Selen (Se) patří mezi stopové prvky a je nejvíc zastoupen v ledvinách, játrech, slezině, slinivce a u samců ve varlatech.
Účinek selenu je úzce spojený s vitamínem E. Přítomnost jednoho může částečně nahradit nedostatek druhého.
Selen patří mezi vynikající antioxidanty, které organismus psa chrání před škodlivými volnými radikály. Podporou tvorby bílých krvinek posiluje imunitu, působí protizánětlivě a pomáhá tak předcházet rakovině. Příznivě působí na kůži, srst a drápy psa. Je důležitý pro tvorbu hormonů štítné žlázy.
Prospívá při léčbě onemocněních srdce a cév, mozku, zraku (šedého zákalu). Příznivě působí na činnost tlustého střeva, slinivky a jater.
Podporuje správnou funkci ledvin a zmírňuje bolesti kloubů. U samců snižuje riziko onemocnění prostaty a zvyšuje jejich plodnost.
Nedostatek selenu zvyšuje pravděpodobnost výskytu otoků, zánětů, oslabení kosterní svaloviny, onemocnění srdce, oslabení imunity, snížení plodnosti, vzniku alergie nebo rakoviny. Projevuje se únavou a podrážděností.
Vyšší obsah selenu v krmivu potřebují především březí a kojící feny.
Pozor! Nadmíra selenu může způsobit vyrážku, nevolnost, zvracení, ztrátu chuti k jídlu, nervozitu nebo depresi. Při dlouhodobém předávkování pak dochází k línání srsti, lámavosti drápů a poškození zubů.
Pozor! Ve velkých dávkách je selen toxický. Rozdíl mezi doporučovanými a toxickými dávkami je relativně malý.
Selen najdete v minerálních solích, rybách (tuňácích, lososech), libovém mase (hovězím, jehněčím, drůbeži), vejcích, v kůži a vnitřnostech (játrech, ledvinách). V závislosti na obsahu selenu v půdě také v brokolici a obilninách (pšenici, ovesných vločkách, ječných kroupách).
Selen v chelátové formě je pro tělo psa lépe vstřebatelný a využitelnější.