Co nesmí jíst pes: Nebezpečné potraviny a přísady v granulích

štěně & fena
dospělý pes
senior
složení
kůže, srst, drápy
rakovina, nádor
při hubenosti
mozek, nervy
epilepsie
zuby
srdce, cévy
krev
plíce
hypo štítná žláza
hyper štítná žláza
trávení, žaludek
průjem
zácpa
plynatost, nadýmání
játra
slinivka
ledviny, močové cesty
Toxickými látkami, které pes nesmí jíst, jsou nejen jedy, ale také čisticí prostředky, léky a většina okrasných rostlin. Mezi jedovaté potraviny pro psa patří např. těsto na chleba, čokoláda, hroznové víno a makadamové ořechy. Opatrní buďte také např. u mléčných výrobků a vajec. Rozhodně se však vyhněte granulím s karcinogenními umělými přísadami.

Shrnutí 5 nejdůležitějších rad

  1. V domácnosti pes nesmí sežrat jed na krysy, léky, tablety do myčky, barvy atd. Především u štěňat buďte velmi opatrní při výběru okrasných rostlin, které jsou pro psy často jedovaté.
  2. Rozhodně nekupujte krmivo s ethoxyquinem, BHA, BHT nebo propylenglykolem.
  3. Pro psy jsou toxické i některé potraviny – např. čokoláda (kakao), hroznové víno, rozinky, syrové těsto na chleba, alkohol, chmel, xylitol a makadamové ořechy.
  4. Buďte také opatrní u mléčných výrobků, vajec, ořechů, medu, česneku a cibule.
  5. Velmi obezřetní buďte u složení granulí, pokud má váš pes zdravotní omezení – trpí onemocněním ledvin, jater, má cukrovku nebo epilepsii. Na konci článku se také dozvíte, co váš pes nesmí jíst před a po operaci.

Co nesmí pes jíst v domácnosti

Nejlepším způsobem, jak doma předejít otravě psa, je zabránit mu v přístupu k nebezpečným látkám, tj. uchovávat všechny jedovaté látky mimo jeho dosah. To platí především u zvídavých štěňat.

Mezi velmi nebezpečné látky, co pes nesmí jíst, patří jed na krysy.
Mezi velmi nebezpečné látky, co pes nesmí jíst, patří jed na krysy, lidské léky (např. ibuprofen), tablety do myčky nebo náplně do e-cigaret. Otrava těmito látkami může být pro psa smrtelná. Foto: Shutterstock

Léky, čisticí prostředky a jed na krysy

Mezi nejčastější příčiny otrav psa patří:

  • prostředky na likvidaci škůdců – rodenticidy (jed na krysy), insekticidy (pastičky na mravence a šváby), pesticidy
  • lidské léky – proti bolesti hlavy, teplotě, alergii, astmatu, kašli nebo např. na štítnou žlázu
  • dermatologické (topické) krémy – obsahující kalcitriol, kortikosteroidy, estradiol, fluoruracil, minoxidil, vše s koncovkou -kain, oxid zinečnatý
  • domácí chemikálie – prací prostředky, tablety do myčky, gely do WC, prostředky na mytí nádobí, bělidla, leštidla, vosky, barvy, laky, ředidla
  • cigarety, náplně do elektronických cigaret, cigaretové náplasti

Naštěstí se však nemusíte obávat a jezdit na veterinu, když váš pes nedopatřením sežere silikagel (pytlíček na vysoušení vlhkosti např. z krabice od bot) nebo antikoncepční pilulky (obsahují jen nízkou koncentraci hormonů).

Okrasné rostliny

Velkým zdrojem nebezpečí a toxických látek jsou běžné pokojové a okrasné rostliny, které zdobí byt či zahradu. Mezi jedovaté rostliny pro psy patří např.:

  • pokojové rostliny – difenbachie, dracaena, tchynin jazyk, kolopejka (kalanchoe), eukalyptus (blahovičník), vánoční hvězda
  • zahradní rostliny – např. tulipány, hyacinty, narcisy, gladioly, lilie, oleandr, brambořík, amarylis, azalky, krokusy, konvalinky, prvosenky, aloe, ambrozie, cesmína, břečťan, rododendrony, vavříny, begonie, brutnák, pohanka, pryskyřník, karafiáty, chryzantémy, filodendron, tis, hrachor, náprstník, gardenie, hortenzie, levandule, citronová tráva, pivoňky, třezalky

Pozn.: V přehledu Americké společnosti pro prevenci krutosti na zvířatech najdete velmi podrobný seznam jedovatých rostlin pro psy (v angličtině), vč. těch, které jsou pro psy bezpečné.

Co by nemělo být v krmivu

Ethoxyquin

V ČR (celé EU) je umělý antioxidant ethoxyquin zakázaný.
Umělý konzervant ethoxyquin je podezřelý z vážného poškozování vnitřních orgánů zvířat.
Umělý konzervant ethoxyquin je podezřelý z vážného poškozování vnitřních orgánů zvířat – ledvin, jater, štítné žlázy. Dále způsobuje reprodukční problémy, vrozené vady u štěňat a alergie.

Ethoxyquin je umělá látka původně vyvinutá pro výrobu kaučuku. Jde o velmi dobrý antioxidant, který zabraňuje žluknutí tuků, ale používá se také jako pesticid.

Jde o konzervační činidlo nejvíce podezřelé z vážného poškození vnitřních orgánů zvířat. Poškozené mohou být ledviny, játra nebo štítná žláza. Dále může docházet k reprodukčním problémům, vrozeným vadám u štěňat a k alergiím.

