Vlašské ořechy

Pozor! Ořechy nepatří do přirozené stravy psa – masožravce. Je proto na zvážení každého majitele psa nakolik bude respektovat fyziologické potřeby psa.

Pozor! Vlašské ořechy pro psy nejsou jedovaté, ale patří k častým alergenům a mohly by způsobit vašemu psovi závažné zdravotní komplikace:

1. Pokud pes vdechne nebo zhltne celý vlašský ořech, může dojít k jeho vzpříčení v jícnu nebo žaludku. U malých plemen může dojít i ke vdechnutí a zapíchnutí ořechu v hrtanu.

2. Vlašské ořechy mají vysoký obsah tuků, a to u některých psů může vyvolat zánět slinivky, který se projeví zvracením, průjmem nebo ztrátou chuti k jídlu. Zánět slinivky může odeznít, stejně tak se však může změnit v dlouhotrvající potíže, které vašeho psa budou provázet po zbytek života. Dlouhodobé zkrmování ořechů může navíc vést k nadváze psa.

3. Vlašské ořechy můžou způsobit zadržování vody v organismu, což je velmi nebezpečné především pro psy s onemocněním srdce.

Pozor! Podávání vlašských ořechů se raději zcela vyhněte, pokud má váš pes problémy se srdcem nebo slinivkou, příp. má sklon k potravinovým alergiím.

Pozor! Pokud však pes sežere skořápky vlašských ořechů, může se otrávit plísní, která napadá zvlhlé ořechy. Příznaky otravy jsou krvavé zvracení, průjem, třes, nadměrné slinění, malátnost, ztráta chuti k jídlu, žloutnutí očí a dásní. U oslabených a starých psů může dojít až k smrti. Než se příznaky projeví, může uplynout i několik dní.

Pokud máte podezření, že váš pes sežral větší množství vlašských ořechů nebo ořechy i se skořápkou a neuplynulo víc než 30 minut, vyvolejte zvracení (peroxidem vodíku) nebo psa rychle odvezte k veterinárnímu lékaři.

Pozor! Ořechy patří mezi nejčastější alergeny v krmivech pro psy.

Pokud váš pes nemá alergii na vlašské ořechy, dostává je pouze bez skořápky, neochucené (nesolené, nekořeněné) a v malém množství pro zpestření jídelníčku podrcené a společně s krmivem, aby nedošlo k jejich vdechnutí, pak mohou převážit jejich příznivé účinky.

Vlašský ořech (ořešák) obsahuje cca 18 % bílkovin a 70 % tuku, vč. velkého množství nenasycených omega-3 mastných kyselin (především kyseliny linolové) – jsou nejbohatším zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin ze všech druhů ořechů. Vlašské ořechy dále obsahují vitamíny (E, skupiny BB1, B2, B3, B6), minerální látky (fosfor, draslíksodík, hořčík) a stopové prvky (železo, selen, zinek).

Vlašské ořechy jsou bohaté na vlákninu a antioxidanty, které pomáhají detoxikovat organismus a tím posilují imunitní systém psa a jeho obranyschopnost. Jsou zdrojem energie.

Vlašské ořechy působí příznivě na kůži, zlepšují srst, mají protizánětlivé účinky a urychlují hojení ran.

Zlepšují činnost nervové soustavy a zajišťují správnou funkci mozku. Chrání srdce a cévy (především u psů s cukrovkou), podporují tvorbu červených krvinek, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.

Pozor! Vlašské ořechy se kvůli vysokému obsahu tuku velmi snadno kazí.

Granule pro psy, které obsahují řasy/houby/ořechy

Víte, že...

Předkové českého fouska vystavovali a přinášeli zvěř již v 15. století. Je to zřejmě jedno z nejstarších plemen ohařů v Evropě.