Glutamát sodný (glutaman sodný, glutasol, MSG) je krystalická forma soli kyseliny glutamové, jedné z přirozených aminokyselin obsažených v živých organismech.
V potravinářském průmyslu se používá jako umělá látka přidávaná do potravin pro zvýšení intenzity chuti. Jde o „éčko“ E621-625, E631.
Pomáhá při depresích, snižuje únavu a zvyšuje potenci.
Pozor! Existuje podezření, že vysoké a časté dávky glutamátu mohou poškozovat mozek.
Pozor! Glutamát sodný obsahuje 12 % sodíku. Ve větším množství může být proto nebezpečný pro psy s vysokým krevním tlakem nebo onemocněním srdce. Nadměrný přísun soli navíc odvápňuje kosti.
Pozor! Potlačuje pocit sytosti a způsobuje přejídání.
Vyrábí se z hydrolyzátu kvasinek na substrátech obsahujících škrob (bramborách, mouce, kukuřici, cukrové řepě).
Pozor! Množství volného glutamátu v krmivu se zvyšuje i přidáním hydrolyzátu zdroje bohatého na proteiny (a tedy i na kyselinu glutamovou). V takovém případě se glutamát označuje např. jako výtažek z droždí, extrakt z pekařského droždí, bílkovinný hydrolyzát, kvasnicový extrakt, kvasnicový výtažek, rostlinný bílkovinný hydrolyzát, hydrolyzovaná rostlinná bílkovina, hydrolyzovaný protein, sójový bílkovinný hydrolyzát, sójový hydrolyzát, sójový extrakt atd.
Mezi přirozené zdroje glutamátu patří zralá rajčata, mořská řasa Laminaria japonica (kombu), brokolice, hrách, kukuřice, houby, ústřice, vlašské ořechy.