Karnitin

Karnitin je aminokyselina, kterou si pes dokáže v těle vyrobit sám. Jako výživový doplněk se doporučuje psům s onemocněním srdce (s kardiomyopatií) a srdečními poruchami po chemoterapii nebo při redukční dietě u psů s nadváhou.

Existují dvě formy karnitinu: levokarnitin (L-karnitin) a dextrokarnitin (D-karnitin). L-karnitin je forma karnitinu, kterou tělo dokáže využít. D-karnitin bohužel snižuje množství vstřebaného L-karnitinu.

Karnitin potřebuje tělo pro přeměnu mastných kyselin na energii. Tím pomáhá tělu využívat tuky při zachování svalové hmoty, která pomáhá snížit celkový tělesný tuk. Může také pomoci snížit hladinu cholesterolu a tuků v krvi.

Karnitin (carnis – latinsky maso) najdeme ve svalovině, tj. především v mase, a v mléčných výrobcích. Jeho nedostatek v potravě je vzácný, s výjimkou případů podvýživy nebo dramaticky sníženého příjmu bílkovin.

Hlavním důvodem nedostatku je genetická vada, která zabraňuje vnikání karnitinu do buněk. Má se za to, že zvýšené riziko nedostatku karnitinu hrozí u plemen jako boxeři, německé dogy, dobrmani, irští vlkodavové a dalších obřích plemen.

Pes potřebuje zvýšené množství karnitinu při nadváze, kdy je nadměrně zatěžováno srdce, v období březosti/kojení a při onemocnění ledvin nebo jater. U psů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy může zabránit zvyšování hmotnosti, fyzické a psychické únavě.

Nedostatek karnitinu v těle psa může mít za následek zvýšené ukládání tuku a sníženou výkonnost. Mezi další projevy nedostatku karnitinu patří zvýšené riziko srdečního selhání a bolestivost svalů.

Pozor! Mezi vedlejší účinky terapeutických dávek karnitinu patří nevolnost, zvracení, průjem a zvýšený zápach těla. Karnitin se nedoporučuje podávat samostatně, protože může způsobit zažívací potíže.

Granule pro psy, které obsahují vitamíny/minerální látky

Víte, že...

„Roztomilá“ poloha hlavy do strany není signál typický pro psovité, nýbrž spíše poloha, která – jak se někteří psi naučí – evokuje kladnou reakci majitele.