Výhody a nevýhody krmiv: Čím nejlépe krmit psa?

štěně & fena
dospělý pes
senior
trendy
složení
Neexistuje jednoznačně nejlepší způsob, jak krmit psa, protože každý pes má individuální potřeby. Při výběru krmiva je důležité zvážit jeho zdravotní stav i obvyklou aktivitu a dodržovat správné dávkování krmiva. Poznejte proto výhody a nevýhody jednotlivých krmiv z pohledu obsahu živin i jejich výroby. Mají vliv jak na vašeho psa, tak na vaši peněženku.

Nejlepší způsob krmení záleží vždy na aktuálních potřebách psa a konkrétní situaci. Obecně je však možné rozdělit krmiva podle toho, zda obsahují všechny potřebné živiny, a dále pak podle způsobu výroby, který má vliv na kvalitu a stravitelnost krmiva.

Nutriční směrnice pro kompletní krmivo stanovuje Evropská federace průmyslu krmiv pro domácí mazlíčky (FEDIAF) – směrnice nejsou ideální, protože nestanovují optimální, ale pouze minimální limity živin. V současnosti jsou to však jediné směrnice, které máme k dispozici. Američtí výrobci se pak řídí doporučeními Asociace amerických kontrolorů krmiv (AAFCO).

Doplňkové krmivo pro psy

Doplňkové krmivo pro psy neobsahuje všechny potřebné živiny, a proto není vhodné jako hlavní zdroj živin pro psa, ale spíše jako doplněk stravy či občasné zpestření jídelníčku psa. Obvykle se jedná o pamlsky, sušené maso, vločky, zeleninu nebo ovoce.

90 % energie by měl pes získat z krmiva a jen 10 % z pamlsků.

Kompletní krmivo pro psy

Kompletní krmivo pro psy obsahuje všechny potřebné živiny, minerální látky, vitamíny a stopové prvky, které pes potřebuje pro zdravý a aktivní život. Kompletní nutričně vyvážené krmivo je vhodné jako hlavní zdroj výživy psa.

Kompletní krmiva pro psy si dále rozdělíme podle způsobu jejich výroby. Probereme je postupně od těch nejoblíbenějších po nejméně časté:

  • Suché granule – nejčastěji používané krmivo pro psy, protože je praktické a snadno se skladuje.

  • Polovlhké krmivokompromis mezi suchým a mokrým krmivem.
  • Konzervy – mokré krmivo je méně praktické než granule, ale může být vhodné pro psy, kteří mají problémy s trávením nebo jsou vybíraví při výběru granulí.
  • BARF – krmení syrovým masem a čerstvými surovinami může být vhodné pro psy s potravinovou alergií nebo intolerancí. Je však nutné zajistit, aby strava byla vyvážená a obsahovala všechny potřebné živiny.
  • Vařené jídlo – může být stejně jako krmení syrovým masem vhodné pro psy s potravinovými alergiemi nebo intolerancemi.

Nyní pojďme rozebrat jednotlivé druhy krmiv podobněji. Začneme nejběžnějším suchým krmivem – extrudovanými granulemi, které patří na trhu mezi nejdostupnější a dlouhodobě nejoblíbenější způsoby, jak krmit psa.

Extrudované krmivo pro psy

Extruze je výrobní postup, během kterého se suroviny na výrobu granulí pro psy smíchají, vystaví vysoké teplotě (110–150 °C)1 a tlaku v extrudéru.

Suché krmivo pro psy – extrudované granule
Extrudované granule patří mezi nejběžnější druh krmiva pro psy. Foto: Shutterstock

Vlivem vysoké teploty se voda v surovinách rychle zahřeje a změní na páru. Směs se vytlačí přes formu (matrici) a vzniknou granule určitého tvaru a velikosti. Při extruzi se také škroby rozpadají na menší snadněji stravitelné molekuly.

Pak se granule suší (80–200 °C)1 po dobu 10 sekund či déle, maximálně 5 minut.

Na závěr se granule přestříkají živinami, vitamíny, stopovými prvky a aminokyselinami, protože suroviny o ně kvůli vysokým teplotám během výroby přišly.

