Mezi omega-3 nenasycené mastné kyseliny (PUFA) patří kyselina alfa-linolenová (ALA), eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA). ALA patří mezi mastné kyseliny, které si organismus psa neumí sám vytvořit. Je proto nutné podávat je psovi v krmivu nebo výživových doplňcích.
Přestože nejsou omega 3 mastné kyseliny esenciální pro zdravé dospělé psy, má se za to, že jsou nezbytné pro březí a kojící feny, protože zabezpečují správný vývoj a růst štěňat. U starších psů podporují kognitivní funkce (paměť, koncentraci, rychlost myšlení) a zlepšují okysličování mozku.
DHA působí blahodárně na zrak, vývoj a činnost mozku, navozuje lepší náladu. Má protizánětlivé účinky, výrazně posiluje imunitní systém, podávání DHA omezuje projevy alergií (astmatu, ekzému).
DHA a EPA podporují činnost srdce, snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Při cukrovce pomáhají kromě cukru zlepšovat také metabolismus inzulínu.
Rybí olej s omega-3 pomáhá snižovat bolesti kloubů a má příznivý vliv při artróze. Podáváním omega-3 docílíte u psa zlepšení stavu kůže, lesklé srsti a pevných drápů. Díky omega-3 se rány lépe hojí.
Omega-3 podporují trávení a chuť k jídlu, zároveň zlepšují odbourávání tuků. Olej s omega-3 kyselinami dodává psovi energii a zvyšuje vitalitu.
Nedostatek omega-3 mastných kyselin se může projevit únavou, špatnou pamětí, suchou kůží, srstí bez lesku, lámavými drápy, změnami nálady a depresí.
Důležitý je poměr omega-3 s omega-6 mastnými kyselinami. Nevhodný poměr mezi nimi může vést ke snížení imunity, horšímu hojení ran, ke vzniku onemocnění srdce, k zánětům či problémům s klouby.
Závazný poměr omega kyselin dosud AAFCO (Americký úřad pro kontrolu krmiv) ani FEDIAF (Asociace výrobců krmiv pro domácí zvířata) do svých výživových standardů bohužel nezahrnuly. Zůstává tedy na jednotlivých výrobcích krmiv, jaký poměr omega kyselin zvolí.
Např. Orijen používá v krmivu poměr omega 3 a omega 6 mezi 2:1 a 5:1. Nejčastěji se v krmivech pohybuje poměr omega3 a omega 6 mezi 10:1 a 5:1. Kromě poměru je však důležité také absolutní množství omega 3 v krmivu.
Omega-3 mastné kyseliny najdete především ve lněných semínkách a v tuku zdravých ryb – především těch ulovených ve volné přírodě (v tuňácích, makrelách, sledích, sardinkách, úhořích, sumcích, pstruzích, platýsech a lososech). Vysoký obsah omega 3 najdete ve fytoplanktonu a buňkách mořských řas (algae).
Pozor! Pokud používáte rybí olej jako doplněk ke krmivu, zjistěte si obsah vitamínu A a D. Jejich koncentrace je obvykle velmi vysoká a v kombinaci s krmivem může dojít k předávkování a otravě jater.
Pozor! Rybí olej nepodávejte psovi s podezřením na alergickou reakci po konzumaci ryb.