Cholin (cholinchlorid, cholin hydrochlorid, adenin, adenosin, označován také jako vitamín B4) patří mezi vitamíny skupiny B. Je ve vodě rozpustný a někdy je nazýván vitamínem dobré nálady, hraje totiž důležitou roli ve vytváření hormonu štěstí.
V těle se částečně vytváří a syntetizuje z metioninu, je proto řazen mezi kvazi-vitamíny.
Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou doporučené minimální hodnoty cholinu (v 1 kg sušiny): Pro dospělého psa s lehkou aktivitou – 189 mg, se středně vysokou aktivitou – 164 mg. Pro štěňata, březí a kojící feny je minimálně 170 mg.
Je důležitý pro metabolismus tuků. Působí společně s inositem (vitamínem B8) při zužitkování tuků a cholesterolu. Zabraňuje ukládání tuku v játrech.
V organismu napomáhá k přenosu nervových vzruchů do mozku. Posiluje činnost mozku, podává se při hyperaktivitě.
Příznivě ovlivňuje činnost srdce a krevní oběh, vytváří červené krvinky, přispívá k lepšímu vstřebávání železa a využívá se proto při léčbě chudokrevnosti (anémie).
Působí proti šedivění srsti, udržuje zdravou kůži, zvyšuje lesk srsti. Pomáhá také při onemocnění plic a střev.
Detoxikuje a podporuje metabolismus jater. Zužitkování cholinu v těle je závislé na vitamínu B12 kyselině listové a L-karnitinu. Má velký význam při přenášení nervových vzruchů.
U březí a kojící feny může vést nedostatek vitamínu B4 ke vzniku vývojových vad u štěněte – např. jejich menší vzrůst a vad mozku. Nedostatek cholinu se projevuje především zvýšeným ukládáním tuků v játrech a ledvinách (tukovou degenerací).
Mezi projevy nedostatečného množství vitamínu v těle psa patří také poruchy paměti, zhoršení svalové koordinace, kožní poruchy, zácpa, chudokrevnost (anémie).
Nadbytečné množství vitamínu se rozpouští v moči a odchází z těla.
Mezi zdroje vitamínu B4 patří vnitřnosti (játra, mozeček, srdce), vejce (žloutek), mléko, maso, vejce, pivovarské kvasnice, celozrnné obilniny, listová zelenina, sója, včelí pyl a mateří kašička.