Mezi výhody těchto granulí patří:

  • Velký výběr a snadná dostupnost – extrudované granule patří na trhu mezi nejčastěji kupované krmivo pro psy.
  • Nižší cena – extrudované granule jsou obvykle cenově nejdostupnější.
  • Snadné skladovánígranule není nutné skladovat v mrazáku jako BARF či v lednici jako doma vařené krmivo.
  • Pohodlné dávkování – výrobce na obalu krmiva uvádí vždy alespoň přibližné dávkování.
  • Dlouhá trvanlivost – otevřené balení krmiva vydrží cca 1–2 měsíce.

Mezi nevýhody extrudovaných granulí patří:

  • Nižší kvalita – kvůli extruzi a vysokým výrobním teplotám ztrácí suroviny přirozený obsah živin.
  • Nižší stravitelnost – extrudované granule mají nižší stravitelnost oproti BARFu či granulím lisovaným za studena. Mohou být proto méně vhodné pro psy s citlivým trávením.
  • Umělé přísady – kvůli prodloužení doby trvanlivosti v pytli se do granulí často přidávají umělé konzervanty, sladidla a ochucovadla.
  • Vznik škodlivých látek – během vysokých teplot vzniká např. při zpracování škrobů (např. brambor, obilovin, rýže) akrylamid. Jde o potenciálně karcinogenní látku, která bývá v extrudovaných granulích přítomna právě kvůli vysokým teplotám při výrobě a sušení.

Extrudované granule vyrábí např. Acana, Hill’s, Royal Canin či Purina, z českých značek např. Brit.

Pečené granule

Pečené granule se vyrábí pečením v troubě, aby se zlepšila jejich chuť a prodloužila trvanlivost. Výhody a nevýhody krmiva s vysokou teplotou pečení se shodují s extrudovanými granulemi.

Mezi, značky, které vyrábí pečená krmiva pro psy, patří např. Bubeck, Magnusson nebo Pet Farm Family.

Granule lisované za studena

Granule se vyrábí lisováním surovin při vysokém tlaku a teplotě do 45–80 °C2, tj. při nižších teplotách než u extruze. Vysokotlakým lisováním zůstane v granulích více přírodních živin, přirozená chuť a vůně.

Na druhou stranu se i do granulí lisovaných za studena obvykle dává masová moučka, která se tepelně zpracuje jako při extrudování.

krmivo pro psy – granule lisované za studena
Granule lisované za studena jsou obvykle stravitelnější a mají lepší chuť než extrudované krmivo pro psy. Foto: Barking Royalty, Unsplash

Mezi hlavní výhody granulí lisovaných za studena patří:

  • Vysoká stravitelnost – lisované granule jsou obvykle stravitelnější než extrudované granule, protože při lisování za studena se minimalizuje tepelné zpracování surovin. Díky tomu psí organismus živiny lépe a snadněji vstřebává.
  • Lepší chuť – lisované granule mají obvykle lepší chuť než extrudované granule, protože se při jejich výrobě minimalizuje tepelné zpracování surovin, což pomáhá zachovat chuť a vůni použitých ingrediencí.
  • Méně zubního plaku – lisované granule jsou obvykle tvrdší než extrudované granule, a proto při jejich kousání pomáhají psovi obrušovat zubní plak.

Nevýhody lisovaných granulí oproti klasickým extrudovaným granulím jsou:

  • Vyšší cena – výroba lisovaných granulí pro psy je technologicky náročnější, a proto nákladnější, což se obvykle projeví v jejich vyšší ceně.
  • Menší rozmanitost ve složení – ne všechny suroviny jsou vhodné pro lisování, proto je pestrost v nabídce lisovaných granulí nižší.
  • Kratší trvanlivost – toto je důležité spíše pro výrobce a prodejce. Zatímco extrudované granule vydrží v pytli 1–1,5 roku5, lisované granule mají kvůli šetrnějšímu zpracování kratší životnost (6–9 měsíců dle výrobce)6. Po otevření pytle se však kazí stejně rychle.
  • Vyšší křehkost – lisované válečky jsou tvrdší než běžné granule, ale zároveň poměrně křehké, proto se při časté manipulaci postupně rozpadají na prášek.

