oči, má zarudlé pysky, tlapky, slabiny, zapáchá, nadměrně líná atd.
  • Uši – trpí častými záněty uší, jsou v nich cítit kvasinky
  • Trávení – často zvrací, má průjem nebo zácpu, trápí sebe i vás plynatostí atd.
  • Fyzickou kondici a náladu – při hraní či procházce se unaví rychleji než dřív, je posmutnělý.

Pokud se uvedené příznaky alergie u vašeho psa projevují, více se dozvíte v článku Alergie u psů: Vše, co chcete vědět.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

10. Zaměřte se na šetrný způsob výroby granulí

Nejběžnějším způsobem výroby granulí je extrudace, při které se ingredience zpracovávají při teplotách nad 100 °C. Výhodou je:

  • zničení parazitů a nebezpečných bakterií
  • vyšší stravitelnost krmiva

Nevýhodou je ztráta vitamínů a minerálních látek, které se pak do granulí musí zase uměle přidávat.

Pokud se setkáte s označením polosuché krmivo, znamená to, že po extrudaci nedošlo k vysušení granulí, a proto musel výrobce použít proti plísním přírodní nebo umělé antioxidanty, konzervanty, stabilizátory atp.

Každý způsob výroby a zpracování granulí má své výhody (především pro výrobce) a nevýhody – hlavně pro vašeho pejska.

Dalším typem krmiv jsou pečené granule, které se technologicky blíží extrudovaným krmivům. Pečení probíhá při nižších teplotách, zato po delší dobu.

Modernějším způsobem výroby granulí je lisování za studena, to znamená, že:

  • více se podobají přirozené stravě psů
  • neprocházejí tak vysokými teplotami (do cca 50 °C)
  • nedochází k tak výrazné ztrátě vitamínů a minerálních látek v jejich přirozené podobě

Na druhou stranu mohou při výrobě přežít někteří parazité a bakterie. I nejlepší granule lisované za studena mají nižší stravitelnost, než tomu je u extrudovaných krmiv.

Obrázek článku

Výhody a nevýhody krmiv: Čím nejlépe krmit psa?

Neexistuje jednoznačně nejlepší způsob, jak krmit psa, protože každý pes má individuální potřeby. Při výběru krmiva je důležité zvážit jeho zdravotní stav i obvyklou aktivitu a dodržovat správné dávkování krmiva. Poznejte proto výhody a …

11. Hlídejte datum spotřeby psích granulí

Výrobci extrudovaných granulí obvykle uvádějí minimální dobu trvanlivosti až 24 měsíců. Ale jedli byste vy dva roky staré maso?

Snažte se vždy kupovat balení granulí, které má blíže k datu výroby než k datu spotřeby. Jinými slovy, vzdálenější datum spotřeby = čerstvější granule.

Kvalita krmiva pro psy se v čase mění. Ihned po otevření pytle začnou granule oxidovat, nasávat do sebe vlhkost, na světle a v teple žluknout, příp. se v nich začnou množit nebezpečné bakterie a plísně.

Nekupujte proto příliš velké balení, ať jím svého mazlíčka nekrmíte déle než měsíc. Předejdete tím případnému zvracení, průjmu či alergické reakci na závadné či dokonce nebezpečné granule.

Velmi důležitý je i samotný způsob skladování granulí. Pokud máte možnost, otevřený pytel granulí vložte do plechového barelu a uzavřete ho těsnícím víkem.

Širokým obloukem se vyhněte krmivu, na kterém není uvedené datum výroby nebo spotřeby, datum je nečitelné nebo přelepené. Dejte pozor i na rozvažované krmivo, u kterého nemáte jistotu složení ani data spotřeby.

12. Myslete na co největší pestrost stravy svého psa

Myslete na co největší pestrost stravy svého psa
Díky střídání značek a příchutí žrádla pro psy je strava nejen pestřejší, ale také snižujete riziko vzniku alergie na některou ze složek v krmení. Foto: Shutterstock

Zeptejte se nejdřív sami sebe: Jedli byste celý život jenom kuře s rýží? Určitě ne, možná byste to nevydrželi ani měsíc. Proč něco takového tedy chtít po svém vlastním psovi?

