Ostatní přísady

Mezi ostatní přísady se řadí např. doplňky na kloubní výživu, střevní bakterie, živočišné uhlí, celulóza nebo ořechy.

Kloubní výživa (glukosamin, chondroitin, MSM) podporuje tvorbu kolagenu a obnovu chrupavky, tlumí zánětlivé procesy v kloubech.

Střevní bakterie (Enterococcus faecium, Escherichia coli) brání rozšíření choroboplodných bakterií a podílí se i na tvorbě některých vitamínů.

Pozor! Při přemnožení můžou napadnout močové cesty, způsobit infekci ran a jejich hnisání. Způsobují také záněty ve vagíně a komplikace po operacích dutiny břišní.

Živočišné uhlí je první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.

Celulóza je nestravitelná část vlákniny, která nemá pro psa žádnou výživnou hodnotu, jde o tzv. „balastní“ látku. Podporuje pohyby střev a působí proti zácpě.

Ořechy nepatří do přirozené stravy psa – masožravce. Mají vysoký obsah tuků, a to u některých psů může vyvolat zánět slinivky, který se projeví zvracením, průjmem nebo ztrátou chuti k jídlu.

Pozor! Ořechy patří mezi nejčastější alergeny v krmivech pro psy. Přečtěte si víc o přísadách v granulích, co pes nesmí.

Pozor! Makadamové ořechy mohou ohrozit na životě psy s onemocněním jater a ledvin.

Foto kategorie: Dexter Fernandes, Unsplash

Počet složek: 27

Obrázek článku

Betaglukan

Betaglukan (β-glukan) je složený cukr (polysacharid), který se vyskytuje v obilninách (ovsi, ječmeni), bakteriích (aspergillus, agaru), houbách (hlívě ústřičné), mořských řasách (reishi) a kvasnicích. Betaglukan z ovesných vloček může …
Obrázek článku

Bílkoviny

Některé bílkoviny (proteiny) si organismus psa umí vyrobit sám, jiné získává pouze z potravy. Potřeba proteinu kolísá mezi různými plemeny psů, v závislosti na prostředí a zdrojích bílkovin v krmivu. Pes jako masožravec tráví snadněji …
Placeholder článku

Celulóza

Celulóza (čištěná celulóza, vlákna celulózy, buničitá vata, buničina) představuje nestravitelnou a nerozpustnou část vlákniny v krmivu, se kterou si pes neumí poradit. Nemá pro něj proto žádnou výživnou hodnotu, jde o tzv. „balastní“ …
Placeholder článku

Čokoláda a kakao

Čokoláda a kakao jsou pro psy i kočky toxické, protože obsahují kofein a theobromin, což je látka podobná kofeinu. Nejnebezpečnější je čokoláda na vaření – už 90 g (tj. necelá 1 tabulka) může zabít psa vážícího 10 kg. Konzumace mléčné …
Obrázek článku

Enterococcus faecium

Enterococcus faecium (E. faecium) patří do rodu baktérií mléčného kvašení. Tento rod bakterií je vzhledově podobný streptokokům. Ve střevech psa se vyskytuje běžně společně s E. faecalis. Enterococcus faecium v závislosti na použité …
Obrázek článku

Escherichia coli

Baktérie Escherichia coli (E. coli) patří mezi enterobaktérie, které se běžně vyskytují ve střevní mikroflóře psa. Je prospěšná, protože podporuje vznik řady látek, které brání rozšíření patogenních bakterií a podílí se i na tvorbě …
Obrázek článku

Glukosamin

Glukosamin (přesněji glukosamin sulfát) je přírodní sloučenina, která vzniká v těle psa z glukózy. Je součástí kloubní chrupavky, ve které váže vodu a dodává jí pružnost. Pro své příznivé účinky proti bolesti a zánětu při artróze kloubů či …
Obrázek článku

Chondroitin

Chondroitin (přesněji chondroitin sulfát) je přírodní sloučenina, která vzniká v těle psa z glukosaminu nebo galaktózy a podporuje tvorbu kyseliny hyaluronové a tím pružnost a ohebnost kloubů. Viditelné účinky chondroitinu se objevují po …
Placeholder článku

Kešu

Pozor! Kešu ořechy nepatří do přirozené stravy psa – masožravce. Je proto na zvážení každého majitele psa nakolik bude respektovat fyziologické potřeby psa. Pozor! Ořechy pro psy nejsou jedovaté (výjimkou jsou makadamové ořechy), ale patří …
Placeholder článku

Kofein

Kofein je alkaloid obsažený např. v kávě (kávové sedlině), čaji (čajových sáčcích), kakau, čokoládě a Coca-Cole. Pozor! Kofein může psa zabít! Otrava kofeinem nastupuje za 1-2 hodiny po požití. Příznaky se však nemusejí projevit i několik …

Přečtěte si články o ostatních přísadách

Víte, že...

Rčení „Pes, který štěká, nekouše.“ se používá pro toho, kdo se snaží zastrašovat, ale ve skutečnosti nemá odvahu hrozby naplnit. Pozor! Najdou se i výjimky. :-)