K poškození orgánů dochází při koncentraci 0,015 % v krmivu (cca 2,5 mg/kg psa/den).

Ethoxyquin („éčko” E324) se vyrábí synteticky, jedná se o sloučeninu na bázi chinolinu. (Chinolin je klasifikován také jako podezřelý karcinogen, tj. látka zdraví škodlivá.)

Granule, které obsahují ethoxyquin

V současné době je ve srovnávači granulí pouze značka Delikan, která ve složení granulí uvádí ethoxyquin.

BHA a BHT

BHA a BHT jsou umělé přísady, u kterých bylo prokázané, že jde o zvířecí karcinogeny.

BHA a BHT jsou karcinogenní antioxidanty.
BHA a BHT jsou karcinogenní antioxidanty. Do granulí se přidávají ke zpomalení žluknutí tuků, zvýraznění chuti a vůně a k ochraně před bakteriemi a plísněmi. Foto: Shutterstock

BHA a BHT jsou uvedené na seznamu FDA (Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv USA) jako látky narušující činnost endokrinních žláz (štítná žláza, slinivka, nadledviny, hypofýza).

Evropská komise označila tyto látky jako vysoce znepokojivé v oblasti reprodukční toxicity. Narušují také endokrinní systém.

Často se ve složení granulí objevují společně a slouží jako antioxidanty, které zpomalují žluknutí. Dále se využívají jako zvýrazňovače chuti a vůně krmiva a jako konzervanty proti bakteriím a plísním.

Ve složení krmiva jsou obvykle označeny takto:

  • BHA (butylhydroxyanisol, E320)
  • BHT (butylhydroxytoluen, E321)
  • příp. obecně jako “stabilizátor povolený/schválený v EU”, “CE přísady”, blíže nespecifikované “antioxidanty” atd.

Granule, které obsahují BHA/BHT

Mezi značky granulí, které používají umělé přísady BHA a/nebo BHT, patří např. Nuova Fattoria, Specific, Trovet nebo Purina.

Propylenglykol

Propylenglykol (E1520) se používá jako umělý stabilizátor, konzervant, zahušťovadlo a odpěňovač. Zabraňuje také ztrátě barvy krmiva. Mimo potraviny se používá jako přísada nemrznoucích směsí do vozidel, zubních past atd.

Studie prováděné na kočkách neprokázaly karcinogenní účinky, avšak při krmení běžnými vlhkými krmivy (konzervami) s koncentrací propylenglykolu (1,6 g/kg psa) docházelo u koček k anémii.

Při vyšších dávkách pak k poškození centrálního nervového systému či patologickým změnám v ledvinách.

Granule, které obsahují propylenglykol

V současné době je ve srovnávači granulí pouze jeden výrobce, který ve složení některých svých krmiv uvádí propylenglykol – Purina v produktové řadě Pro Plan a Friskies.

Čím psa nikdy nekrmit

Své psy bereme jako členy rodiny, sdílíme s nimi domov, povídáme si s nimi, milujeme je. Dělením se o některé naše oblíbené potraviny jim však můžeme velmi ublížit a způsobit vážné zdravotní problémy.

Přečtěte si proto, které potraviny jsou pro psy nebezpečné. Předejdete tím otravě svého miláčka a neodkladné návštěvě veterináře. Mějte také na paměti, že i nadměrné množství zdravých potravin může vést k nadváze psů.

Vařené kosti a velké kosti s dření

Pro zdravého psa jsou v malém množství bezpečné syrové kosti obalené masem – např. kuřecí pařátky, křídla, krky nebo stehna. Syrové kosti jsou totiž měkké a pružné, nemají ostré hrany a při průchodu traktem prochází bezpečně díky zbytkům masa.

Proč jsou vařené kosti pro psy nebezpečné

Tepelně upravené kosti jsou křehké, lehce se tříští a mají velmi ostré hrany, které se mohou vzpříčit při průchodu trávicím traktem psa – v tlamě nebo krku, příp. ucpat tenké střevo. V takovém případě je nezbytná okamžitá návštěva veteriny.

Nikdy svému psovi nedávejte mražené, vařené, uzené, pečené nebo smažené zbytky z kuřete s kostí ani vepřové kotlety nebo uvařené kuřecí krky z polévky.

Pro jaké psy nejsou kosti vhodné

Kosti na hraní ani kousání nikdy nedávejte psovi, který má zploštělý čumák.
Kosti na hraní ani kousání nikdy nedávejte psovi, který má zploštělý čumák (boxer, mops, shih-tzu atd.), kterého trápí zánět slinivky, onemocnění zubů nebo má potíže při žvýkání. Těmto psům můžou kosti způsobit fatální zdravotní komplikace. Foto: Shutterstock

Psi se zploštělým čumákem (boxer, mops, čau-čau atd.) nejsou schopni jíst syrové kosti. Kvůli úzkým nosním dírkám a změněné struktuře hrdla jim hrozí tzv. brachycefalický syndrom spojený se zvýšeným rizikem udušení a respiračními potížemi. Jinými slovy mohou se udusit nebo vdechnout i malé kousky kostí.

Stejně tak kosti nejsou vhodné pro psy s onemocněním zubů, příp. potížemi při žvýkání.

Pokud má váš pes predispozici k zánětu slinivky (pankreatitidy), nepodávejte kostní dřeň, protože obsahuje hodně tuku a může vyvolat zánět, příp. průjem.

Obsah tuku v kosti můžete snížit tím, že před podáním psovi odeberete dřeň lžící.