Granule lisované za studena vyrábí např. značky Markus Mühle nebo české značky Bardog, RufRuf a Yoggies

Lyofilizované granule – krmivo sušené mrazem

Lyofilizované krmivo pro psy patří mezi nejrychleji rostoucí na trhu s krmivy pro domácí mazlíčky na světě.

Granule sušené mrazem
Krmivo sušené mrazem si zachovávají živiny po odstranění vlhkosti ze syrovin surovin. Foto: Sprogz from UK, CC BY 2.0

Krmivo sušené mrazem se vyrábí v lyofilizační sušičce odstraněním vlhkosti ze syrových surovin při velmi nízkých teplotách – až -40 °C7. Jde spíš o vakuování než proces sušení.

Nejprve se suroviny zmrazí, aby se voda změnila na led. Ve vakuové komoře pak správná kombinace chladu a tlaku promění led ve vodní páru (jde o tzv. sublimaci). Výsledkem je krmivo s vlhkostí 5–7 %8. Pro srovnání např. syrové maso obsahuje cca 70 % vlhkosti.

Pozor! Lyofilizace není totéž co sušení vzduchem, které probíhá při vysokých teplotách.

Výhody krmiva sušeného mrazem:

  • Téměř bez ztráty živin – lyofilizované maso si zachovává bílkoviny, tuky, aminokyseliny a další živiny. Dochází pouze ke ztrátě vitamínu C, ale ten si psi umí vytvořit sami.
  • Delší trvanlivost – lyofilizované potraviny vydrží 1–5 let. Jakmile ale obal otevřete a pustíte dovnitř vzduch, je ideální spotřebovat vše do 1 měsíce. Někteří výrobci doporučují balení po otevření zmrazit.
  • Pohodlný nákup i skladování – krmivo sušené mrazem stačí nabrat a nasypat do misky. Díky své lehkosti je ideální i na cesty.
  • Přírodní vápník – lepší lyofilizovaná krmiva pro psy obsahují kosti. Méně kvalitní krmiva používají jako zdroj vápníku syntetické minerály.
  • Bez sacharidů – lepší lyofilizovaná krmiva obsahují pouze svalovinu, vnitřnosti, kosti a omega-3 olej např. ze sleďů. Levnější lyofilizovaná krmiva obsahují i levnější škrobové přísady.

Nevýhody lyofilizovaného krmiva:

  • Vysoká cena – přes použití nejmodernější technologie jde o pomalý a pracný proces výroby. Sušení surovin trvá přibližně 2 dny. Platíte také za pohodlí a dlouhou trvanlivost.
  • Riziko kontaminace – jde o stále živé krmivo, které má mnohem blíže k BARFu než ke granulím. Musíte proto dodržovat přísné hygienické podmínky.

Tímto v současnosti nejmodernějším způsobem se vyrábí granule Quattro Dog a krmiva české značky Yolopet.

Polovlhké krmivo pro psy

Polovlhké granule pro psy jsou kompromisem mezi suchým a mokrým krmivem.

Polovlhké granule pro psa
Polovlhké granule jsou měkčí a psům se snadněji koušou. Foto: Shutterstock

Mezi výhody polovlhkého krmiva pro psy patří:

  • Měkčí složení – bývá měkčí než suché granule, proto jsou vhodnější pro psy se špatným chrupem, příp. pro psy s citlivým zažíváním.
  • Vyšší podíl masa – polovlhké granule často obsahují více masa a méně sacharidů než suché granule.
  • Vyšší chutnost – polovlhké granule bývají chutnější než suché granule.
  • Lepší hydratace psa – mají vyšší obsah vody než suché granule, což pomáhá psům, kteří málo pijí (např. starší či nemocní psi).

Nevýhodami měkkého krmiva pro psy jsou:

  • Více konzervačních látek – polovlhké granule obsahují obvykle více umělých přísad než suché granule.
  • Kratší trvanlivost – musí se spotřebovat rychleji než suché granule.
  • Náročnější skladování – kvůli vyššímu obsahu vody se musí skladovat v přísnějších podmínkách než suché krmivo.
  • Vyšší cena – bývají dražší než suché granule, proto např. pro majitele větších psů nejsou výhodné.
  • Lepkavější složení – mají tendenci zůstávat mezi zuby a tím zhoršovat stav chrupu psa.

