Lepek

Lepek (gluten) je označení pro nestravitelné rostlinné bílkoviny (glykoproteiny) obsažené v obilninách jako pšenice, ječmen, žito, oves.

Pozor! Oves neobsahuje lepek, ale bílkovinu avenin, která může mít podobné účinky jako lepek. Nicméně u řady psů s alergií či nesnášenlivostí na lepek oves problémy nevyvolává.

Lepek také najdeme v pšeničných odvozeninách jako špalda, kamut, graham, semolina, bulgur, kuskus nebo např. i v pivovarských kvasnicích (z ječného nebo pšeničného sladu).

Pozor! U psů alergických na ječmen občas dochází i k alergické reakci na pšenici a rýži.

Mezi bezlepkové obilniny patří pohanka, proso, jáhly, amarant kukuřice, quinoa a rýže (ideálně hnědá neloupaná, ne bílá).

Obilniny obecně nejsou nezbytnou součástí jídelníčku psa – masožravce a patří mezi těžko stravitelné balastní látky, tzv. „nosiče živin“.

Obilniny velmi často vedou u psů k nesnášenlivosti nebo potravinové alergii.

Nesnášenlivost lepku (celiakie) je celoživotní neléčitelné autoimunitní onemocnění, v jehož důsledku ztrácí tenké střevo schopnost trávení a vstřebávání živin. Vyšetření provádí veterinární specialista – gastroenterolog.

Potravinová alergie na lepek je nepřiměřená a obvykle rychlá reakce organismu po požití lepku, aniž by byla poškozena sliznice tenkého střeva. Mezi nejčastější projevy patří opakované záněty uší a kůže, svědění a zarudnutí (především v okolí očí, tlamy, vnitřních částí uší, polštářků na tlapách, v podpaží, okolo řitního otvoru), kýchání, vypadávání srsti, nadýmání, plynatost, průjem. Vyšetření provádí veterinární specialista – alergolog.

Alergickou reakci na obilí může způsobit nejen lepek, ale také látky, které se do obilí dostanou během jeho pěstování (zbytky hnojiv, postřiků) nebo skladování (roztoči, plísně, mykotoxiny).

Vzhledem k tomu, že jsou obilninami krmena i hospodářská zvířata (skot, drůbež), může se stát, že u citlivých jedinců se projeví alergie na lepek/nesnášenlivost lepku i po krmení hovězím nebo kuřecím masem, což může být u psů mylně pokládáno za alergii na hovězí nebo kuřecí bílkovinu.

Krmiva, která neobsahují obilniny, jsou označována jako „grain-free“. Pozor! Nezaměňujte s označením „grain-low“, protože ve druhém případě jde o krmivo, které „malé“ množství obilnin obsahuje.

Můžete se setkat s označením krmiv jako „gluten-free“. Takto jsou označována krmiva, která neobsahují lepek. To však neznamená, že neobsahují bezlepkové obilniny jako např. pohanku, proso, jáhly, amarant, kukuřici, quinou nebo rýži.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které neobsahují lepek

Víte, že...

Šarpejové jsou obvykle zdraví psi, mají však sklon ke vchlípení očních víček (entropii). Není-li včas léčena, může tato choroba vést až ke slepotě.