Psa není dobré krmit celý život jednou příchutí jedné značky granulí. Proč? Každý výrobce se snaží používat jiné suroviny než konkurence, z jiných zdrojů, v jiných kombinacích. Střídáním příchutí i značek granulí snížíte riziko vzniku alergie na některou ze složek v krmení. A zároveň napomáháte tomu, aby trávení vašeho psa bylo odolnější.

Alespoň 1–2x ročně granule prostřídejte a dejte svému mazlíčkovi možnost vyzkoušet něco nového.

Dávejte přednost granulím s přírodním složením

Kvalitní granule nejsou jen o mase, ale i o dalších složkách, které dodávají psovi potřebné vitamíny, minerální látky, stopové prvky a esenciální aminokyseliny.

Tyto ingredience především pomáhají lepšímu trávení, ale také podporují činnost orgánů (mozek, srdce, plíce, žlučník, slinivka), přispívají k detoxikaci organismu (játra, ledviny), zásobují tělo antioxidanty a posilují imunitu psa.

Např. výrobci extrudovaných granulí dostávají potřebné živiny do granulí tak, že na konci výrobního procesu granule postříkají hotovým koktejlem vitamínů, minerálních látek a stopových prvků.

Naštěstí se však objevuje stále více výrobců, kteří do granulí přidávají tyto látky v jejich přírodní sušené podobě. Snažte se proto vybírat kvalitní granule, které obsahují co nejvíce přírodních složek:

Dbejte na to, aby složení krmiva pro psa bylo pestré.
Při výběru granulí pro psa dbejte na to, aby složení krmiva bylo pestré a na začátku složení obsahovalo co nejvíce přírodních složek. Foto: Shutterstock
  • Zelenina – červená řepa, mrkev, celer, petržel, hlávkový salát, čínské zelí, špenát, dýně atd.
  • Ovoce – jablka, hrušky, borůvky, maliny, ostružiny, banány, kiwi, acai, goji berry atd.
  • Oleje – z ostropestřce mariánského, lněný, konopný, pupalkový, lososový
  • Bylinky a koření – čekanka, heřmánek, jitrocel, kopřiva, vojtěška, pampeliška, echinacea, ginkgo, fenykl, oregáno, rozmarýn, tymián atd.
  • Sladkovodní/mořské řasy – chlorela, spirulina, irský mech, kelp, dulse atd.

Je samozřejmě lepší, když jsou přírodní složky uvedené na předních místech v složení, než na úplném konci v zanedbatelném množství. Opět totiž platí obecné pravidlo – čím blíže k začátku složení jsou přírodní složky uvedené, tím větší množství jich v granulích najdete.

Existují také nebezpečné a nevhodné potraviny pro psy. Více se dozvíte v článku Co nesmí jíst pes: Vyhněte se nebezpečným potravinám a granulím.

13. Zvažte zdravotní stav svého psa

Štěňátka ve vývinu mají zcela jiné požadavky na živiny, minerální látky a vitamíny nebo dospělý pes.
Štěňátka ve vývinu mají zcela jiné požadavky na živiny, minerální látky a vitamíny nebo dospělý pes. Foto: Shutterstock

Na světě neexistují univerzální ani jediné nejlepší granule, které by se hodily pro všechny psy na světě.

Např. granule vhodné pro husky, kteří soutěží na závodech psích spřežení, jsou jiné než granule pro čivavy, které většinu života stráví doma na gauči.

U svého psa musíte vždy brát v potaz především jeho:

  • stáří
  • hmotnost/velikost plemene
  • běžnou denní aktivitu
  • alergie a onemocnění, kterými příp. trpí
  • specifický zdravotní stav – pro kastrované psy, březí a kojící feny, pro psy po operaci

Uvedené faktory jsou nesmírně důležité při výběru granulí, protože zásadním způsobem ovlivňují kvalitu i délku života psa.