V databázi Granlupo jsou především suché granule, nicméně v ní najdete i několik značek vyrábějících polovlhká krmiva – jsou jimi např. Bodreek, MAC’s, Platinum nebo Swiss Natural.

Konzervy pro psy – vlhké krmivo

Stejně jako mezi značkami suchých krmiv bývá i mezi výrobci konzerv významný rozdíl v kvalitě a složení krmiva. Výběr vlhkého krmiva proto raději konzultujte s veterinárním lékařem, abyste pro svého psa společně vybrali kvalitní a vyvážené složení psí konzervy.

Konzerva pro psy pod tlapkou psa, který leží na skále.
Psí konzervy mají obvykle vyšší obsah masa, výraznější vůni a chuť než suché granule, ale často je to i kvůli vyššímu obsahu soli a umělých konzervačních přísad. Foto: Doodlethetrouble, Unsplash

Mezi výhody konzerv pro psy patří:

  • Vysoký obsah masa – psí konzervy jsou obvykle bohaté na živočišné bílkoviny z masa, a proto jsou stravitelnější a vhodnější pro správný růst a vývoj psa.
  • Velký výběr a snadná dostupnost – psí konzervy jsou na trhu snadno dostupné.
  • Delší trvanlivost a snadné skladování – díky vysokému obsahu masa a praktickému balení jsou oblíbenou variantou i pro BARFaře na cesty.
  • Snadné dávkování – psí konzervy mají uvedené dávkování na obalu, což usnadňuje odměření správné denní dávky pro vašeho psa.
  • Lepší hydratace psa – vyšší obsah vody pomáhá v hydrataci psů, kteří málo pijí (např. starší či nemocní psi).
  • Snadnější stravitelnost – díky vyššímu obsahu masa a obsahu vody jsou konzervy vhodné i pro psy s citlivým trávením.
  • Výraznější chuť – konzervy psům často chutnají více než suché granule, důvodem je vyšší obsah masa, ale často i vyšší obsah soli.

Nevýhody psích konzerv jsou:

  • Vysoký obsah soli – psí konzervy často obsahují vysoké množství soli, což může vést k dehydrataci a zvýšení krevního tlaku psa. Pozor u psů s onemocněním srdce a cév.
  • Vysoký obsah konzervačních látek – umělé přísady mohou způsobit alergické reakce a vyvolat trávicí problémy.
  • Nižší koncentrace živin – vlhké granule obsahují více vody, proto je koncentrace živin v konzervě nižší. Mohou obsahovat příliš mnoho sacharidů nebo tuků a málo bílkovin, vitamínů a minerálů, které váš pes potřebuje pro zdravý a aktivní život.
  • Vyšší cena – konzervy jsou kvůli vyššímu obsahu masa obvykle dražší než suché granule, což může být pro majitele velkých psů s omezeným rozpočtem problém.
  • Méně praktické na cesty – vzhledem k váze konzerv a riziku rozlití otevřené konzervy nejsou během cestování tak praktické jako suché krmivo.
  • Kratší trvanlivost – otevřená konzerva je kvůli vysokému obsahu vody náchylnější k bakteriální kontaminaci než suché granule. To může vést k otravě psa.

Je důležité si uvědomit, že masové psí konzervy mohou být součástí vyvážené stravy psa, ale neměly by být výhradním zdrojem živin. Pokud si nejste jisti, jaký druh krmiva je pro vašeho psa nejvhodnější, poraďte se s veterinárním lékařem.

BARF – krmení syrovým masem

BARF je zkratka pro Biologically Appropriate Raw Food (biologicky vhodná syrová strava), příp. Bones and Raw Food (kosti a syrová strava). Tento koncept přirozené stravy zahrnuje syrové maso, kosti, vnitřnosti, zeleninu a další potraviny, kterými by se psi živili ve volné přírodě.

BARF si získává stále větší pozornost a jeho oblíbenost neustále roste – ve světě i u nás. Stejně jako dlouhodobě roste zájem lidí o zdravotní životní styl, tento trend se promítá i do výživy psů.

