Cibule nebo pórek obsahují sirné sloučeniny, které jsou ve větším množství pro psy jedovaté. Narušují červené krvinky, poškozují hemoglobin, můžou vyvolat anémii (chudokrevnost), slabost a dýchací problémy. Týká se to cibule i pažitky ať už syrovém, sušeném nebo i vařeném stavu.
Dlouhodobé podávání 15-30 g čerstvé cibule na 1 kg váhy psa může vést k závažným změnám v krvi (u 20kg psa tedy 300-600 g cibule denně). Otrava čerstvou cibulí u psů byla zaznamenána až po podání dávky přes 50 g na kg tělesné váhy po dobu dvou dnů (u 20kg psa tedy po podání 2 kg cibule za 2 dny).
Pozor! Koncentrace škodlivých látek v sušené cibuli je několikanásobně vyšší než v čerstvé cibuli.
Pokud jste si všimli, že váš pes jedl cibuli, pak je potřeba vyvolat zvracení, např. podáním vody s trochou soli. To je účinné do 1 h od konzumace. Později se zvracení nedoporučuje, protože toxické látky jsou již strávené a zvracením může dojít ke zhoršení stavu zvířete. Obecně se doporučuje podání aktivního uhlí pro snížení vstřebání toxinu v trávicím systému a zajištění dostatečného množství tekutin.
V malém množství cibule nebo pórku přiměřeném hmotnosti psa tedy nehrozí nebezpečí otravy, ba naopak převažují kladné účinky, mezi které patří především to, že jde o přírodní antibiotikum.
Dále zpomalují stárnutí cév, čistí krev, snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, posilují srdce. Podporují činnost štítné žlázy.
Povzbuzují chuť k jídlu, podporují trávení a činnost žaludku, střev, jater, slinivky a žlučníku. Působí proti střevním parazitům.
Cibule má močopudný účinek a čistí močové cesty. Pomáhá v prevenci urátových kamenů.
Pozor! Nedoporučuje se při léčbě oxalátových ledvinových kamenů.