Umělé konzervanty, barviva a ochucovadla

Umělé přísady se přidávají do granulí pro psy kvůli vylepšení nebo zachování jejich trvanlivosti, vzhledu, složení, chutě, vůně atd.

Éčka začínající na E1* jsou umělá barviva. Přidávají se do krmiv pro psy hlavně kvůli nám – lidem, protože nakupujeme očima a červená barva nám připomíná čerstvé červené maso, které podvědomě spojujeme s kvalitním krmivem.

Éčka začínající na E2* jsou umělé konzervanty, které prodlužují trvanlivost a chrání granule před plísněmi.

Éčka začínající na E3* jsou umělé antioxidanty, které prodlužují trvanlivost a chrání před žluknutím; a regulátory kyselosti, které upravují pH krmiva. Např. BHA, BHT, ethoxyquin a propylgallát.

Éčka začínající na E4* jsou umělé emulgátory, které umožňují slepení nesourodých látek; zahušťovadla a stabilizátory, které udržují psí granule pohromadě.

Éčka začínající na E5* jsou protispékavé látky, regulátory kyselosti a plnidla, tj. látky, které zvětšují objem granulí, ale nemají výživovou hodnotu a nedodávají energii.

Uměle přidaným látkám v krmivech pro psy je lepší se vyhnout a vždy dát přednost krmivu, které má přírodní složení a všechny složky v něm si dokážete představit jako konkrétní suroviny (maso, bylinky, zeleninu a ovoce).

Foto kategorie: Wolfgang Hasselmann, Unsplash

Počet složek: 21

Obrázek článku

Alkohol

Pozor! Podávání alkoholu psům je trestným činem týrání zvířat. Psi jsou citlivější na alkohol než lidé. I malé množství je může zabít. Otrava alkoholem (etanolem) se projeví velmi rychle – do půl hodiny po požití. K příznakům otravy patří …
Obrázek článku

Antioxidanty umělé

Potravinářské přídatné látky (aditiva) jsou chemické látky, které se přidávají do krmiv kvůli vylepšení nebo zachování jejich trvanlivosti, vzhledu, složení, chutě, vůně atd. Éčka v krmivech pro psy začínající na E3** (E300-E399) se …
Obrázek článku

BHA

BHA (butylhydroxyanisol) je nebezpečná látka, kterou ve složení krmiva pro svého psa opravdu nechcete vidět. Bylo zjištěno, že BHA je prokázaný zvířecí karcinogen. Může být i příčinou vzniku rakoviny trávicího traktu nebo zesiluje …
Obrázek článku

BHT

BHT (butylhydroxytoluen) je nebezpečná látka, kterou ve složení krmiva pro svého psa opravdu nechcete vidět. BHT je prokázaný zvířecí karcinogen. Studiemi na zvířatech bylo dokázáno, že látka může mít toxické účinky na játra, ledviny, …
Obrázek článku

Citrát vápenatý

Citrát vápenatý (citronan vápenatý, kalcium citrát, E333) je umělá látka, která vzniká navázáním vápníku na kyselinu citrónovou a umožňuje nejsnazší vstřebání vápníku. V krmivech pro psy se používá jako zahušťovadlo, stabilizátor a …
Obrázek článku

E500-599

Potravinářské přídatné látky (aditiva) jsou chemické látky, které se přidávají do krmiv kvůli vylepšení nebo zachování jejich trvanlivosti, vzhledu, složení, chutě, vůně atd. Éčka v krmivech pro psy začínající na E5** (E500-E599) se …
Obrázek článku

E600-699

Potravinářské přídatné látky (aditiva) jsou chemické látky, které se přidávají do krmiv kvůli vylepšení nebo zachování jejich trvanlivosti, vzhledu, složení, chutě, vůně atd. Éčka v krmivech pro psy začínající na E6** (E600-E699) se …
Obrázek článku

Emulgátory

Potravinářské přídatné látky (aditiva) jsou chemické látky, které se přidávají do krmiv kvůli vylepšení nebo zachování jejich trvanlivosti, vzhledu, složení, chutě, vůně atd. Éčka v krmivech pro psy začínající na E4** (E400-E499) se …
Obrázek článku

Ethoxyquin

Ethoxyquin (etoxyquin) je nebezpečná látka, kterou ve složení krmiva pro svého psa opravdu nechcete vidět. Ethoxyquin je látka původně vyvinutá pro výrobu kaučuku. Jde o konzervační činidlo nejvíce podezřelé ze způsobování vážných …
Obrázek článku

Glutamát sodný

Glutamát sodný (glutaman sodný, glutasol, MSG) je krystalická forma soli kyseliny glutamové, jedné z přirozených aminokyselin obsažených v živých organismech. V potravinářském průmyslu se používá jako umělá látka přidávaná do potravin pro …

Přečtěte si články o umělých konzervantech, barvivech a ochucovadlech

Víte, že...

K falešné březosti dochází 8–9 týdnů po hárání, kdy fena začne být neklidná, připravuje si pelech a její mléčné žlázy zduří, ze struků teče mléko. Může, ale nemusí se opakovat po každém hárání.