Alkohol

Etanol (ethanol, ethylalkohol) obsahují alkoholické nápoje, barvy, laky, léky, parfémy, ústní vody, teploměry atd. Používá se také jako dezinfekční prostředek, náhražka paliva a nitrožilně při léčbě psů otrávených etylenglykolem (nemrznoucí směsí Fridex).

K otravě psa nejčastěji dochází po požití alkoholického nápoje, ale může vzniknout i v důsledku sežrání shnilých jablek nebo švestek.

Nebezpečné je také syrové kynuté těsto na chléb či pizzu. To obsahuje kvasinky Saccharomyces cerevisiae, které přeměňují sacharidy na etanol a oxid uhličitý.

Abyste předešli otravě psa, výše uvedené produkty nenechávejte v dosahu psa a na zahradě se snažte sbírat shnilé ovoce dřív, než se k němu váš pes dostane.

Jak velké množství otráví psa?

Smrtelnou dávkou 100% alkoholu je množství 8 g na kg psa.

Víte, že...
Byly popsány příznaky intoxikace etanolem u 5kg jack russell teriéra, který vypil 50 ml 40% whisky během 15 minut nalačno. V jiné studii je uveden příklad 19kg psa, který se dostal do stavu opilosti po konzumaci 3 malých panáků (60 ml) 40% alkoholu.
Pejsek

Jak vypadá otrava alkoholem?

Otrava alkoholem se u psa projeví do 1 hodiny od požití a zasáhne nervový systém. Způsobí poruchu koordinace pohybu, letargii, podchlazení. Pes může upadnout do kómatu a mít problémy s dýcháním.

U syrového těsta na chléb nebo pizzu je kromě vzniku alkoholu problémem i to, že těsto výrazně zvětšuje svůj objem. To vede k nepříjemnému roztažení žaludku. Může však také vést k bolestivému nadměrnému nadýmání nebo smrtelnému stavu známému jako torze žaludku.

Léčba otravy alkoholem

Zvracení by mělo být vyvoláno jen v případě, že pes nejeví známky otravy a k pozření došlo max. před dvěma hodinami. V případě známky otravy neprodleně jeďte na veterinu. Pes se z toho sám „nevyspí“, nutnou léčbou je hemodialýza (mimotělní očištění krve od alkoholu).

Chmel

Požití chmele je spojeno s rozvojem maligní hypertermie u psů (smrtelné přehřátí organismu). Sklon k tomuto stavu mají především chrti, labradorští retrívři, bernardýni, pointři, dobrmani, border kolie, angličtí špringršpanělé a severská plemena.

Nedávejte psovi napít piva ani ho nenechávejte olíznout pivní pěnu. Není to dobrý nápad.

Pokud chcete svého psa v létě zchladit, poproste obsluhu restaurace raději o misku čerstvé studené vody.

Granule, které obsahují chmel

Mezi značky krmiv, které uvádějí ve svých recepturách chmel kvůli jeho příznivým účinkům, patří např. Concept for Life.

Jak vypadá otrava chmelem?

Příznaky otravy chmelem se projeví do několika hodin a zahrnují výraznou hypertermii (přehřátí organismu), úzkost, tachykardii, lapání po dechu, zvracení, bolesti břicha a záchvaty podobné epileptickým. Můžete zpozorovat tmavě hnědou moč, která svědčí o svalové nekróze.

Léčba otravy chmelem

Úmrtnost psů může být vysoká i přes agresivní terapii hypertermie, např. pomocí ledové koupele a nitrožilního podávání studených tekutin.

Čokoláda, kakao, kofein

Methylxantiny (kofein, theobromin, theofylin) jsou alkaloidy rostlinného původu, které se běžně vyskytují např. v čokoládě a kakaových sladkostech, kávě, čaji, guaraně a lécích (např. proti astmatu nebo kašli). Pozor dejte i na zahradní mulč vyrobený ze skořápek kakaových bobů nebo na kofeinové tablety.

K otravě čokoládou mají větší sklon menší plemena psů než velcí psi.

Jak velké množství otráví psa?

Mírné příznaky otravy se objevují u psů po požití 20 mg theobrominu a kofeinu na kg váhy psa, zatímco závažné příznaky otravy jsou pozorovány při dávce 40–50 mg/kg psa. Záchvaty se objevují při dávce 60 mg/kg psa.

Víte, že...
Např. kofeinová tableta obsahuje 200 mg kofeinu. Kávová zrna obsahují 21 mg/g kofeinu, kakaové boby cca 21 mg/g theobrominu. Hořká čokoláda a instantní kakao obsahují 5 mg theobrominu na gram, zatímco mléčná čokoláda cca 2 mg/g. Bílá čokoláda není považována za významný zdroj theobrominu (0,01 mg/g).
Pejsek
Co to znamená prakticky?

Např. Pro 10kg psa je smrtelnou dávkou 26 kofeinových tablet. Zatímco když sežere tabulku mléčné čokolády (100 g) nebo 7 kávových zrn, nejspíš se u něj objeví “pouze” příznaky mírné otravy. (Pozn.: Kávové zrno váží cca 0,1325 gramu.)

Jak vypadá otrava čokoládou nebo kakaem

Počáteční příznaky se objeví během 2–4 hodin po požití a projevují se jako hyperaktivita, neklid, přehřátí (hypertermie), únik moči, zvracení, příp. i průjem.

V pokročilé fázi otravy dochází k hypertenzi, srdeční arytmii, svalové ztuhlosti, ztrátě koordinace pohybů, záchvatům a kómatu. Smrt může nastat v důsledku srdeční arytmie nebo respiračního selhání.

