Klanopraška

Plody klanoprašky čínské (schisandra chinensis, čínské magnolie, citronového dřeva) obsahují deriváty lignanů (hlavně v semenech), organické kyseliny (vinnou, jablečnou, citronovou, askorbovou), vitamíny C a E, minerální látky (železo, vápník, síru, sodík, draslík).

Jedná se o bylinku, která patří mezi tzv. adaptogeny, tedy látky zvyšující odolnost organismu při zátěži a v extrémních podmínkách. Zajišťuje ochranu buněk a svalů.

Posiluje nervovou soustavu. V malých dávkách působí antidepresivně, zvyšuje duševní i fyzickou aktivitu – zlepšuje soustředění, schopnost koncentrovat se a udržet pozornost. Snižuje únavu a urychluje rekonvalescenci. Ve větších dávkách působí naopak sedativně.

Zlepšuje ostrost vidění ve tmě a sluch. Používá se jako antirevmatikum i při bolestech kloubů a krční páteře. Je vhodný doplněk při chronickém a astmatickém kašli. Klanoprašku je možné použít i na alergické dermatitidy a kopřivku.

Rozšiřuje periferní cévy, normalizuje krevní tlak. Doporučuje se jako doplněk diet určených ke snížení cholesterolu v krvi.

Používá se při zánětech žaludku – upravuje kyselost žaludku oběma směry (zvyšuje i snižuje) podle potřeb organismu. Má příznivý účinek i na regeneraci a ochranu jater (i k regeneraci jaterní tkáně poškozené hepatitidami). Užívá se při průjmu.

Podává se při častém močení způsobeném ledvinovou nedostatečností.

Napomáhá při léčbě impotence (jedná se o přírodní afrodiziakum) a předčasné ejakulace.

Pozor! Při vyšších dávkách může dojít k pálení žáhy, bolesti žaludku, nechutenství. Alergická reakce se projevuje reakcí na pokožce jako kopřivka. Předávkování se projevuje nervozitou, nespavostí a dušností.

Pozor! Bylina by neměla být užívána spolu s CNS represory, při vysokém krevním tlaku a pacienty s epilepsií.

Granule pro psy, které obsahují bylinky/koření/rostlinné oleje

Víte, že...

Potíže při močení, nadměrné pití a časté močení, hubnutí, ztráta chuti k jídlu a krev v moči jsou běžnými příznaky onemocnění močového ústrojí.