BARF - krmení psů syrovým masem, vnitřnostmi, kostmi a zeleninou

Oproti průmyslově vyráběným krmivům má krmení psa metodou BARF řadu výhod:

  • Čerstvá strava – BARF se skládá z čerstvých surovin, proto od porážky zvířete do zkrmení uběhne jen několik dní či týdnů, nikoliv měsíců či let, jak tomu bývá u granulí.
  • Pestřejší strava – BARF umožňuje větší rozmanitost v krmení než granule, které jsou často extrudované a vyrobené z méně kvalitních ingrediencí. Do misky můžete přidávat např. sezónní suroviny.
  • Lepší stravitelnost – řada psů na BARFu lépe tráví, protože se jedná o jejich přirozenou stravu (díky tomu např. i méně prdí).
  • Lepší chuť – BARF je pro psy obvykle lákavější než granule, protože se více podobá přirozené stravě, kterou by se krmili ve volné přírodě.
  • Bez chemikálií – v BARFu se nepoužívají umělé konzervanty, barviva nebo dochucovadla, která se často přidávají do komerčně vyráběných krmiv pro zvýšení chutnosti a vůně.
  • Lepší imunita – vysoký obsah živin, minerálních látek, vitamínů a antioxidantů v přirozené podobě často vede k lepšímu zdraví a imunitě psa.
  • Lepší drápy, srst a kůže – BARF může zlepšit stav kůže, vést k pevným drápům, ke zdravé a lesklé srsti psa.
  • Lepší stav zubů – přirozené trhání a žvýkání masa a kostí pomáhá odstranit plak a zubní kámen z chrupu psa.

Pro některé psy je krmení BARFem vhodné, ale je důležité znát i jeho nevýhody:

  • Možný nedostatek živin – především u BARFu pro štěňata je bezpodmínečně nutné dodržení dostatečného množství bílkovin, minerálů, stopových prvků a vitamínů. Budete se muset naučit počítat živiny, abyste docílili vyvážené stravy.
  • Náročnější na čas – BARFování vyžaduje čas na studium výživy psa, sestavení pestrého jídelníčku, plánování, porcování i samotnou přípravu krmiva do misky. Není vhodný pro majitele, kteří mají málo času nebo jsou často na cestách.
  • Náročnější na prostor a skladování – zvláště u větších psů je nutné vzít v potaz velikost mrazáku, ve kterém se BARF musí skladovat.
  • Vyšší cena – BARF může být vzhledem ke kvalitě surovin dražší než průmyslově vyráběné krmivo.
  • Riziko kontaminace – syrové maso a kosti mohou obsahovat zárodky bakterií či parazitů. Při nesprávném skladování můžou ohrozit psa, ale i vás – např. salmonelou.
  • Riziko poškození zubů – příliš velké kosti mohou vašemu psovi způsobit ulomení zubu.

Je důležité pečlivě zvážit výhody a nevýhody krmení formou BARFu, potřeby vašeho psa i vaše časové možnosti, příp. konzultovat rozhodnutí s veterinářem, který má vašeho psa v odborné péči a zná jeho zdravotní stav.

Vaření krmiva pro psy doma

Jako každý způsob krmení má i doma vařené krmivo psy své výhody a nevýhody.

Mezi výhody vařeného žrádla patří:

  • Kvalita pod kontrolou – když vaříte doma, víte, že váš pes dostává jen kvalitní a zdravé potraviny. Můžete navíc zkoušet nejrůznější recepty.
  • Bez chemikálií – při vaření krmiva nejspíš nebudete používat umělé konzervanty, barviva a dochucovadla, která se často přidávají do komerčně vyráběných krmiv.
  • Lepší stravitelnost – psi tráví uvařenou stravu snadněji než běžná komerční krmiva.
  • Lepší chuť – psi obvykle dávají přednost čerstvému žrádlu, protože je chutnější.
  • Omezení alergií – pokud váš pes trpí intolerancí nebo potravinovou alergií, při vaření doma jednoduše vyloučíte problematické suroviny.
  • Společná zábava – Někteří majitelé vaří společně se svým domácím mazlíčkem, což oběma obvykle přináší radost navíc.

Při vaření domácího krmiva je nejdůležitější zajistit, aby byly splněny výživové potřeby vašeho psa. Nejlepší je proto probrat vyváženost psího jídelníčku s výživovým specialistou nebo si nechat poradit od veterinárního lékaře.

