Vitamín A (retinol, betakaroten) patří mezi karotenoidy a jeho zdrojem jsou alfakaroten, betakaroten, lykopen a lutein. V těle psa se vytváří ve střevě a v játrech. Vstřebávání vitamínu A zvyšuje přítomnost tuku.
Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou doporučené minimální a maximální hodnoty vitamínu A (v 1 kg sušiny) následovně: Pro dospělého psa s lehkou aktivitou – 702-40.000 IU, se středně vysokou aktivitou – 606-40.000 IU. Pro štěňata, březí a kojící feny je to rozpětí 500-40.000 IU.
Betakaroten je známý jako provitamín A a má význam pro normální průběh březosti. Říká se mu růstový vitamín, protože má vliv na zdravý vývoj a růst štěňat.
Vitamín A je důležitý především pro zrak, působí preventivně proti šerosleposti. Patří mezi důležité antioxidanty, váže v organismu volné radikály. Má protizánětlivé účinky, bojuje proti infekcím močového a trávicího systému, urychluje hojení ran a posiluje imunitní systém psa.
Dále podporuje správný vývoj a růst štěněte. Má příznivý vliv na kosti a zuby, srdce, tvorbu krve a krevní tlak (zvyšuje počet bílých krvinek v krvi), prostatu a plodnost. Díky vitamínu A má pes pružnou kůži, kvalitní srst a pevné drápy.
Nedostatek vitamínu A se projevuje suchou kůží, kožními vyrážkami, lámavostí drápů, poruchami obranyschopnosti, šeroslepostí a neplodností.
Pozor! Vitamín A podávaný ve vysokých dávkách po dobu několika měsíců je toxický, protože se ukládá v játrech. Otrava vitamínem A se projevuje zvracením, únavou, suchou kůží, línáním, bolestí kloubů a poruchou zraku. Může dojít k deformaci kostí a cirhóze jater.
Pozor! Vitamín A je velmi citlivý na teplo, světlo a kyslík (oxidaci), proto je důležité uchovávat suché krmivo na tmavém chladnějším místě v uzavřené nádobě.
Pozor! Při tepelném zpracování krmiv (granulí) dochází k cca 20% ztrátě vitamínu A v jeho přirozené podobě, proto je do krmiv často přidáván na konci výrobního procesu ve formě syntetického vitamínu A.
Nejvíce vitamínu A najdete v rybách (rybím tuku), vnitřnostech (játrech, ledvinách), ve vaječném žloutku a v mléčných výrobcích. Dále v žlutozeleném ovoci a zelenině (mrkev, meruňky, jablka, jahody, dýně, batáty, rajčata), špenátu, petrželové nati, kapustě, brokolici nebo kukuřici.