Tuňák

Tuňák je dravá mořská ryba, která dorůstá velikosti až 3 metry a 300 kg. Maso má světle až tmavě červenou barvu.

Obsahuje kvalitní lehce stravitelné bílkoviny (21-22 %) s vysokou biologickou hodnotou, cenné minerální látky (vápník, fosfor, draslík, hořčík) a stopové prvky (především selen, jód a zinek, měď). Má nízký obsah sodíku. Obsahují vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a vitamíny skupiny B – B1, B2, B3, B5, B6, včetně B12.

Má antioxidační účinky, chrání tkáně před napadením škodlivých volných radikálů a odvádí tyto látky z těla pryč. Tím posiluje imunitní systém psa.

Rybí olej (EPA, DHA) přispívá ke kvalitnější kůži, lesklejší srsti a pevnějším drápům. Může zabránit ztuhlostem a bolestem kloubů. Potraviny s omega-3 kyselinami také zvyšují účinnost protizánětlivých léků. Posilují také zrak.

Hořčík podporuje správnou funkci nervů, pomáhá bojovat proti únavě, nespavosti a stresu. Tuňák má příznivý vliv na pevné a zdravé kosti a klouby, pomáhá předcházet vzniku osteoporózy (řídnutí kostí). Stejně jako ostatní mořské ryby i tuňák obsahuje jód, který dokáže zabránit poruchám štítné žlázy.

Nenasycené omega 3 mastné kyseliny chrání srdce a cévy před vznikem kardiovaskulárních onemocnění. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Podporují tvorbu červených krvinek, mají mírný protisrážlivý účinek a zvyšují účinek protizánětlivých léků. Tuňák stabilizuje hladinu cukru v krvi a snižuje i celkové riziko vzniku cukrovky.

Pozor! Omega-3 mastné kyseliny se nedoporučuje podávat psům při poruchách krevní srážlivosti, před a po chirurgickém zákroku.

Maso z tuňáka má poměrně dost tuku (15-16 %), ale tento tuk je dobrý (omega 3 a omega 6 mastné kyseliny), podporuje trávení a metabolismus, zvyšuje chuť k jídlu. Pro vysoký obsah bílkovin a výbornou schopnost nasytit, je losos vhodnou součástí redukční výživy pro obézní psy.

Pozor! Kvůli vyššímu obsahu tuku se tuňák nedoporučuje u psů s onemocněním jater a slinivky.

Pozor! Tuňák obsahuje vysoké množství purinů, které zvyšují hladinu kyseliny močové v krvi. Ta se může ukládat v podobě drobných krystalků v kloubech (dna) a ledvinách (urátové kameny). Tuňák proto není vhodný pro psy trpící onemocněním kloubů, ledvin nebo ledvinovými kameny.

Pozor! Tuňák patří mezi ryby, které mají vyšší hladinu rtuti a PCB. Tyto jedovaté látky mohou způsobit poškození jater, nervového systému a reprodukčních orgánů. V rybách obsažený Stroncium-90 (90Sr) stejně jako kadmium, rtuť, olovo, chrom a arsen můžou způsobovat poškození ledvin, mentální retardace a rakovinu.

Pozor! Syrový tuňák obsahuje thiaminázu – enzym, který ničí vitamín B1 (thiamin). Při dlouhodobém zkrmování syrovými rybami obsahujícími thiaminázu může dojít k poruše nervového systému, onemocnění svalů a srdce nebo k onemocnění beri-beri (projevuje se jako slabost, ztráta chuti, podrážděnost, mravenčení v těle, špatná koordinace končetin, bolest svalů).

Pozor! Ryby patří mezi nejčastější alergeny v krmivech pro psy. Kvůli vysokému obsahu vody v mase se ryby rychle kazí a zvyšuje se v nich obsah histaminu a dusíkatých látek. I proto ryby nejsou vhodným krmivem pro psy s histaminovou intolerancí.

Pozor! Opatrně s podáváním ryb také u psů nesnášejících mléčné výrobky. Ryby ve vakuovaných obalech totiž obsahují kasein – bílkovinu, která obsahuje vysoké množství fosforu a nachází se nejčastěji v mléčných výrobcích a pravděpodobně způsobuje alergickou reakci.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které obsahují ryby

Víte, že...

Popraskaný, bolavý a suchý čenich nebo hnisavý výtok z nosu bývá častým příznakem onemocnění.