Sodík (Na)

Sodík (Na) patří mezi nejdůležitější minerální látky a má vliv prakticky na všechny životní funkce v organismu psa.

Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou doporučené následující minimální a maximální hodnoty sodíku (v 1 kg sušiny): Pro zdravého dospělého psa s lehkou aktivitou – 0,12-1,5 %, se středně vysokou aktivitou – 0,1-1,5 %. Pro štěňata, březí a kojící feny 0,22-1,5 %.

Sodík je důležitý pro činnost nervového systému psa, v kontrole stahů svalů a normálního srdečního rytmu. Přítomnost sodíku v tlustém střevě umožňuje vstřebávání některých vitamínů.

Důležitý je poměr sodíku k draslíku. Sodík spolu s draslíkem udržuje rovnováhu kyselosti a zásaditosti. Reguluje množství vody v těle psa, pocit žízně a koncentraci moči.

K nedostatku sodíku může dojít při průjmu, zvracení nebo při onemocnění nadledvinek/ledvin. Nedostatek se projevuje ospalostí, svalovými křečemi, případně otoky končetin nebo hlavy, dále zmateností a mdlobami. Může způsobit pokles krevního tlaku, vypadávání srsti, špatné zužitkování bílkovin. U kojících fen způsobuje nedostatek mléka.

V případě nadmíry soli v těle psa dochází k větší žíznivosti a následně častějšímu močení, k zácpě, otokům a ke zvýšení krevního tlaku, což může vést ke zvýšení rizika onemocnění srdce nebo nadledvinek.

Nadbytek sodíku může způsobit také vznik onemocnění žaludku nebo ledvinových kamenů (urátů), příp. poškození ledvin nebo selhání jater v důsledku vzniklých krystalů močoviny.

Sodík najdete ve formě minerálních solí – v chloridu sodném, fosfátu sodném, uhličitanu sodném, hydrogenuhličitanu sodném a tripolyfosfátu sodném. Sodík se vyskytuje také v rybách, vejcích, krvi, uzených pamlscích. Dále v mořských řasách, obilninách a luštěninách, mrkvi, červené řepě a celeru.

Granule pro psy, které obsahují sodík (Na)

Víte, že...

Štěňata mají 28 zubů, dospělí psi 42.