Kvalitní granule pro štěňata a kvalitní granule pro dospělé psy se zkrátka liší. Podívejte se například na nutriční požadavky na vyvážené složení granulí pro zdravé psy:

Štěně do 3,5 měsíce a březí/kojící feny:

  • bílkoviny – min. 25 %
  • tuky – min. 8,5 %
  • vápník – 1–1,6 %
  • fosfor – min. 0,9 %

Štěně ve věku 3,5 měsíce a starší

  • bílkoviny – min. 20 %
  • tuky – min. 8,5 %
  • vápník – 0,8–1,8 % (malá a střední plemena), 1–1,8 % (velká a obří plemena)
  • fosfor – min. 0,7 %

Dospělý pes – lehká zátěž (méně než 1 h denně)

  • bílkoviny – min. 21 %
  • tuky – min. 5,5 %
  • vápník – 0,58–2,5 %
  • fosfor – 0,46–1,6 %

Dospělý pes – střední a vysoká zátěž (1 a více hodin denně)

  • bílkoviny – min. 18 %
  • tuky – min. 5,5 %
  • vápník – 0,5–2,5 %
  • fosfor – 0,4–1,6 %

14. Nikdy nevybírejte veterinární dietu sami

veterinářka láskyplně držící v náručí středně velkého psa
Před tím, než začnete svého psa krmit speciálním krmivem, vždy navštivte veterináře a proberte s ním zdravotní problémy svého pejska, které potřebujete vyřešit. Foto: Shutterstock

Veterinární diety pro psy jsou krmiva speciálně upravená pro léčbu závažných onemocnění a do jejich nákupu se nikdy nepouštějte bez předchozí konzultace s veterinárním lékařem.

U nemocného psa veterinář obvykle před samotným stanovením diagnózy nejdříve provede řadu odborných vyšetření (nejčastěji krevní testy, příp. analýzu moči, RTG nebo ultrazvuk vnitřních orgánů atd.). A teprve až na základě výsledků vyšetření vybere pro vašeho pejska vhodnou léčbu, případně určí speciální dietní granule.

V některých případech je nutné krmit veterinární dietou doživotně, někdy je možné ji po určité době vysadit – např. pokud se podaří odhalit příčinu potravinové alergie. O ukončení diety vždy rozhoduje veterinář.

Upozornění! Pro zdravého psa jsou veterinární granule naprosto nevhodné. Svého nemocného psa můžete výběrem nevhodné veterinární diety i zabít.

15. Nebojte se zeptat výrobce či prodejce granulí na víc informací

Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo se chcete před nákupem granulí pro svého psa dozvědět víc, nebojte se požádat o radu výrobce nebo prodejce psích krmiv. I podle jejich přístupu a konkrétních odpovědí se snadněji rozhodnete, které granule pro svého pejska nakonec vyberete.

Nebojte se zeptat výrobce či prodejce granulí na víc informací
Foto: Shutterstock

Závěr

Naši psi nás bezmezně milují, důvěřují nám a jsou na nás zcela závislí. Měli bychom si proto najít čas a zamyslet se nad tím, čím je krmíme.

Odpovědným přístupem k výběru správného krmiva snížíte riziko alergií a onemocnění způsobených dlouhodobě nevyváženou stravou, ušetříte za veterináře, léky, speciální veterinární diety či výživové doplňky.

Díky vhodnému krmivu bude mít váš pejsek více energie, větší radost ze života a s největší pravděpodobností mu vhodnou stravou i prodloužíte život.

Pojďme proto ještě teď zjistit, zda svého psího parťáka krmíte vhodnými granulemi a zda dostává správnou denní dávku krmiva. Stačí vám na to 5 minut.

Podobné články

Víte, že...

Ve Velké Británii jsou návštěvy veterináře pro majitele s obézními psy zdarma. Ovšem s podmínkou, že majitel přejde na speciální dietu určenou pro psy s nadváhou.