Ovoce

Maso a bílkoviny přispívají ke kyselosti organismu, zatímco ovoce ho vyvažuje a má zásaditý účinek – např. vodní meloun, mango, papája, kiwi, hrušky, ananas, meruňky, banány, broskve, grapefruity, nektarinky, pomeranče.

Orgány jako játra, slinivka, žlučník, hormony, srdce a ledviny fungují lépe v kyselejším prostředí. Na druhou stranu příliš kyselin vede k zánětu, který je zodpovědný za mnoho chronických onemocnění.

Ovoce patří mezi antioxidanty, které vážou volné radikály a pomáhají je odvádět z těla pryč. Přispívají tím k posílení imunity a zvýšení obranyschopnost organismu psa. Mezi nejsilnější antioxidanty patří borůvky, brusinky, ostružiny, maliny, jahody a jablka.

Ovoce obsahuje hodně vitamínu C, ale ten si psi vytváří sami, nepotřebují ho v potravě.

Pozor! Při nadměrném požívání vitamínu C dochází k zátěži ledvin, přeměně na šťavelany a mohou vzniknout i ledvinové a močové kameny.

Ovoce obsahuje velké množství vlákniny, kterou nazýváme prebiotika (oligosacharidy/fruktooligosacharidy/FOS), pomáhají ve střevech udržovat mikroflóru v rovnováze a přispívají k dobré peristaltice střev. Tím podporují imunitu, brání rozvoji alergických reakcí a pomáhají lepšímu vstřebávání minerálních látek z potravy.

Typem rozpustné vlákniny ve vodě jsou také pektin. S vodou vytváří gel, který zpomaluje trávení, čímž omezuje rychlé zvýšení hladiny glukózy po jídle. Význam pektinu spočívá také v tom, že přispívá k normální hladině cholesterolu v krvi a působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám (např. ateroskleróze).

V průmyslu patří pektin mezi hojně používaný silný želírovací prostředek, který se získává ze slupek citrusových plodů a poté je upraven cukry a solemi.

Pozor! Nezralé ovoce dráždí žaludek, zatímco některé druhy zralého ovoce (meruňky, broskve, třešně, hrušky aj.) obsahují cukry, které kvasí a vedou k nerovnováze ve střevní mikroflóře, příp. průjmu a následné dehydrataci organismu.

Pozor! Nahnilé ovoce obsahuje často patulin – plísňový jed. Ten může při dlouhodobější konzumaci způsobit oslabení imunity psa.

Pozor! Pecky nebo jadérka obsahují jedovaté látky, které znemožňují využití kyslíku v organismu a můžou způsobit únavu, dušení, poruchu srdečního rytmu, svalové křeče až smrt.

Pozor! Pecky můžou způsobit ucpání střev. Pár pecek nebo jadérek psovi problémy způsobit nemusí, avšak po každém jejich požití dochází k hromadění kyanidu v těle. Je proto vhodné nenechávat psa volně konzumovat ovoce v zahradách ze země či ze stromů ve větším množství.

Granule pro psy, které obsahují ovoce/zeleninu

Víte, že...

Psi si uvědomují svou velikost. Proto jsou např. velcí socializovaní psi schopni přizpůsobit sílu své hry menším socializovaným partnerům. Skáčou jen napůl, vynechají silné kousance a jsou jemnější. Dobrovolně se nechají napadnout. Starší, poučení psi přizpůsobují svou hru štěňatům, která ještě pravidla psích her neznají.