Rýže je lehce stravitelná bezlepková obilnina. Obilniny nejsou nezbytnou součástí jídelníčku psa – masožravce a patří mezi těžko stravitelné balastní látky, tzv. „nosiče živin“.
Obsahuje minerální látky (sodík, draslík, železo) a vitamíny skupiny B. Vařená rýže má cca 25 % sacharidů, 2,2 % bílkovin a 0,2 % tuku. Dále flavonoidy, steroly a lecitin.
Nejvýživnější je neloupaná celozrnná hnědá rýže natural. Ta obsahuje vysoké množství minerálních látek (fosforu, vápníku, hořčíku, draslíku), stopových prvků (manganu, selenu, železa, zinku, mědi) a vitamínů (E, K, skupiny B – B1, B2, B3, B6). Očištěním od vnějších otrub vzniká bílá rýže, která bohužel ztrácí většinu živin obsažených v rýži.
Pozor! V neloupané rýže se nachází větší množství nebezpečného arsenu než v loupané rýži. Ten se do rýže dostává z půdy a hnojiv.
Pomáhá ke správné funkci nervové soustavy a činnosti mozku. Díky hořčíku přispívá k pevným kostem. Má příznivý účinek na kůži, srst a drápy.
Rýže chrání srdce, zabraňuje usazování tuku v cévách. Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Hnědá rýže je proto vhodná pro psy s cukrovkou.
Hnědá rýže má antioxidační účinky, pomáhá zklidnit zažívání (nenadýmá, nezpůsobuje plynatost, mírní průjem), tím usnadňuje vstřebávání živin a posiluje imunitní systém psa.
Hodí se pro psy s onemocněním trávicího traktu (žaludku, žlučníku), při průjmovitém onemocnění nebo v rekonvalescenci po operaci/nemoci. Je vhodná také pro psy ve vysoké fyzické zátěži nebo stresu, kdy tělo psa potřebuje získat lehce stravitelné živiny.
Rýže dodává pocit plnosti, a proto je často součástí redukčních nebo eliminačních diet určených pro psy s potravinovou alergií.
Má močopudný účinek, podporuje činnost ledvin a močových cest, snižuje riziko ledvinových kamenů (oxalátů) a zvětšené prostaty. Je povolená i při léčbě urátových kamenů.
V krmivu na rýži narazíte pod označením celozrnná, hnědá, natural, basmati, parboiled, vařená, rýžová mouka, otruby, vločky. Pokud je uvedena pouze jako „rýže“, pak se jedná nejspíše o bílou rýži.