Vitamín B12 (kobalamin) je ve vodě rozpustný vitamín a tělo psa ho ukládá především v játrech. Pro vstřebání vitamínu B12 je nezbytný vápník.
Funkce vitamínu B12 je úzce spojena s kyselinou listovou (vitamínem B9). Je zapojen do metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů.
Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou doporučené minimální hodnoty vitamínu B12 (v 1 kg sušiny): Pro dospělého psa s lehkou aktivitou – 3,87 µg, se středně vysokou aktivitou – 3,35 µg. Pro štěňata, březí a kojící feny je minimálně 2,8 µg.
Vitamín B12 je potřebný pro správnou činnost nervového systému psa a pro správné dělení buněk. Podporuje také metabolismus bílkovin, tuků a cukrů, které dodávají energii vnitřním orgánům, svalům a mozku.
Díky vitamínu B12 se tvoří zdravé červené krvinky, které po těle roznášejí kyslík, a hemoglobin. Podporuje také správnou činnost srdce, jater a slinivky břišní. Zvyšuje chuť k jídlu.
Vitamín B12 působí jako antioxidant a tím přispívá k detoxikaci organismu a posiluje imunitní systém psa.
Hladina tohoto vitamínu v těle klesá s věkem, proto se zvýšené dávky vitamínu B12 podávají starším psům. Pomáhá však také při cukrovce, epilepsii, autoimunitním onemocnění, v boji s žaludečními potížemi nebo při onemocnění kloubů.
Nedostatek vitamínu B12 může způsobit únavu, ztrátu chuti k jídlu, hubnutí, průjem, zácpu, depresi a snížení mentálních funkcí, bolesti kloubů, záněty kůže, nadměrné línání, onemocnění srdce a také chudokrevnost (anémii).
Pozor! Vitamín B12 je citlivý na světlo, proto je důležité skladovat suché krmivo na tmavém nejlépe chladnějším místě v uzavřené nádobě.
Vitamín B12 najdete především v živočišných zdrojích – v libovém mase (drůbežím, hovězím, jehněčím) a vnitřnostech (ledvinách, játrech, srdci, plicích), rybách (pstruzích, sardinkách, lososech), vejcích nebo mléčných výrobcích.