Léčba otravy kofeinem

Základem léčby by mělo být vyvolání zvracení nebo výplach žaludku a následné podání aktivního uhlí. Prognóza na vyléčení je obvykle dobrá, pokud k dekontaminaci organismu dojde do 2–4 hodin po požití.

Zvracení můžete zkusit vyvolat i sami doma pomocí 3% peroxidu vodíku (2 ml/kg psa, celkem max. 45 ml) a následně podat aktivní uhlí (1–4 g/kg psa).

Hroznové víno a rozinky

Hroznové víno (hrozny, Vitis vinifera) a sušené plody (rozinky, sultánky, hroznový rybíz) způsobují u psů selhání ledvin.

Hroznové víno, rozinky, sultánky i matolina jsou pro psy velmi nebezpečné.
Hroznové víno, rozinky, sultánky i matolina jsou pro psy velmi nebezpečné. Příčina otravy však není dosud přesně známa. Foto: Shutterstock

Toxický syndrom byl také pozorován po konzumaci matoliny (zbytky hroznů po lisování).

Co přesně způsobuje otravu psů hroznovým vínem a rozinkami, není zatím známo.

Existuje však podezření na vysokou koncentraci kyseliny vinné a vinného kamene.

Může jít také o souvislost s vysokým obsahem cukru v hroznech a rozinkách (1 g cukru na 6,4 g hroznu, resp. na 1,7 g rozinek). Stejně tak i s mykotoxiny, zemědělskými pesticidy, těžkými kovy atd.

Granule, které obsahují hroznové víno

Některé značky granulí nicméně přidávají hroznové víno do svých receptur pro jeho příznivé účinky – např. Agil, Arden Grange, Arion, Belcando, Happy Dog, N&D nebo Royal Canin.

Pokud se váš pes léčí s ledvinami nebo jde o plemeno, které má sklon k ledvinovému onemocnění, zvažte raději granule, které hroznové víno neobsahují.

Jako ovocnou mlsotu svému psovi raději dopřejte kousek banánu, melounu nebo borůvky.

Jak velké množství otráví psa?

Některé studie uvádějí, že psi nejevili známky otravy ani po požití až 1 kg rozinek, zatímco jiní psi uhynuli po požití pouhé hrsti rozinek.

Odhaduje se, že k selhání ledvin u psů dochází po požití 2,8 g rozinek na každý kg psa nebo po požití 4–5 kuliček hroznů u psa o hmotnosti 8,2 kg.

Co to znamená prakticky?
Víte, že...
Pro 10kg psa může být toxické množství 56 rozinek, resp. 5–6 ks (34–43 g) kuliček hroznového vína. (Pozn.: Průměrná rozinka váží 0,5 g, kulička vína – 7 g.)
Pejsek

Jak vypadá otrava rozinkami?

Typickým příznakem otravy je zvracení do 24 hodin po požití.

Léčba otravy rozinkami

Zvracení by mělo být vyvoláno jen v případě, že pes nejeví známky otravy a k pozření došlo max. před dvěma hodinami. Zvracení vyvolejte pomocí 3% peroxidu vodíku (2 ml/kg, celkem max. 45 ml). Následně byste měli podat aktivní uhlí (1–4 g/kg psa).

Pokud pes projevuje známky otravy, doporučuje se nitrožilní tekutinová terapie po dobu min. 48–72 hodin a sledování funkce ledvin min. 72 hodin.

Pecky z ovoce a avokáda

Pes nesmí žrát pecky ze švestek, avokáda, broskví, meruněk, jablek nebo třešní.
Pes nesmí žrát pecky ze švestek, avokáda, broskví, meruněk, jablek nebo třešní, protože by se jimi mohl udusit, ucpat si střeva, zvracet nebo mít průjem. Pecky z ovoce můžou zapříčinit i úmrtí psa. Foto: Shutterstock

Ovocná dužina je pro psy bezpečná, a navíc přínosná díky obsahu vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Mezi bezpečné ovoce v malém množství patří např. avokádo, jablka, meloun, broskve a nektarinky, meruňky, švestky nebo třešně.

Avšak jádra (pecky) těchto druhů ovoce jsou pro psy nebezpečná, protože mohou způsobit:

  • udušení
  • mechanické ucpání střeva
  • zvracení, průjem – otravu způsobenou persinem
  • smrt – v důsledku otravy kyanidem, který brání buňkám v těle využívat kyslík. Napadá mozek a srdce – orgány, které využívají hodně kyslíku.

Jak vypadá otrava kyanidem z pecek?

Když pes sní jednu nebo dvě třešně, obvykle to nebude problém, spíš bude mít „jen“ podrážděný žaludek nebo průjem.

Pokud však váš pes sežere víc kousků ovoce s peckami, dejte pozor na projevy otravy – namáhavé nebo zrychlené dýchání, rozšířené zornice, křeče nebo jasně červené dásně. Pokud zaznamenáte tyto příznaky, okamžitě vyrazte k veterináři.

Xylitol

Xylitol je umělé sladidlo, které běžně najdete ve žvýkačkách bez cukru, bonbonech, ale také v chlebu nebo sušenkách. Prodává se také jako prášek na vaření a pečení. Je součástí zubních past.

Paradoxně je xylitol také součástí přípravků do vody, které slouží k udržení zdraví zubů psů.

Jak velké množství otráví psa?

U psů je xylitol silným stimulátorem uvolňování inzulínu, což vede k hypoglykémii, tj. dramatickému snížení hladiny glukózy v krvi.

Víte, že...
Studie ukazují, že k hypoglykémii dochází už při požití 0,03-0,1 g/kg váhy psa. Při dávce 0,5 g/kg dochází k selhání jater u psů. Mechanismy odpovědné za poškození jater nejsou dosud jasné.

