Vejce

Vaječné bílkoviny mají nejvyšší stravitelnost ze všech bílkovin – 98-100 %. Napomáhají tak růstu svalové hmoty a zlepšují kvalitu kostí.

Slepičí vejce kromě vitamínu C obsahuje téměř všechny vitamíny (A, D, E, B2). Z minerálních látek především vápník, draslík a fosfor. Ze stopových prvků je významné železo, zinek a selen. Vejce bohužel obsahují i velké množství cholesterolu.

Křepelčí vajíčka jsou 5x menší, než ta slepičí, ale obsahují 5x více fosforu, draslíku a železa. Obsahují také kobalt, měď, niacin (vitamín B3) a esenciální kyseliny (především tyrozin a lecitin).

Křepelčí vajíčka přispívají ke zdravé barvě kůže. Chrání srdce, pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Jsou vhodná pro psy trpící chudokrevností nebo astmatem. Zlepšují trávení, posilují imunitní systém psa a pravděpodobně zvyšují také plodnost.

Žloutek tvoří 16 % bílkovin a 32 % tuků. Většina vitamínů a minerálů ve vejcích se nachází právě ve žloutku. Obsahuje přírodní barviva karotenoidy a antioxidanty (lutein, zeaxanthin), které pomáhají chránit oči před poškozením slunečním UV zářením a snižují riziko šedého zákalu. Ve žloutku najdeme také vitamín B7 – biotin, který má příznivý vliv na kvalitu srsti, a cholin, který podporuje činnost mozku.

Bílek se skládá z vody a bílkoviny. Syrový bílek obsahuje avidin, který ničí vitamín B. Pokud současně krmíme i žloutkem, vysoký obsah biotinu (vitamínu B7) ve žloutku překoná účinek avidinu.

Vaječné skořápky jsou bohaté na minerální látky, především vápník – skořápky ho obsahují cca 37 %. Bohužel je vápník v této podobě těžko využitelný, proto je vhodné podávat ve formě rozdrceného prášku a s vitamínem C pro lepší vstřebávání vápníku.

Pozor! Vejce patří mezi nejčastější alergeny v krmivech pro psy. Pravděpodobně proto, že slepičí bílkovina patří k nejvíce chemicky znečištěným surovinám. (Slepice zadržují v mase a krvi zbytky antibiotik a pesticidů.)

Nejčastěji se v krmivech objevují slepičí vejce, příp. křepelčí. Běžně se můžete setkat s označením „drůbeží vejce“. Takovým krmivům se snažte vyhnout, vždy chtějte pro svého psa pouze krmivo, ve kterém je každá složka pojmenována konkrétně.

Pozor! Vzhledem k obsahu fosforu se nedoporučuje podávat vejce, pokud pes trpí na struvitové kameny. Stejně tak jimi nekrmte, pokud váš pes trpí na oxalátové kameny.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které neobsahují vejce

Víte, že...

Způsob, jakým pes zvedá nohu při močení, vysílá vizuální signál o sebevědomí všem psům v okolí – někteří psi skromně přizvednou zadní nohu pod tělo, zatímco jiní vystřelí nohu skoro až kolmo nad úroveň kyčle.