Mezi ostatní přísady se řadí např. doplňky na kloubní výživu, střevní bakterie, živočišné uhlí, celulóza nebo ořechy.
Kloubní výživa (glukosamin, chondroitin, MSM) podporuje tvorbu kolagenu a obnovu chrupavky, tlumí zánětlivé procesy v kloubech.
Střevní bakterie (Enterococcus faecium, Escherichia coli) brání rozšíření choroboplodných bakterií a podílí se i na tvorbě některých vitamínů.
Pozor! Při přemnožení můžou napadnout močové cesty, způsobit infekci ran a jejich hnisání. Způsobují také záněty ve vagíně a komplikace po operacích dutiny břišní.
Živočišné uhlí je první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.
Celulóza je nestravitelná část vlákniny, která nemá pro psa žádnou výživnou hodnotu, jde o tzv. „balastní“ látku. Podporuje pohyby střev a působí proti zácpě.
Ořechy nepatří do přirozené stravy psa – masožravce. Mají vysoký obsah tuků, a to u některých psů může vyvolat zánět slinivky, který se projeví zvracením, průjmem nebo ztrátou chuti k jídlu.
Pozor! Ořechy patří mezi nejčastější alergeny v krmivech pro psy. Přečtěte si víc o přísadách v granulích, co pes nesmí.
Pozor! Makadamové ořechy mohou ohrozit na životě psy s onemocněním jater a ledvin.
Betaglukan (β-glukan) je složený cukr (polysacharid), který se vyskytuje v obilninách (ovsi, ječmeni), bakteriích (aspergillus, agaru), houbách (hlívě ústřičné), mořských řasách (reishi) a kvasnicích. Betaglukan z ovesných vloček může …
Některé bílkoviny (proteiny) si organismus psa umí vyrobit sám, jiné získává pouze z potravy. Potřeba proteinu kolísá mezi různými plemeny psů, v závislosti na prostředí a zdrojích bílkovin v krmivu. Pes jako masožravec tráví snadněji …
Celulóza (čištěná celulóza, vlákna celulózy, buničitá vata, buničina) představuje nestravitelnou a nerozpustnou část vlákniny v krmivu, se kterou si pes neumí poradit. Nemá pro něj proto žádnou výživnou hodnotu, jde o tzv. „balastní“ …
Čokoláda a kakao jsou pro psy i kočky toxické, protože obsahují kofein a theobromin, což je látka podobná kofeinu. Nejnebezpečnější je čokoláda na vaření – už 90 g (tj. necelá 1 tabulka) může zabít psa vážícího 10 kg. Konzumace mléčné …
Enterococcus faecium (E. faecium) patří do rodu baktérií mléčného kvašení. Tento rod bakterií je vzhledově podobný streptokokům. Ve střevech psa se vyskytuje běžně společně s E. faecalis. Enterococcus faecium v závislosti na použité …
Baktérie Escherichia coli (E. coli) patří mezi enterobaktérie, které se běžně vyskytují ve střevní mikroflóře psa. Je prospěšná, protože podporuje vznik řady látek, které brání rozšíření patogenních bakterií a podílí se i na tvorbě …
Glukosamin (přesněji glukosamin sulfát) je přírodní sloučenina, která vzniká v těle psa z glukózy. Je součástí kloubní chrupavky, ve které váže vodu a dodává jí pružnost. Pro své příznivé účinky proti bolesti a zánětu při artróze kloubů či …
Chondroitin (přesněji chondroitin sulfát) je přírodní sloučenina, která vzniká v těle psa z glukosaminu nebo galaktózy a podporuje tvorbu kyseliny hyaluronové a tím pružnost a ohebnost kloubů. Viditelné účinky chondroitinu se objevují po …
Pozor! Kešu ořechy nepatří do přirozené stravy psa – masožravce. Je proto na zvážení každého majitele psa nakolik bude respektovat fyziologické potřeby psa. Pozor! Ořechy pro psy nejsou jedovaté (výjimkou jsou makadamové ořechy), ale patří …
Kofein je alkaloid obsažený např. v kávě (kávové sedlině), čaji (čajových sáčcích), kakau, čokoládě a Coca-Cole. Pozor! Kofein může psa zabít! Otrava kofeinem nastupuje za 1-2 hodiny po požití. Příznaky se však nemusejí projevit i několik …
Rčení „Pes, který štěká, nekouše.“ se používá pro toho, kdo se snaží zastrašovat, ale ve skutečnosti nemá odvahu hrozby naplnit. Pozor! Najdou se i výjimky. :-)