Česnek

Česnek obsahuje silice, čpavek, hořčiny, vitamín C. Obsahuje také sirné sloučeniny, které jsou ve velkém množství pro psy jedovaté. Velké množství česneku způsobuje podobné problémy jako cibule. Česnek obsahuje menší množství škodlivé látky než cibule, proto by měl pes přijít do styku s česnekem jen v malém množství.

Změny v červených krvinkách byly zjištěny až po podání dávky přes 5 g na kg váhy psa (u 20kg psa tedy po podání 100 g, tj. cca 20 velkých stroužků česneku). Anémie (chudokrevnost) se u žádného psa, na kterých byl prováděn tento výzkum, nerozvinula.

Při podávání malého množství česneku přiměřeného hmotnosti psa (tj. 1-3 stroužcích česneku týdně) tedy převažují spíše zdraví prospěšné vlastnosti česneku.

Mezi příznivé účinky česneku patří to, že jde o přírodní antibiotikum a antioxidant. Brzdí tvorbu volných radikálů, pomáhá detoxikaci organismu a v boji proti alergiím. Posiluje imunitní systém, pomáhá proti kožním infekcím. Má silné antimykotické a antibakteriální vlastnosti, podporuje zdravou kůži a lesklou srst.

Ředí krev, léčí cévní záněty a zlepšuje prokrvení tkání, snižuje krevní tlak a chrání srdce, mírně snižuje cholesterol. Reguluju glykémii, je proto vhodný pro diabetiky.

Snižuje potíže s dýcháním, zlepšuje činnost mozku, jater a močového měchýře.

Pozor! Nedoporučuje se při léčbě urátových kamenů.

Podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení. Zvyšuje a urychluje vylučování žluči do dvanáctníku. Je také používán proti vnitřním parazitům (např. tasemnici) i vnějším parazitům (blechám, klíšťatům).

Zvyšuje tvorbu pohlavních hormonů a pohlavní činnost.

Mezi klíčové živiny v česneku patří měď, železo, hořčík a selen.

Pokud česnek chcete svému psovi přidávat do krmiva, vždy ho podávejte posekaný, prolisovaný, rozžvýkaný nebo jinak narušený – tím se podnítí rozpad sloučenin s obsahem síry v jeho buňkách. Ideální je česnek nejdříve posekat nebo prolisovat a nechat 10 minut stát.

Granule pro psy, které obsahují ovoce/zeleninu

Víte, že...

Psí sluch je neuvěřitelně citlivý. Křišťálový rezonátor, který se používá v digitálních budících, vydává neustávající vysokofrekvenční zvuk, který je pro psy slyšitelný. Stejně tak psi slyší bzučení spořivé zářivky, švitoření krys za zdmi nebo tělesné vibrace termitů ve zdech.