Mořské plody

Mezi mořské plody (dary moře) patří mlži (ústřice, slávky, srdcovky, hřebenatky, surmovky (mořští šneci), korýši (humři/lobsteři, krevety, krabi, langusty), hlavonožci (chobotnice, kalamáry – olihně, sépie) atd.

Mořské plody obsahují minerální látky (sodík, draslík, fosfor, vápník, hořčík), stopové prvky (zinek, měď, mangan, železo, selen, jód, fluor, chrom), vitamíny (A, D, E, K, C, skupiny B – B1 – niacin, B2 – riboflavin, B3 – thiamin, B5 – kyselina pantothenová, B6 – pyridoxin, B7 – biotin, B9, B12) a nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 6.

Ústřice obsahují okolo 20 % bílkovin a 2-3 % tuku. V ústřicích najdete bílkovinnou látku tyroxin, která se v mozku přeměňuje na dopamin a dodává pocit spokojenosti.

V korýších najdete karotenoidy, které jsou skvělými antioxidanty, které posilují přirozenou obranyschopnost psa.

Humři jsou zdrojem kvalitních bílkovin (22 %), obsahují málo tuku (cca 1 %). Krevety mají okolo 20 % kvalitních bílkovin a mizivé procento tuku (1 %). Krab obsahuje více bílkovin (24 %) i tuku (1,8 %). Vařená chobotnice obsahuje vysoké množství bílkovin (30 %) a oproti předešlým mořským plodům více tuku (2,4 %).

Omega 3 nenasycené kyseliny (EPA, DPHA) přispívají ke kvalitnější kůži, lesklejší srsti a pevnějším drápům, urychlují hojení ran a mají protizánětlivý účinek. Má příznivý vliv na pevné a zdravé kosti a klouby, pomáhá předcházet vzniku osteoporózy (řídnutí kostí).

Podporuje správnou funkci nervů, pomáhá bojovat proti únavě, nespavosti a stresu. Snižuje projevy astmatu. Jód zajišťuje správnou funkci štítné žlázy. Příznivě působí také na oči a mozek u plodu.

Nenasycené omega 3 mastné kyseliny srdce a cévy chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Podporují tvorbu červených krvinek, mají mírný protisrážlivý účinek a zvyšují účinek protizánětlivých léků. Stabilizují hladinu cukru v krvi a snižuje i celkové riziko vzniku cukrovky.

Pozor! Omega-3 mastné kyseliny se nedoporučuje podávat psům při poruchách krevní srážlivosti, před a po chirurgickém zákroku.

Pozor! Podle veterinářů mohou být syroví mlži či plži zdrojem hepatitidy typu A, bakterií a parazitů. Pokud svému psovi chcete dopřát mořské plody, tepelně je upravte min. na 70° C. Pokud je chcete podávat syrové, nejjednodušší prevencí je pokapání jejich povrchu citrónem.

Pozor! Mořské plody mohou obsahovat vysoké množství rtuti, PCB nebo jiné toxiny, které mohou způsobit poškození jater, nervového systému a reprodukčních orgánů. V rybách obsažený Stroncium-90 (90Sr) stejně jako kadmium, rtuť, olovo, chrom a arsen můžou způsobovat poškození ledvin, mentální retardace a rakovinu.

Pozor! Stejně jako ryby i mořské plody patří mezi časté alergeny v krmivech pro psy. Kvůli vysokému obsahu vody v mase se rychle kazí a zvyšuje se v nich obsah histaminu a dusíkatých látek. I proto nejsou mořské plody vhodným krmivem pro psy s histaminovou intolerancí.

Pozor! Opatrně s podáváním mořských plodů také u psů nesnášejících mléčné výrobky. Mořské plody ve vakuovaných obalech totiž obsahují kasein – bílkovinu, která obsahuje vysoké množství fosforu a nachází se nejčastěji v mléčných výrobcích a pravděpodobně způsobuje alergickou reakci.

Pozor! Krmit mořskými plody se nedoporučuje při struvitových kamenů a léčbě urátových kamenů.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které obsahují mořské plody

Víte, že...

Murphyho asketický zákon: Štěně, které jí pouze vepřovou šunku, je velice skromné. :-)