Zinek (Zn) patří mezi s hořčíkem mezi nejdůležitější minerální látky, které organismus psa potřebuje. Nejvíce zinku je ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, slinivce, očích a u samců v prostatě.
Zinek je nutný ke správnému růstu kostí, dále metabolismu cukrů, bílkovin, hormonů a přenosu vitamínu A v krvi. Napomáhá syntéze bílkovin a kolagenu.
Pozor! Vegetariánská krmiva pouze s rostlinnými bílkovinami nebo krmiva s vysokým obsahem vápníku můžou dramaticky zvýšit potřebu zinku a následně ovlivnit vstřebávání železa.
Je vynikajícím antioxidantem, má příznivý vliv na imunitní systém psa, chrání před infekcemi a regeneraci organismu psa. Je nezbytný pro zdravou kůži, lesklou srst a pevné drápy. Zklidňuje kožní problémy a urychluje hojení ran.
Důležitou roli hraje při přenosu nervových vzruchů a ovlivňuje tvorbu dopaminu, látky zlepšující náladu. Zinek je potřebný pro správnou činnost srdce, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
Podílí se také na tvorbě růstového hormonu a inzulínu – pomáhá tedy také při léčbě cukrovky.
Pomáhá při léčbě onemocnění kloubů a řídnutí kostí, snížené činnosti štítné žlázy, chronické únavy. U samců zvyšuje plodnost a přispívá ke správné funkci prostaty.
Nedostatek zinku se projevuje záněty kůže (ekzémy) a špatným hojením ran, ztrátou srsti, špatným růstem, sníženou chutí k jídlu, úbytkem hmotnosti, zvýšenou citlivostí na světlo, záněty očních víček, průjmem, zvracením, svalovými křečemi, sníženou imunitou a plodností, atrofií varlat.
Předávkování zinkem způsobuje nedostatek vápníku a mědi.
Zvýšený obsah zinku potřebují především březí a kojící feny, psi s nemocnými játry, sníženou imunitou a funkcí štítné žlázy.
Zinek najdete především v libovém mase (hovězím, vepřovém, jehněčím, tmavé drůbeži), vejcích (žloutku), rybách, syrových kostech, játrech a kůži, v mléčných výrobcích. Dále pak v celozrnných obilninách (ovesných vločkách), luštěninách (fazolích), kořenové a listové zelenině, dýňových a slunečnicových semínkách.
Zinek se také vyskytuje ve formě minerálních solí jako síran zinečnatý a oxid zinečnatý. V chelátové formě je pro tělo psa lépe vstřebatelný a využitelnější.