Nejvýznamnější nevýhody domácího vaření pro psa jsou:

  • Možný nedostatek živin – pokud nemáte dostatek znalostí o výživě psa, může být zajištění správného množství živin a vyváženého krmiva pro psa náročné. Dlouhodobý nedostatek živin vede ke zdravotním problémům psa.
  • Časová náročnost – potřebujete čas na přípravu jídelníčku, nákup surovin i vaření.
  • Náročnější na prostor a skladování – zvláště u větších psů je nutné vzít v potaz velikost chladničky, ve které se uvařené krmivo musí skladovat.
  • Vyšší cena – suroviny určené pro lidskou spotřebu z řeznictví nebo supermarketu mohou být při vaření psího krmiva poměrně drahé.
  • Obtížné dávkování – při přípravě jídla doma může být těžké určit správnou dávku krmiva, což může vést k nadváze nebo podvýživě vašeho psa.

Na trhu je velký počet značek a druhů kompletních krmiv se všemi živinami, které pes potřebuje. Komerční krmiva se navíc obvykle vyrábí ve spolupráci s veterináři a specialisty na výživu psů, aby bylo zaručeno, že pes bude na krmivu dlouhodobě prospívat.

Jsou pro štěně lepší granule nebo BARF?

Krmení štěněte byste měli zkonzultovat s chovatelem daného plemene, se specializovaným poradcem na výživu psa a/nebo veterinárním lékařem, který zná zdravotní stav vašeho štěněte. A to především tehdy, pokud se jedná o toy plemeno nebo štěně velkých a obřích plemen.

Granule pro psy versus BARF
Suché granule se vyrábí za vysokých hodnot, kdy suroviny ztrácí část své nutriční hodnoty, zatímco BARF spočívá v krmení psa syrovým masem, vnitřnostmi, kostmi a zeleninou.

Pro štěně se za obecně vhodnější považují granule. Kvalitní granule bez umělých přísad, které mají vyvážené složení s potřebným množstvím živin – tj. bílkovin, tuků, minerálních látek, vitamínů, stopových prvků a aminokyselin, splňují potřeby štěněte pro správný růst a vývoj.

Pro štěňata může být vhodný i BARF, ale vyvážený BARFový jídelníček musí být sestaven podle přísného plánu, aby obsahoval všechny potřebné živiny. Je také důležité snažit se o nákup surovin pouze od prověřených výrobců, kteří dodržují přísné hygienické postupy, a zajistit i doma správné skladování BARFu.

Kdy je pro psa vhodnější BARF?

Existují různé názory na to, zda je pro psa lepší BARF nebo granule, ale BARF je vhodné minimálně zvážit při krmení psů se speciálními požadavky:

  • Potravinové alergie nebo intolerance: Pokud pes trpí potravinovou alergií nebo intolerancí, je eliminační dieta na BARFu často ideálním řešením, které pomůže odhalit problematickou ingredienci v krmivu.
  • Dieta s nízkým obsahem sacharidů: BARF je vhodný např. pro psy na dietě s nízkým obsahem sacharidů. Granule totiž často obsahují vysoký obsah sacharidů, které najdete např. v pšenici, kukuřici, rýži nebo bramborách.
  • Špatné zažívání: Lehce stravitelný BARF může být řešením pro psy se střevními potížemi či zpomaleným trávením.

Je však důležité mít na paměti, že při BARFování musí být strava vyvážená a obsahovat všechny nutriční živiny, což může být obtížné. Krmení BARFem by proto mělo být pečlivě naplánované a předem zkonzultované s veterinárním lékařem a/nebo specialistou na výživu psů.

Kdy jsou pro psa vhodnější granule?

Granule jsou obvykle vhodnější volbou pro majitele, kteří mají omezený čas na přípravu jídla pro svého psa, nebo nemají dostatečné znalosti o výživě psa. Kompletní granule obvykle poskytují psovi vyváženou stravu se všemi živinami, vitamíny a minerály, které pes potřebuje.

Granule pro psy mají v porovnání s BARFem také několik výhod. Jejich nákup je pohodlný, časově nenáročný, snadno se skladují a jsou často cenově dostupnější než BARF.

