Sardinky

Sardinky jsou mořské ryby.

Pozor! Pod označením „sardinky“ se u nás prodávají nejen sardinky, ale i sardele (ančovičky) a šproty. Nezaměňujte však sardel se sardinkou. Zatímco sardinka je rodu Sardina (čeleď sleďovité), sardel je rodu Engraulis (čeleď sardelovité). Přestože slovo sardinka vypadá jako zdrobnělina od sardel, sardele jsou menší rybky než sardinky.

Sardinky mají vyšší obsah tuku (11-12 %), kvalitní lehce stravitelné bílkoviny (cca 25 %) s vysokou biologickou hodnotou. Obsahují cenné minerální látky (především vápník, fosfor, draslík, hořčík, sodík), stopové prvky (především železo, selen, jód, zinek, mangan, měď, selen) a vitamíny (především A, D, E, K a skupiny B – B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12).

Rybí olej (EPA, DPHA) přispívá ke kvalitnější kůži, lesklejší srsti a pevnějším drápům. Má příznivý vliv na pevné a zdravé kosti a klouby, pomáhá předcházet vzniku osteoporózy (řídnutí kostí). Zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Příznivě působí také na oči a mozek u plodu.

Stejně jako ostatní mořské ryby i sardinky obsahují větší množství jódu, který dokáže zabránit poruchám štítné žlázy.

Srdce a cévy chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění nenasycené omega 3 mastné kyseliny. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Podporují tvorbu červených krvinek, mají mírný protisrážlivý účinek a zvyšují účinek protizánětlivých léků. Sardinky stabilizují hladinu cukru v krvi a snižuje i celkové riziko vzniku cukrovky.

Pozor! Omega-3 mastné kyseliny se nedoporučuje podávat psům při poruchách krevní srážlivosti, před a po chirurgickém zákroku.

Pozor! Syrové sardinky obsahují thiaminázu – enzym, který ničí vitamín B1 (thiamin). Při dlouhodobém zkrmování syrovými rybami obsahujícími thiaminázu může dojít k poruše nervového systému, onemocnění svalů a srdce nebo k onemocnění beri-beri (projevuje se jako slabost, ztráta chuti, podrážděnost, mravenčení v těle, špatná koordinace končetin, bolest svalů).

Pozor! Sardinky obsahují vysoké množství purinů, které zvyšují hladinu kyseliny močové v krvi. Ta se může ukládat v podobě drobných krystalků v kloubech (dna) a ledvinách (urátové kameny). Sardinky proto nejsou vhodné pro psy trpící onemocněním kloubů, ledvin nebo ledvinovými kameny.

Pozor! Ryby patří mezi nejčastější alergeny v krmivech pro psy. Kvůli vysokému obsahu vody v mase se ryby rychle kazí a zvyšuje se v nich obsah histaminu a dusíkatých látek. I proto ryby nejsou vhodným krmivem pro psy s histaminovou intolerancí.

Pozor! Opatrně s podáváním ryb také u psů nesnášejících mléčné výrobky. Ryby ve vakuovaných obalech totiž obsahují kasein – bílkovinu, která obsahuje vysoké množství fosforu a nachází se nejčastěji v mléčných výrobcích a pravděpodobně způsobuje alergickou reakci.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které obsahují ryby

Víte, že...

Pes stejně jako lidé rozlišuje sladkou, slanou, hořkou a kyselou chuť.