Na druhou stranu, existuje studie o cca 16kg staffordšírském teriérovi, který sežral 8 muffinů s xylitolem (v koncentraci 10,5 g/kg psa). Poté jevil známky hypoglykémie a měl zvýšené hodnoty jater. Byl léčen nitrožilním podáváním tekutin a glukózy, léků na játra, žaludek, proti zvracení, antibiotik a vitamínu K1. Díky této léčbě se během 11 dní zcela uzdravil.

Stejně tak byl zdokumentován případ 5kg samce čivavy, který se zcela vyléčil z hypoglykémie a akutního selhání jater po sežrání 224 gramů xylitolu (45 g/kg psa).
Pejsek
Co to znamená prakticky?

U 10kg psa může dojít k nebezpečnému snížení hladiny cukru v krvi při rozkousání už cca 5 žvýkaček.

Jak vypadá otrava xylitolem

Klinické příznaky otravy xylitolem u psů souvisí s hypoglykémií nebo selháním jater, příp. obojím.

Obvyklým počátečním příznakem je zvracení. Během 30–60 minut po požití, ale také se zpožděním až 12 hodin, se může rozvinout hypoglykémie, letargie, ztráta koordinace pohybů, průjem, kolaps a záchvaty.

Léčba otravy xylitolem u psa

V případě rychlé veterinární péče je prognóza vynikající.

O vyvolání zvracení byste se měli pokusit jen v okamžiku požití a v případě, že váš pes neprojevuje příznaky probíhající otravy.

V případě otravy psa xylitolem se nedoporučuje aktivní uhlí, protože se na xylitol špatně váže.

Základem léčby je podpůrná péče a monitoring hladiny glukózy v krvi a jaterní funkce. Pokud dojde k hypoglykémii, je třeba podat intravenózní dextrózu.

Sůl

Slané pochoutky (šunku, brambory vařené se solí atd.) psovi nedopřávejte.
Když vám pes ukradne něco slaného z talíře, na veterinu hned jezdit nemusíte. Na druhou stranu byste svému psovi slané pochoutky (šunku, brambory vařené se solí atd.) dopřávat neměli. Foto: Shutterstock

Sůl působí na psy stejně jako na lidi. Nízké dávky soli neublíží, naopak je sůl pro správné fungování organismu nezbytná. Sůl do krmiva ale v žádném případě nepřidávejte.

Pokud krmíte BARFem, sůl je přirozenou součástí čerstvého masa. Pokud krmíte granulemi, sůl se v nich obvykle nachází také jako ochucovadlo a konzervant.

Zvlášť důsledně se soli vyhýbejte tehdy, pokud se váš pes léčí s onemocněním srdce, ledvin, příp. užívá bromid draselný při léčbě epilepsie.

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy obsahují velmi nízké konkcentrace kyanogenního glykosidu (proteacin, durrin). Prodávají se samostatně, ale často bývají i součástí koláčů, sušenek nebo cukroví.

Jak velké množství otráví psa?

Příčina toxicity makadamových ořechů u psů není v současnosti známa. Stejně tak zatím nebyla přesně stanovena dávka potřebná k vyvolání toxicity. Zatímco jedna studie uvádí jako toxické množství 0,7 g/kg hmotnosti psa, v jiné studii šlo o rozmezí od 2,2 do 62,4 g/kg.

Zdravotní problémy může způsobit i vysoký obsah tuků, který je ve všech druzích ořechů. Tj. ořechy jsou zvláště nevhodné pro psy s onemocněním slinivky nebo jater.

Vzhledem k velmi širokému rozpětí nebezpečné dávky svému psovi raději makadamové ořechy vůbec nedávejte a snažte se je uchovávat mimo jeho dosah.

Co to znamená prakticky?

Otravu 10kg psa může způsobit cca 2–240 ks makadamových ořechů (7–624 g jader).

Jak vypadá otrava makadamovými ořechy?

Otrava makadamovými ořechy je relativně vzácná. Nicméně např. v Austrálii (v oblasti pěstování makadamových ořechů) bylo během 5 let hlášeno 83 případů psů, ve kterých byly makadamové ořechy považovány za příčinu otravy.

Příznaky otravy se projeví do 12 hodin po požití a mohou zahrnovat slabost (zejména zadních končetin), depresi, zvracení, ztrátu koordinace pohybů, třes, hypertermii (přehřátí), bolest břicha, kulhání, ztuhlost a bledé sliznice (např. dásně).

Léčba otravy makadamovými ořechy

Psi se obvykle zotaví během 24–48 hodin s minimálním veterinárním zásahem.

Zvracení by mělo být vyvoláno jen v případě, že pes nejeví známky otravy a k pozření došlo max. před dvěma hodinami. Následovat by mělo podání aktivního uhlí.

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek obsahuje sloučeninu myristicin, která způsobuje halucinace, zvýšenou srdeční frekvenci, a dokonce i záchvaty.

Obecně není důvod k obavám, pokud váš pes požil relativně malou dávku, ale dávejte pozor na projevy otravy a v případě nutnosti se okamžitě obraťte na nejbližší veterinární ordinaci.

Nezralá rajčata a brambory

Uvařené brambory a zralá rajčata psi jíst mohou.
Uvařené brambory a zralá rajčata psi jíst mohou. Především brambory bývají častou součástí receptur granulí kvůli vysokému obsahu sacharidů, které psa zasytí. Foto: Shutterstock

Zelená rajčata, nezralé syrové brambory a jejich zelené části obsahují jedovaté látky, které můžou vašemu psovi způsobit zdravotní potíže.

