Draslík (K) patří mezi nejdůležitější minerální látky v těle a má vliv prakticky na všechny životní funkce v organismu psa. Draslík na vzduchu rychle oxiduje a velmi snadno reaguje s vodou. Často se vyskytuje ve formě solí jako hydrogenuhličitan draselný, chlorid draselný a síran draselný.
Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou stanovené pouze minimální hodnoty draslíku (v 1 kg sušiny) a to následovně: Pro dospělého psa s lehkou aktivitou – 0,58 %, se středně vysokou aktivitou – 0,5 %. Pro štěňata, březí a kojící feny je spodní hranicí 0,44 %.
Příznivě ovlivňuje nervový systém a činnost mozku. Podporuje svalové kontrakce a činnost srdce, má vliv na srdeční tep, snižuje krevní tlak. Se sodíkem reguluje rovnováhu kyselosti a zásaditosti, působí močopudně (diureticky) a pomáhá tak odvádět škodlivé látky z organismu psa.
Nedostatek draslíku se prakticky u psů nevyskytuje, zvláště pokud jsou krmeni dietou s vyššími podíly rostlinných krmiv.
Pozor! Ke snížení obsahu draslíku může dojít, pokud krmivo obsahuje vysoké množství soli. Velké množství draslíku pes ztratí také při průjmu, častém močení nebo během vysoké fyzické zátěže.
Mezi projevy nedostatku draslíku patří úbytek hmotnosti a svalů, únava, netečnost či nespavost, svalové křeče. Nedostatek draslíku způsobuje také nízkou hladinu cukru v krvi a vyšší krevní tlak, vypadávání srsti, postižení ledvin.
Naopak přemíra draslíku (hyperkalémie) se projevuje průjmem, zvracením, poruchami srdečního rytmu, svalovými křečemi.
Může pomoci v případě onemocnění ledvinovými kameny ze solí kyseliny močové (urátů).
Pozor! U psů s onemocněním ledvin a ledvinovými kameny (působením citrátu draslíku v kombinaci s citrátem hořčíku) může dojít v případě nadbytku draslíku až k otravě organismu. Pozor dejte také v případě onemocnění cukrovkou, problémů se srdcem nebo zvracení.
Draslík najdete prakticky ve všech potravinách, především v mase (hovězím, vepřovém a kuřatech), vejcích, mléčných výrobcích (mléce, jogurtech), rybách (lososech, sledích) a také ve vnitřnostech (játrech, ledvinách). Dále pak v banánech, ve špenátu, vařených loupaných bramborách, dýních, malinách, jablkách, rajčatech, hrášku a kořenové zelenině (kapustě, petrželi, celeru).