Fenylalanin

Fenylalanin (DLPA, Pha, Pa, Phe, F) je esenciální aminokyselina, která je součástí bílkovin a slouží k tvorbě přenašečů nervových vzruchů, tj. pro činnost nervové soustavy. Pes si fenylalanin nedokáže vyrobit sám a musí ho přijímat v potravě.

Z fenylalaninu vzniká tyrosin, který v nadledvinkách a mozku vyrábí dopamin a adrenalin a ve štítné žláze tyroxin, dále z něj vzniká melanin (zodpovědný za pigment kůže a srsti). Fenylalanin tedy přispívá k určení barvy srsti psa.

Pozor! Nadbytek fenylalanin může u bílých psů vyvolat reznutí srsti.

Zlepšuje paměť, odolnost vůči stresu, zlepšuje náladu, duševní a sexuální výkonnost. Kromě toho uvolňuje hormony, které tlumí chuť k jídlu. Používá se jako doplněk stravy při zánětech, roztroušené skleróze, chronické bolesti, Parkinsonově chorobě (napomáhá proti ztuhlosti, zlepšuje chůzi) a revmatoidní artritidě.

Nedostatek fenylalaninu se může projevit zmateností, depresemi, špatnými paměťovými funkcemi, změnami v chování, sníženým zájmem o sex nebo šedým zákalem.

Ve vyšší koncentraci může způsobovat úzkost, bolesti hlavy, zvýšení krevního tlaku.

Pozor! Vážnou komplikaci spojenou s poruchou zpracování fenylalaninu označujeme jako fenylketonurii, což je nemoc, při níž organismus nedokáže fenylalanin přeměnit na tyrosin.

Pozor! Fenylalanin by se neměl podávat psům s vysokým krevním tlakem a nemocným rakovinou (resp. maligním melanomem – zhoubným nádorem kůže).

Pozor! Pokud váš pes trpí ledvinovou či jaterní poruchou, neměli byste podávat žádné aminokyseliny v čisté formě bez předchozí konzultace s veterinářem.

V krmivech pro psy se fenylalanin používá jako ochucovadlo, konzervační a antioxidační látka.

Fenylalanin se nachází v mase (hovězím, vepřovém, drůbeži), rybách, vejcích a mléčných výrobcích. Dále v semenech a ořechách (mandlích), kvasnicích, izolovaném sójovém proteinu, tofu. Tvoří také součást umělého sladidla (aspartamu).

Granule pro psy, které obsahují vitamíny/minerální látky

Víte, že...

Psi v klidovém režimu se nadechují průměrnou rychlostí 24 nádechů/min, běžné rozpětí je 10–34krát za minutu.