Jak vypadá otrava nezralými rajčaty/bramborami?

Pokud u svého psa zpozorujete příznaky otravy (ztížené dýchání, ztráta koordinace pohybů, ospalost, rozšířené zorničky a/nebo přehřátí organismu) nebo máte podezření, že váš pes na zahradě vyhrabal a sežral nezralé plody, neprodleně vyhledejte veterináře.

Listy rebarbory

Stonky rebarbory nejsou pro psy toxické. Ve skutečnosti mohou mít některé příznivé vlastnosti pro psy se zácpou.

Listy však obsahují kyselinu šťavelovou, která odstraňuje vápník z krevního oběhu. Konzumace listů rebarbory může vést k selhání ledvin.

Jedovaté druhy hub

Obecný pojem „houby“ zahrnuje velký počet jedlých i jedovatých hub, které jsou smrtelné i pro lidi.

Není nic špatného na tom, pokud svému psovi občas pro zpestření přihodíte do misky malé množství uvařené hlívy ústřičné nebo hub shiitake.

Jak vypadá otrava houbami?

Mnoho běžných lesních hub (např. muchomůrky) obsahuje širokou škálu toxických sloučenin, které mohou být pro psa smrtelné. Houby jako vláknice (Inocybe) a strmělky (Clitocybe) mohou vést k neurologickým obtížím, zvýšenému močení a slinění.

Pokud tedy vyrazíte do lesa a váš pes sežere nějakou jedovatou nebo vám neznámou houbu, měli byste odebrat vzorek této houby a se psem okamžitě zamířit k veterináři.

Čím psa krmit opatrně

Mléko a mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, sýr)

Mléčné výrobky mohou být pro vašeho pejska v pořádku, tj. pes může jíst mléko, tvaroh nebo jogurt, ale na místě je opatrnost. Psi nemají schopnost trávit laktózu a trpí stejnými následky intolerance laktózy jako lidé – nejčastěji průjmem, příp. zvracením.

Pokud chcete svému psovi dopřát mléčné výrobky, vyzkoušejte sýry nebo jogurty, které jsou fermentované a byla z nich odstraněna většina laktózy.

Tvarohová nebo smetanová zmrzlina obsahuje kromě laktózy také velké množství cukru. U psů to může vést k podráždění žaludku nebo nechtěnému přibírání na váze, což následně vede k dalším vážným zdravotním problémům.

Zmrzlina bez cukru pak nejspíš obsahuje xylitol – nebezpečné účinky tohoto umělého sladidla jsou popsány výše v tomto článku.

Dopřejte proto svému psovi místo mléčné zmrzliny raději zmrzlinu z domácího hovězího vývaru.

Granule s jogurtem nebo tvarohem

Mléčné výrobky se objevují ve složení granulí často. Ve své nabídce je má celá řada značek – např. Annamaet, Applaws, Brit, Essential Foods, Happy Dog, Hill’s, K-9, Orijen, Purina, Taste of the Wild nebo Yoggies.

Vejce

Vejce je skvělým zdrojem živin. Pamatujte ale, že vejce jsou jen tak dobrá jako kuře, ze kterého pocházejí. Snažte se proto svému psovi dávat vejce, která pocházejí od slepic z volného chovu.

Dát psovi vařené nebo syrové vejce?

Vejce buď celé uvařte, nebo psovi podávejte syrový žloutek a uvařený bílek. Bílek je nutné uvařit, aby se odboural avidin, který snižuje využitelnost biotinu (vitamínu H) na lesklou a zdravou srst.

Rozemleté skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku pro psa.
Rozemleté skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku pro psa. Aby se vápník lépe vstřebal, zakápněte skořápky trochou šťávou z citronu. Foto: Shutterstock

Skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku. Rozemelte skořápky na prášek, ať je zbavíte ostrých hran, které mohou psa poranit (dásně, trávicí trakt). Zakápněte je citronovou šťávou pro lepší vstřebatelnost vápníku.

Vejce a salmonelóza

Salmonelóza u psů je vzácná, přesto vždy umyjte misku poté, co psovi vejce dáte, a to především v létě. Pes sice nemusí vykazovat známky onemocnění, ale může přenést salmonelu na vás, např. když vám oblízne ruku nebo tvář.

Kdy krmit psa vejci?

Vařené vejce je vhodné při léčbě purinových ledvinových kamenů (z kyseliny močové) a také je skvělé po průjmu jako lehce stravitelný zdroj bílkovin.

Kdy vejce psovi nedávat?

Nedávejte vejce psovi, který se léčí s onemocněním jater, slinivky atd. kvůli vysokému obsahu tuku. Konzumace příliš velkého množství vajec může také vést k obezitě.

Granule, které obsahují vejce

Granule s vejci má ve své nabídce celá řada výrobců krmiv. Patří mezi ně např. Acana, Bardog, Brit, Eukanuba, Magnusson, N&D, Orijen nebo Versele-Laga.

Ořechy – mandle, kešu, arašídy, pekanové ořechy

Ořechy obecně jsou nabité spoustou vitamínů a minerálů a v omezeném množství mohou být pro vašeho psa dobré.

Ořechy obsahují hodně tuku, proto mohou u psů způsobit průjem, příp. zvracení.
Ořechy obsahují hodně tuku, proto mohou u psů způsobit průjem, příp. zvracení. Vyvolat mohou také zánět slinivky. Foto: Shutterstock

Ořechy však obsahují velké množství tuku, což může u psů vést k průjmu nebo nechtěnému přibírání na váze. Mohou být také příčinou dušení nebo neprůchodnosti střev.

