Živočišné uhlí (carbocit) se dříve vyrábělo spalováním zvířecích kostí, nyní se však používá pojem aktivní rostlinné (medicinální) uhlí a vyrábí se z uhlí, ze dřeva nebo kokosových ořechů. Obsahuje léčivou látku carbo activatus a řadí se mezi tzv. střevní adsorbencia.
Je první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.
Mimo léčby průjmů se může používat při léčbě zánětu žaludku a střev, nadýmání, nadměrného střevního kvašení, vředů v trávicím traktu atd.
V trávicím ústrojí se nevstřebává a váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie, toxiny, různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny, které tímto inaktivuje.
Po předchozí konzultaci s veterinářem lze využít i v případě akutních otrav, kdy brání vstřebání jedovaté látky do organismu. Při těchto stavech je vhodná kombinace aktivního uhlí s projímadlem.
Má schopnost potlačovat zápach z tlamy, např. při bakteriálních infekcích, po požití nepříjemně aromatických pokrmů apod.
Pozor! Při užívání živočišného uhlí s ostatními léčivy je nutné dodržovat interval v podání alespoň 2 hodiny. Živočišné uhlí může totiž snížit absorpci léčiv z trávicího traktu.
Pozor! Nedoporučuje se štěňatům.
Pozor! Po užívání rostlinného uhlí může dojít k dočasnému zbarvení stolice dočerna.