Granule mohou být vhodnější také pro psy, kteří mají specifické zdravotní problémy. Granule jsou v takovém případě vybrané veterinářem speciálně na daný zdravotní problém a mohou pomoci při jeho léčbě či prevenci.

Dejte však pozor na to, aby granule měly kvalitní složení a dostatečné množství živin, tj. bílkovin, tuků, minerálních látek, vitamínů, stopových prvků a aminokyselin. Granule by naopak neměly obsahovat umělé přísady jako např. konzervanty, sladidla a ochucovadla.

S výběrem granulí na míru vašemu psovi i s výpočtem vhodné denní dávky krmiva vám pomůže srovnávač Granlupo. Nicméně konečný výběr krmiva byste měli vždy konzultovat s veterinárním odborníkem.

Kdy pes potřebuje veterinární dietu?

Veterinární diety jsou často výrazně dražší než běžné granule, protože jsou speciálně sestavené pro psy, kteří mají specifický zdravotní problém a potřebují speciální výživu.

Toto krmivo není vhodné pro zdravé psy, proto je na předpis veterinárním lékařem. Bez předchozí konzultace s veterinářem byste proto svému psovi neměli dietu podávat.

Veterinář obvykle doporučí veterinární dietu, pokud psa trápí:

  • Tráveníčasté průjmy nebo zácpa
  • Nadváha nebo obezita
  • Dentální potíže – nadměrná tvorba zubního kamene nebo problém s dásněmi
  • Potravinová intolerance nebo alergie na krmivo
  • Chronické onemocnění – cukrovka, onemocnění srdce, ledvin atd.

Čím krmit psa během cestování?

Během cestování se psem dbejte na to, aby měl váš pes dostatek krmiva a vody.

Cestování se psem v autě
Při cestování se psem v autě dodržujte několik pravidel ohledně krmení před cestou, ať se vyhnete stresovým situacím pro vás i pro vašeho mazlíčka. Foto: Ja San Miguel, Unsplash

Na cestu do auta nebo vlakem můžete vzít:

  • Suché granule – vždy dbejte na to, aby měl váš pes dostatek pitné vody.
  • Konzervy – menší psí konzervy, které se snadno přenášejí, a proto se hodí i pro cestování. Pozor, aby v konzervě nebylo příliš mnoho soli, po které bude mít váš pes velkou žízeň.
  • Sušené maso – sušené maso pro psy je lehké, snadno se skladuje a je skvělým zdrojem bílkovin.
  • Vařené krmivo – na cestu můžete uvařit i kuřecí prso se zeleninou. Pozor však, aby maso zůstalo po celou dobu v chladu a bylo pro vašeho psa bezpečné.

Jako pamlsek vyzkoušejte čerstvou zeleninu nebo malé množství ovoce, protože obojí je přirozeným zdrojem vlákniny a vitamínů.

Cestování může být pro vašeho psa stresující, a proto může ztratit chuť k jídlu. Pokud váš pes nechce jíst, nenuťte ho a dbejte na to, aby dostatečně pil. Pokud jeho nechuť k jídlu trvá po delší dobu, raději se obraťte na veterinárního lékaře. Především u psů malých plemen může dehydratace způsobit závažné zdravotní komplikace.

Hodit se vám může i několik tipů na cesty, abyste se u svého psa vyhnuli nevolnosti nebo nadýmání:

  • Krmení před cestou: Pokud je to možné, nakrmte psa alespoň 2–3 hodiny před odjezdem. Tím mu umožníte jídlo strávit a snížíte riziko nevolnosti nebo zvracení během jízdy.
  • Lehké jídlo: Dejte svému psovi před cestou lehce stravitelné jídlo – např. uvařte kuřecí prso s rýží.
  • Menší porce: Pokud musíte psa nakrmit během cesty, dejte mu menší porci než obvykle. Větší množství jídla bez pohybu může způsobit nadýmání a nevolnost.
  • Čerstvá voda: Dávejte svému psovi spíše menší množství vody najednou, zato častěji. Zabráníte tak případnému zvracení za jízdy.
  • Přestávky: Během delší cesty dělejte pravidelné zastávky a nechte psa vyvenčit.

Podobné články

Víte, že...

Ochranný límec pro psy je označován jako alžbětinský – je pojmenován po límcích, které nosila britská královna Alžběta I. od 16.století.