Zejména u menších plemen může ořech způsobit smrtelnou nehodu, pokud není velmi rychle chirurgicky odstraněn.

Pokud chcete dávat ořechy (mandle, kešu, buráky) psovi jako pamlsek, pak vždy pouze nesolené a neochucené.

Pozor! Makadamové ořechy jsou pro psy toxické, proto je do jídelníčku psa vůbec nezařazujte.

Med

Med obsahuje přírodní cukr spolu s malým množstvím vitamínů a minerálů, které mohou být pro psa prospěšné. Přesto by měl být podáván jen v malém množství, protože může stejně jako v případě cukru vést k obezitě a zubnímu kazu.

Cibule a česnek

Česnek není vhodný pro psy s vysokou koncentrací draslíku v krvi.
Česnek není vhodný pro psy s vysokou koncentrací draslíku v krvi. Česneku se vyhněte i tehdy, když váš pes užívá antibiotika, analgetika nebo anestetika. Foto: Shutterstock

Cibule, česnek, pórek, šalotka a pažitka (rod Allium) obsahují sirné sloučeniny (organosulfoxidy), které jsou ve velkém množství pro psy jedovaté.

Uvádí se, že náchylnější k otravě jsou plemena s dědičnou vysokou koncentrací glutathionu a draslíku v krvi – např. japonská plemena Akita, Shiba a Jindo.

Náchylnost psa k otravě cibulí nebo česnekem také zvyšují:

  • léky – anestetika (propofol, benzokain), antibiotika (sulfonamidy, sulfapyridin), analgetika (acetaminofen)
  • složky krmiva – propylenglykol, DL-methionin, velké dávky vitamínu K3

Jak velké množství otráví psa?

K otravě psa dojde až po konzumaci extrémně velkého množství cibule nebo česneku.
K otravě psa dojde až po konzumaci extrémně velkého množství cibule nebo česneku. Např. u 10kg psa jde o 2–4 palice česneku nebo 4–5 středních cibulí. Foto: Shutterstock

Studie uvádí, že změny v krvi nastanou po dlouhodobém podávání čerstvého česneku nebo cibule. Jde však o extrémní množství 15–30 g/kg psa/denně.

Otrava čerstvou cibulí u psů byla zaznamenána při laboratorních pokusech a po podání dávky 0,5 % hmotnosti psa najednou a podání 50 g/kg psa po dobu dvou dnů.

Pozn.: 1 g sušeného česneku = cca 3 g čerstvého česneku. Tj. otravu způsobí 5–10 g sušeného česneku na každý kilogram psa každý den.

Co to znamená prakticky?

Ke změnám v krvi u 10kg psa by došlo po dlouhodobém podávání 150–300 gramů, tj. 18–37 stroužků = 2–4 celých palic česneku denně, resp. 50–100 g sušeného česneku denně (cca 2–4 balení).

K otravě psa by došlo po podání 500 g čerstvé cibule najednou (4 střední cibule) nebo 1 kg během dvou dnů.

(Pozn.: Středně velká cibule váží 120 g, velká palice česneku – 80 g, velký stroužek česneku – 8 g.)

Závěr: Otrava česnekem nebo cibulí je teoretická

Pravděpodobnost, že by váš pes dobrovolně sežral takové množství česneku nebo cibule, je minimální. Riziko otravy česnekem nebo cibulí je proto spíše teoretické.

Při podávání malého množství česneku přiměřeného hmotnosti psa naopak převažují spíše zdraví prospěšné vlastnosti česneku.

Uvádí se, že granule obsahující česnek až do výše 1 % nevyvolávají u psů viditelné příznaky otravy. Česnek v granulích do koncentrace 0,54 % pak ani neovlivňuje červené krvinky.

Jako bezpečné množství čerstvého česneku pro psy se doporučuje následující dávkování na den:

  • ½ stroužku: psi 4,5–7 kg
  • 1 stroužek: psi 9–18 kg
  • 1–1,5 stroužku: psi 20–32 kg
  • 2 stroužky: psi 34–41 kg
  • 2–2,5 stroužku: psi 45 kg a víc

Granule, které obsahují česnek nebo cibuli

Česnek najdete ve složení řady granulí. Bohužel často chybí upřesnění množství a skupenství (čerstvý nebo sušený česnek, česnekový olej).

Ve svých recepturách uvádí česnek v granulích např. značky Doxneo, Happy Dog, Marp nebo Monge.

Jak vypadá otrava česnekem nebo cibulí?

Mezi běžné první projevy otravy patří zapáchající dech po cibuli nebo česneku, zvracení, průjem, bolesti břicha, ztráta chuti k jídlu a deprese, citlivost na chlad.

V důsledku rozvíjející se anémie (chudokrevnosti) jsou následně pozorovány bledé sliznice (např. dásně), slabost, zrychlené dýchání a srdeční frekvence, žloutenka a tmavá moč (načervenalá nebo hnědá).

Léčba otravy česnekem

Protilék na otravu česnekem bohužel neexistuje.

Pokud pes nejeví známky otravy a od požití cibule/česneku uplynulo max. 1–2 hodiny, doporučuje se vyvolat zvracení (3% peroxid vodíku, 2 ml/kg, celkem max. 45 ml) a následně podat aktivní uhlí (1–4 g/kg psa).

Pokud se příznaky otravy projeví, psovi by měla být podána např. krevní transfuze a antioxidanty (vitamín C a E). Bohužel však žádná z těchto terapií není účinná, má spíše podpůrný účinek.

