Bílkoviny

Některé bílkoviny (proteiny) si organismus psa umí vyrobit sám, jiné získává pouze z potravy.

Potřeba proteinu kolísá mezi různými plemeny psů, v závislosti na prostředí a zdrojích bílkovin v krmivu. Pes jako masožravec tráví snadněji bílkoviny živočišného původu než rostlinné proteiny.

Bílkoviny tvoří v potravě volně žijících psovitých šelem až 35 %. Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou však stanovené pouze minimální hodnoty bílkovin (v 1 kg sušiny) a to následovně: Pro dospělého psa s lehkou aktivitou – 21 %, se středně vysokou aktivitou – 18 %. Pro štěňata do 14 týdnů věku, březí a kojící feny je spodní hranicí 25 %, pro starší štěňata pak min. 20 % bílkovin.

Bílkoviny pomáhají vytvářet buňky a svalová vlákna, regulují metabolismus, chrání tělo psa před nemocemi a dodávají tělu energii. Psi spotřebovávají bílkoviny při obnově kůže, srsti, drápů (až 30-35 % z přijatých bílkovin) a jiných tkání těla a také v sekretech (např. moči).

Psi potřebují více bílkovin, když rostou, jsou březí nebo kojí. Také psi, kteří jsou ve stresu, nemocní nebo poranění, potřebují v krmivu víc proteinů než zdravý pes.

Velké množství proteinů nemůže pomoci rostoucímu štěněti získat svalstvo a kondici. Každý nadbytek proteinu, který pes zkonzumuje, se jednoduše přemění na energii. Nadměrný příjem energie u rostoucích štěňat může vést u malých plemen k ukládání tuků a obezitě a u velkých plemen k vývojovým abnormalitám kostry.

Na druhou stranu existují onemocnění, kdy je množství bílkovin v krmivu nezbytné omezit – např. u psů se selháním ledvin se doporučuje dieta s nízkým obsahem vysoce stravitelných bílkovin.

Pokud psovi chybí bílkoviny, projeví se to nejčastěji úbytkem váhy, špatným růstem, malým osvalením, malou chutí k jídlu, matnou srstí, sníženou imunitou a sklonem k nemocím, otokům končetin.

Nejkvalitnějšími zdroji bílkovin jsou libové maso (kuře, krůta, kachna, selečí), vejce, mléko a nízkotučné mléčné výrobky, luštěniny (hrách, fazole, čočka).

Pozor! Mléčné výrobky působí na některé psy projímavě, protože ti nedokážou strávit větší množství mléčného cukru – laktózy.

Pozor! Obsah bílkovin na obalu krmiva je spíše orientační údaj a je velmi důležité zohlednit, z jakých surovin je krmivo složené. Pes bude reagovat velmi rozdílně na rostlinné bílkoviny získané např. ze sóji nebo peřokostní moučky a jinak na živočišné bílkoviny z kvalitní kuřecí moučky.

Granule pro psy, které obsahují kuře

Víte, že...

Na zádech spí nejen psi, ale i kojoti, lišky nebo vlci chovaní v zajetí. Musí se však vždy cítit v bezpečí a musí jim být teplo.