Bílý pes

Pokud máte bílého psa a trápí vás reznutí srsti, zaměřte se na složení granulí.
Pokud máte bílého psa a trápí vás reznutí srsti, zaměřte se na složení granulí. Složky, které zvyšují riziko červenání srsti, jsou např. obilniny, luštěniny, drůbež, ryby, játra, mrkev nebo řepa.

Reznutí srsti u bílých psů je dáno především genetikou. Nicméně studie potvrzují, že významný vliv na bílou srst má i výživa psa, tj. že složení granulí ovlivňuje zbarvení srsti.

Studie prokázaly, že k červenání srsti vede příliš vysoký obsah mědi a aminokyselin fenylalanin a tyrosin v krmivu. Snížením množství těchto látek v krmivu lze tedy docílit opětovného zbělení srsti psa.

Mezi složky krmiv pro psy zvyšující riziko reznutí patří především oves, luštěniny (čočka, hrách, fazole, sója), drůbež, ryby a játra, vejce, mléko, kvasnice, mrkev, řepa, dýňová a sezamová semínka, mořské řasy.

Co nesmí jíst pes při dietě

Jaterní dieta

Psi s pankreatitidou (zánětem slinivky břišní) by se měli kromě výše uvedených nebezpečných potravin také vyhýbat všem potravinám s vysokým obsahem tuku. Mezi velmi rizikové složky potravy patří např.:

  • tučné maso – např. vepřové, hovězí, divočina (bažant, perlička)
  • dřeň ze syrových kostí
  • tučné ryby – losos, makrela, sardinky, síh, sleď, pstruh
  • vejce
  • ořechy

Ledvinová dieta

Pokud se váš pes dlouhodobě léčí s onemocněním ledvin, jater nebo slinivky, je na místě přísná dieta.
Pokud se váš pes dlouhodobě léčí s onemocněním ledvin, jater nebo slinivky, je na místě přísná dieta. Existuje totiž řada potravin, které váš pes nesmí jíst. Foto: Shutterstock

Psi s onemocněním ledvin by kromě výše uvedených potravin neměli mít v jídelníčku:

  • ryby – losos, kapr, pangasius, platýs, sardinky, síh
  • luštěniny – cizrna, čočka, fazole, hrášek
  • bylinky a koření – arnika, badyán, boldovník, divizna, lichořeřišnice, chaluhy, světlík, vojtěška

Cukrovka (diabetes)

Psi s cukrovkou (diabetem) by kromě výše uvedených nevhodných potravin neměli jíst např.:

  • obiloviny – kukuřice, pšenice
  • luštěniny – čočka, hrášek, cizrna, sója
  • sladké ovoce – datle, pomeranč

Epilepsie

Pokud váš pes trpí epileptickými záchvaty, vyvarujte se kromě výše popsaných nebezpečných potravin především určitým:

  • obilninám – např. ječmen, pšenice, žito
  • zelenině – např. pastinák, petržel
  • aromatickým bylinkám – např. pelyněk, rozmarýna, eukalyptus
  • okrasným rostlinám – např. aralka, guarana, klanopraška (Schisandra chinensis)

Stejně tak pokud váš pes-epileptik užívá bromid draselný, vyhněte se podávání soli – slaným sušeným pamlskům, šunce, zbytkům osolených brambor nebo těstovin z talíře atd.

Co nesmí pes před veterinárním výkonem

Před operací a narkózou

Dospělý pes nesmí žrát min. 12 hodin, štěňata 4–8 hodin před operací. Důvodem je prevence vdechnutí zvratků v případě zvracení.

Pes by se měl naposledy napít max. 2–3 hodiny před zákrokem (v létě pouze 1 hodinu). Naopak u psů s onemocněním ledvin nebo dehydratovaných psů je před operací nezbytné doplnit tekutiny podáním infuze.

Po operaci

Pes po operaci by ještě několik hodin neměl přijímat potravu. Malé množství měkkého krmiva (ideálně konzervy) by měl dostat až poté, co vypije a nevyzvrací malé množství vody.

V den operace by měl pes dostat max. 30 % běžné denní dávky krmiva.
V den operace by měl pes dostat max. 30 % běžné denní dávky krmiva. Krmivo (ideálně konzervu) rozdělte do několika menších dávek, aby bylo lépe stravitelné a méně dráždilo zažívání po anestezii.

V den zákroku rozdělte krmivo na několik menších dávek a podávejte psovi po cca 2 hodinách. Celkem by měl pes dostat max. 30 % běžné denní dávky krmiva.

Pokud se s veterinářem nedohodnete jinak, v následujících dnech krmte již v obvyklém režimu.

Před očkováním

Obecně není žádné omezení, co pes nesmí jíst před očkováním. Aby očkování proběhlo bez jakýchkoliv komplikací, pes by měl být především zdravý, resp. v dobré kondici. Neměl by být:

  • po náročné fyzické aktivitě – např. horský trek, závody, náročný trénink atd.
  • krátce po operaci
  • po zánětu nebo záchvatu spojeném s onemocněním (játra, slinivka, epilepsie atd.)
  • užívat antibiotika

Dále by měl být:

  • bez horečky
  • průjmu
  • odčervený, tj. bez parazitů (alespoň 10 dní)
Pokud je imunita psa jakkoliv oslabena, je nezbytné nejdříve vyléčit zdravotní komplikace a teprve poté psa očkovat.

Pokud je váš pes dlouhodobě nemocný, zvažte, zda je očkování nutné. Např. někteří výrobci nabízí očkování proti vzteklině s platností až 3 roky.

Podobné články

Víte, že...

George Lucas vytvořil Ewoky ze Star Wars podle svého psa.